Przed dzisiejszym spotkaniem przywódców Unii Europejskiej, premier Wielkiej Brytanii David Cameron wysłał podpisany między innymi przez Donalda Tuska list do Jose Manuela Barroso - szefa Komisji Europejskiej i Hermana Van Rompuya - przewodniczącego Rady Europejskiej. Nie podpisali go ani prezydent Francji Nicolas Sarkozy, ani kanclerz Niemiec Angela Merkel.
List w mocnych słowach mówi o "niebezpiecznym czasie" w jakim znajduje się teraz Europa, zastoju i wzrastającym bezrobociu. Podkreślono także, że - Podczas gdy główne gospodarki świata wychodzą stabilnie z widma ostatniego globalnego kryzysu, turbulencje na rynkach finansowych oraz zadłużenie, czyni drogę do ożywienia Europy znacznie trudniejszą.
Europoseł Tadeusz Cymański przestrzega przed zbyt śmiałym wyciąganiem wniosków. - Myślę, że nie powinno się tego nadinterpretować. Jak widzę są to stare postulaty, nic nowego tutaj nie ma. Faktem jest rzeczywiście, że ton polityczny w Europie nadają przywódcy Francji i Niemiec. Odczuwają to wszystkie państwa w Europie. Myślę, że taka inicjatywa jest dobra. Jest to pokazanie pewnej przeciwwagi. Jakakolwiek dominacja zawsze źle się kończy. Trzeba takiej zrównoważenia dla tandemu Sarkozy-Merkel.
Podkreślił jednak, że nie zaleca zbyt odważnych interpretacji - Nie sądzę, żeby można było wysnuwać jakieś wiążące wnioski. Ciekawe jest to, że pod listem podpisały się kraje starej i nowej Unii. Ale co z tego wyniknie, będzie można oceniać dopiero po tym, co taki list za sobą pociągnie. Trzeba obserwować następne ruchy. Trzeba obserwować wszystkie z politycznych stron w Europie.
Pod dokumentem podpisali się przywódcy: Wielkiej Brytanii, Polski, Holandii, Włoch, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Estonii, Łotwy, Czech i Słowacji.
Pięciostronicowy list zatytułowany "Plan dla wzrostu w Europie" wylicza osiem najważniejszych punktów-zadań dla Unii:
1. Wzmocnić wspólny rynek - szczególnie w sektorze usług
2. Zintensyfikować wysiłki zmierzające do utworzenia jednolitego rynku cyfrowego w 2015 roku
3. Wywiązać się z zobowiązania do ustanowienia wewnętrznego rynku energii w 2014 r.
4. Zdwoić zaangażowanie na rzecz innowacji poprzez ustanowienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej
5. Otwarte rynki - zawarcie umów o wolnym handlu z Indiami, Kanadą, wzmocnienie więzi gospodarczych z Chinami
6. Zmienić program cięcia europejskich regulacji bardziej ambitnym
7. Promować dobrze funkcjonujące rynki pracy, sprzyjać mobilności siły roboczej
8. Powziąć kroki w kierunku budowy mocnego i konkurencyjnego sektora usług finansowych. Gwarancje bezwzględnego ratunku dla banków powinny być zredukowane. Prawo unijne powinno trzymać się standardu Basel 3; Wytyczne grupy G20 względem sektora bankowego powinny być bezwzględnie wprowadzone.