Surfowanie w internecie to przeżytek – nadchodzi era szybowania

Fot. materiały prasowe
600 Mb/s i 310 km/h – gdyby pierwszą z tych liczb odnieść do ogólnodostępnej szybkości przesylu danych, a drugą do prędkości rozwijanej przez polskie pociągi, o ile łatwiejsze stałoby się nasze życie? Wbrew pozorom jedno z tych życzeń właśnie się spełniło. Co więc oznaczają tajemnicze trzy setki na godzinę i jak mają się do prędkości internetu – dowiedzieliśmy się w podwarszawskich Morach.


Właśnie tam, mieści się tunel aerodynamiczny, czyli miejsce, gdzie pionowy słup powietrza pędzącego właśnie z prędkością 310 km/h unosi śmiałków na wysokość 4,5 metra i pozwala przekonać się, jak to jest być szybującym w przestworzach ptakiem (lub – dla tych mniej poetycko uwrażliwionych – wirującą na wietrze torebką foliową).


Niezależnie od tego, jak bardzo górnolotną metaforę zastosujemy, prezentacja nowej szybkości internetu w takich okolicznościach była uzasadniona. 600 Mb/s, bo właśnie taką prędkość od wczoraj proponuje swoim klientom Orange, jest wartością, jak na domowe warunki, zawrotną.

Supernova na super wymagania

Jak wynika ze statystyk przedstawionych przez Bruno Duthoit, prezesa Orange Polska, w internecie spędzamy średnio prawie jedną piątą dnia. Gwałtownie rośnie ilość danych przesyłanych w sieci. Przez sieć mobilną Orange dziennie przesyłanych jest obecnie 2,5 raza więcej danych niż jeszcze 20 lat temu w całej światowej sieci rocznie. Zrozumiałe więc, że wymagania klientów dotyczące prędkości i niezawodności internetu rosną proporcjonalnie.


Zaspokojeniu tych potrzeb mają służyć inwestycje prowadzone przez Orange w 16 miastach. Ich efektem jest wprowadzenie na rynek najszybszego w Polsce domowego internetu światłowodowego – podkreślał Piotr Muszyński, wiceprezes Orange. Supernova, bo taką nazwę zdecydowano się nadać nowej usłudze, jest dostępna w trzech prędkościach: 100, 300 i 600 Mb/s. Spośród wszystkich trzech mogą wybierać już mieszkańcy Warszawy, Lublina, Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Łodzi, Szczecina, Wrocławia, Elbląga i Zielonej Góry. Dwie niższe opcje są obecnie również w zasięgu klientów Orange z Krakowa, Opola, Piotrkowa Trybunalskiego, Mysłowic i Gdańska.
Światłowodem, czyli w okamgnieniu

– W dzisiejszym, coraz bardziej cyfrowym świecie, prędkość internetu jest jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze oferty. Cieszę się, że dziś możemy zaoferować najszybszy w Polsce domowy internet. Jestem przekonany, że spełni on oczekiwania najbardziej wymagających internautów, zarówno jeśli chodzi o jakość, proces instalacji i obsługę - powiedział Bruno Duthoit, prezes Orange Polska.

– Chcemy zapewnić klientom dostęp do szybkiego internetu wszędzie tam, gdzie jest im potrzebny, dlatego inwestujemy zarówno w sieć stacjonarną, jak i mobilną. Prócz inwestycji w światłowody rozszerzamy zasięg najszybszego mobilnego internetu LTE, z którego może już korzystać blisko 80% Polaków. To bardzo znaczący wkład w upowszechnienie szybkiego internetu, który jest jednym z fundamentów rozwoju kraju – dodał.

Aby udowodnić, że internet światłowodowy to rzeczywista zmiana jakościowa, zaprezentowano, ile zajmuje ściągnięcie ważącego 3,5 GB filmu Blu Ray użytkownikowi 80-megabajtowej Neostrady i jak ten czas skróci się, kiedy usługę zamienimy na Supernovą. Jak przekonywał obecny na spotkaniu Michał Paschalis – Jakubowicz, dyrektor wykonawczy ds. marketingu rynku masowego Orange Polskaw pierwszym przypadku, zanim film znajdzie się na dysku, upłynie 358 sekund, dzięki czemu spokojnie zdążymy zrobić sobie herbatę, to przy najwyższej opcji Supernowej mamy najwyżej 48 sekund, żeby pobiec do kuchni po chipsy.

FTTH w każdym domu? Orange wspiera deweloperów i województwa

FTTH, czyli Fiber to the Home (z ang. „światłowód do domu”) to nazwa sieci światłowodowej, za której pośrednictwem Supernova trafi do 720 tys. mieszkań. Na ten cel do końca 2015 roku Orange Polska przeznaczy w sumie do 450 mln złotych.

Na inwestycjach skorzystają nie tylko klienci, ale też lokalne gospodarki, ponieważ pieniądze wydane przez Orange trafią do ok. 250 lokalnych dostawców, podwykonawców i firm projektujących.

Jak przekonywali przedstawiciele telekomu, ważnymi partnerami w rozbudowie sieci światłowodowej są deweloperzy. - Dużo łatwiej budować sieć internetową równocześnie z budową domu czy bloku, niż instalować ją w istniejącym już budynku.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

AFERA HEJTERSKA

WYWIAD 0 0Jak zorganizowana grupa przestępcza? Prawnik wylicza, jakie paragrafy mogli złamać ludzie Ziobry
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Gersdorf wyp***". Kampania nienawiści była wymierzona też w I prezes SN

GRZEJE

0 0Miał rodzinę, pracę, a w wolnej chwili mordował. Netflix pokazał historię potwora rodem z horroru
0 0Z tego mostu psy rzucają się w przepaść. Tajemnicy Overtoun Bridge nie rozwiązano do dzisiaj
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"