Odprawy członków zarządu spółek Skarbu Państwa mogą być opodatkowane na 65 proc.
Odprawy członków zarządu spółek Skarbu Państwa mogą być opodatkowane na 65 proc. Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta

Prawo i Sprawiedliwość mówi dość. Partia Jarosława Kaczyńskiego złożyła projekt ustawy, według którego menadżerowie spółek państwowych będą musieli zapłacić aż 65 proc. podatku od swoich, jak twierdzą prawicowi politycy, gigantycznych odpraw.

REKLAMA
Pierwsze czytanie projektu ustawy ma się odbyć już w czwartek. Posłowie PiS chcą, aby weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Do tej pory możliwości prawne pozwalały na bardzo wysokie odprawy dla członków zarządu spółek Skarbu Państwa ze względu na obowiązujący zakaz konkurencji. Nowy projekt przewiduje bardzo duże zmiany.
Jeśli wszystko pójdzie po myśli PiS, od początku nowego roku za zakazy konkurencji dłuższe niż 12 miesięcy będzie obowiązywała bardzo wysoka stawka PIT. Ponadto każda kwota wpłacona ponad okres zakazu konkurencji będzie obłożona 65 proc. podatkiem. W związku z tym wynagrodzenie za niepodejmowanie pracy u konkurencji może być wypłacane tylko przez rok.
Tak wysoki podatek ma również obowiązywać każdego, kto otrzyma wyprawę wyższą niż trzykrotność regularnej pensji. – Celem wysokiego opodatkowania ponad rozsądne minimum jest wpłynięcie na zachowania stron takich kontraktów i dostosowanie wysokości odpraw i odszkodowań do rozsądnych i uczciwych standardów – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Źródło: TV Republika