Smog w Krakowie? W Chinach właśnie pobili absolutne "rekordy"

Gwałtowny wzrost zanieczyszczenia powietrza w Chinach
Gwałtowny wzrost zanieczyszczenia powietrza w Chinach Fot. designbydx/ Shutterstock
W północno–wschodnich Chinach odnotowano rekordowy wzrost zanieczyszczenia powietrza. Wielu mieszkańców nie wychodzi na zewnątrz bez maseczek (a nawet masek przeciwgazowych), zaś szpitale są oblężone przez osoby skarżące się na problemy z oddychaniem.

Jak podaje "The Guardian", stężenie niebezpiecznego dla zdrowia pyłu PM 2,5 może sięgać w niektórych rejonach nawet 1400 mikrogramów na metr sześcienny, podczas gdy norma ustalona przez Światową Organizację Zdrowia wynosi 50 mikrogramów. W mediach społecznościowych nazwano całą sytuację "“airpocalypse".

Chiny zmagają się z problemem smogu już od dawna. Stan powietrza zaczął się tam gwałtownie pogarszać wraz ze spadkiem temperatur. Wówczas wielu obywateli zaczęło ogrzewać mieszkania węglem. Problem jest też w dużej mierze spowodowany dużą liczbą samochodów emitujących spaliny.

Władzom zarzuca się brak konkretnych działań, które mogłyby zniwelować problem. "Rząd doskonale wie, jak duży jest problem ze smogiem, czemu zatem nie stawi temu problemowi czoła?" - to jeden z krytycznych komentarzy na Webo, chińskim odpowiedniku Twittera. Z powodu smogu w ostatnich latach wzrosła w Chinach liczba zachorowań na raka.


Jednym z miast, w których odnotowano wzrost zachorowań spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza, jest Szenjang, główny ośrodek przemysłowy Chin. Stało się tak mimo że władze miasta podejmowały starania mające zniwelować zanieczyszczenie, m.in. poprzez przenoszenie fabryk, czy zrezygnowanie z ogrzewania mieszkań węglem na rzecz gazu ziemnego.

Wzrost zanieczyszczenia powietrza jest obecnie jednym z poważniejszych problemów cywilizacyjnych. Ten problem dotyczy także Polski. Ostatnio pisaliśmy w naTemat o ogłoszeniu przez władze Krakowa drugiego stopnia zagrożenia, w związku ze wzrostem stężenia pyłu PM 10. Urząd Miasta Krakowa wydał wówczas oświadczenie, w którym zalecano ograniczenie czasu przebywania na powietrzu przez osoby starsze, dzieci i kobiety w ciąży. Aby ułatwić władzom lokalnym walkę ze smogiem, parlament uchwalił tzw. ustawę antysmogową, która na początku października została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Źródło: Guardian
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...