Gdzie Kaczyński przyjmował nocą prezydenta Dudę? Instytut im. L. Kaczyńskiego to „czapa dla działalności biznesowej"

Jarosław Kaczyński, prezes PiS
Jarosław Kaczyński, prezes PiS Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Jak niedawno ujawnił „Fakt”, Andrzej Duda spotkał się późnym wieczorem z Jarosławem Kaczyńskim w jego domu. Okazuje się jednak, że nie był to dom prezesa, a instytut pamięci poświęcony Lechowi Kaczyńskiemu – jeden z trzech domów, za których wynajem płaci Srebrna – spółka, w której radzie zasiada prezes PiS.

– W pierwszym domu działa wydawnictwo publikujące książki na temat Lecha Kaczyńskiego. W drugim mieszka prezes. A w trzecim jest izba pamięci brata, w której można przyjąć prezydenta – pisze Michał Krzymowski w artykule dla „Newsweeka”.

Według anonimowych informatorów tygodnika należących do Prawa i Sprawiedliwości, wizyta prezydenta w instytucie z pewnością dotyczyła polityki. Prezes PiS, odbywa w nim bowiem jedynie dwa rodzaje spotkań – seminaria z ekspertami niezwiązanymi bezpośrednio z partią oraz dyskretne spotkania w cztery oczy. Jest to bowiem swojego rodzaju elitarne miejsce, do którego Kaczyński zaprasza wyłącznie wybrane przez niego samego osoby.

– Instytut Lecha Kaczyńskiego to przemianowana Fundacja Prasowa Solidarności, której po Smoleńsku nadano patronat tragicznie zmarłego prezydenta. Mimo że Instytut nosi nazwisko byłej głowy państwa, to w rzeczywistości stanowi czapę dla działalności biznesowej i ma pod sobą plątaninę spółek – czytamy w artykule Krzymowskiego.

Najważniejszą z nich jest Srebrna – spółka, której właścicielem jest Instytut im. Lecha Kaczyńskiego, w którego radzie zasiada prezes PiS. Spółka zajmuje się m.in. wynajmem powierzchni biurowych w dwóch biurowcach w centrum Warszawy, a także kontroluje firmy prowadzące „Gazetę Polską Codziennie” oraz portal Niezależna.pl. Spółka miała także wydać biografię Lecha Kaczyńskiego.


Źródło: Newsweek

Napisz do autora: jakub.rusak@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...