Odtwórcy głównych ról: Agnieszka Żulewska i Tomasz Schuchardt
Odtwórcy głównych ról: Agnieszka Żulewska i Tomasz Schuchardt Fot. materiały prasowe
Reklama.
– „Chemia” jest przede wszystkim filmem o miłości. To opowieść o niezwykłym uczuciu, dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. To film dla wszystkich, którzy wierzą, że w życiu najważniejsza jest właśnie miłość – mówi o swoim dziele reżyser Bartek Prokopowicz, wcześniej wielokrotnie nagradzany za zdjęcia między innymi do „Komornika” czy „Długu”.
W rolę główną wcieliła się Agnieszka Żulewska, której w opinii krytyków charakter i charyzmę pomysłodawczyni Rak'n'Roll udało się oddać idealnie. „Znakomita, przekraczająca granice intymności, uciekająca od oczywistych sposobów na pokazywanie emocji” – napisał o postaci kreowanej przez Żulewską Przemysław Gouda. Partneruje jej znany z „Jesteś Bogiem” Tomasz Schuchardt. W filmie możemy również zobaczyć Danutę Stenkę i Eryka Lubosa.
Jak podkreśla jednak Prokopowicz, „Chemia” nie jest filmem biograficznym, a jedynie obrazem inspirowanym historią jego żony. – Kiedy ktoś słyszy: historia oparta na faktach, to od razu pojawia się skojarzenie, że to jest życiorys Magdy w pigułce. Nie, to jest kawałek doświadczenia i emocji, które towarzyszyły mi w czasie jej choroby i które wykorzystałem do pracy z aktorami, do budowania autonomicznych postaci – Leny i Benka – mówił w wywiadzie dla „Newsweeka”.
Śmiech to jedno, do walki z rakiem potrzebne są narzędzia
Celem fundacji Rak'n'Roll było zmienić sposób myślenia o chorobie. Prokopowicz przekonywała, że już sama walka jest sukcesem. Wierzyła, że rak to nie wyrok i można się z niego wyleczyć. Tę wiarę podzielają również naukowcy Adamedu – firmy biotechnologiczno-farmaceutycznej, która produkcję filmu wspierała.
– Od 2008 roku prowadzimy prace nad pierwszym polskim lekiem innowacyjnym o działaniu przeciwnowotworowym. Nasz projekt znajduje się już na zaawansowanym etapie, wkrótce planujemy wkroczyć w kolejną fazę badań. Mamy nadzieję, że dzięki „Chemii” profilaktyka nowotworowa stanie się ważnym elementem debaty publicznej. Jest to szczególnie ważne, ponieważ problem chorób nowotworowych dotyka coraz większej liczby osób w różnym wieku – powiedziała dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, dyrektor generalny Grupy Adamed.
logo
Plakat filmu "Chemia" Fot. materiały prasowe

Artykuł powstał we współpracy z firmą Adamed.