Mimo sprzeciwów Kościoła, gubernator stanu Kalifornia podpisał ustawę dopuszczającą eutanazję. Nowe przepisy pozwalają lekarzom przepisanie środków, które skrócą życie pacjenta. Wcześniej dwóch lekarzy musi potwierdzić, że pacjentowi nie zostało więcej niż sześć miesięcy życia.
Warunkiem dokonania eutanazji jest świadomość pacjenta, który dwukrotnie i w obecności świadków wyrazi prośbę o podanie mu odpowiednich medykamentów. Gubernator Jerry Brown przyznał, że nie wiem, jak sam zachowałby się, gdyby umieraniu towarzyszył mu rozdzierający ból. Wyraził jednocześnie przekonanie, że podniosłaby go na duchu możliwość dokonania eutanazji.
Dyskusja o eutanazji nabrała tempa dzięki głośnej sprawie chorej na raka mózgu 29-latki. Została ona w ubiegłym roku przewieziona do innego stanu, bo dopiero tam było możliwe dokonanie eutanazji. Sprawę głośno krytykował Kościół oraz środowiska osób niepełnosprawnych. Argumentowali, że osoba chora może być poddawana naciskom ze strony opiekunów oraz rodziny, aby dokonać eutanazji.
Lekarze proponują eutanazję poniżej 12 roku życia
Dziś eutanazja jest legalna między innymi w Holandii, ale nie mogą być jej poddawane osoby poniżej 12 roku życia. To może się jednak zmienić, gdyż do zmian nawołuje Holenderskie Stowarzyszenie Pediatrów. Zdaniem lekarzy dzieci nieuleczalnie chore powinny mieć taką możliwość.
Eduard Verhagen, profesor z Uniwersytetu Groningen, uważa, że dziecko poniżej 12 roku życia, które jest nieuleczalnie chore i skazane na permanentne cierpienie powinno mieć prawo do tego, by poprosić o śmierć. Powinno, jeśli jest w stanie, móc samo wyrazić swoją wolę, choć przy jednoczesnej aprobacie rodziców. – Dziś wobec takich dzieci jesteśmy bezsilni. Czas zająć się tą kwestią – powiedział cytowany przez brytyjski ”The Guardian”.
W Holandii przypadki eutanazji wśród młodocianych nie są częste. Od 2002 do dziś było ich pięć – cztery osoby w wielu 16-17 lat i jedna dwunastoletnia. Jako pierwsza na świecie, w 2014 roku, podobne prawo wprowadziła Belgia. Lekarze argumentowali wówczas, że w przypadku śmiertelnej choroby dzieci bardzo szybko osiągają wyjątkową dojrzałość.