"Zła wola, arogancja...". PiS obraża szefa Parlamentu Europejskiego, bo nazwał po imieniu to, co robią z Polską

PiS chciał zawstydzić szefa PE Martina Schulza, a jedynie kolejny raz przynosi wstyd Polsce...
PiS chciał zawstydzić szefa PE Martina Schulza, a jedynie kolejny raz przynosi wstyd Polsce... Drop of light / Shutterstock.com
– To, co dzieje się w Polsce, ma charakter zamachu stanu – alarmował w poniedziałek przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. – Na ulicę wyszło wiele tysięcy ludzi, manifestując sprzeciw wobec decyzji podjętych przez rząd – podkreślał w kolejnym z głośnych wywiadów i zapowiedział, że będzie dążył do tego, by Europa nie była w tej sprawie bierna. Dziś obrywa mu się za to od polityków PiS, którzy z braku innej "pałki" na wpływowego Niemca, postanowili po prostu go obrazić.


Atakiem na Martina Schulza przewodzi szef delegacji Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim Ryszarda Legutko. Przedstawił on list otwarty do szefa europarlamentu, w którym sugeruje, iż "złą wolą" i "stronniczością" Schulz uderza w "miliony Polaków, którzy podjęli demokratyczną decyzję o wyborze rządu".
Ryszard Legutko
w liście do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

Szanowny Panie Przewodniczący

Zwracamy się do Pana w związku z Pana niedawną wypowiedzią dla rozgłośni Deutschlandfunk, w której w skandaliczny sposób odniósł się Pan do sytuacji w Polsce.

Pragniemy Panu przypomnieć, że 25 października Polacy opowiedzieli się za dobrą zmianą i po raz pierwszy od 1990 roku jedna partia uzyskała samodzielną większość. Wybory stanowią esencję demokracji a ich wynik powinien zostać uszanowany przez wszystkie instytucje unijne. Tymczasem w ostatnich tygodniach obserwujemy narastającą liczbę komentarzy opartych o rażąco jednostronny, urągający wszelkim standardom rzetelności przekaz. Pańska wypowiedź o rzekomym „zamachu stanu”, w odniesieniu do działania legalnych, demokratycznie wybranych organów centralnej władzy w Polsce, tyle oburzająca co absurdalna, wpisuje się w tę kampanię kwestionowania demokratycznej legitymacji demokratycznie wybranego rządu.

Chcieliśmy wierzyć, że niedopuszczalna wypowiedź wynika jedynie z niewiedzy, a nie ze złej woli; jednakże dziś potwierdził Pan, że nie zamierza się Pan z niej wycofywać, co oznacza, że raczej zła wola niż niewiedza podyktowała Panu słowa. Pomijając fakt, że nie ma Pan uprawnień, by ingerować w wewnętrzne sprawy konstytucyjne suwerennego państwa, pragniemy Panu uświadomić, że Pański atak jest w istocie skierowany przeciwko tym milionom Polaków, którzy podjęli demokratyczną decyzję o wyborze rządu i opowiedzieli się za jego programem. Taka arogancja nie przynosi chluby Panu, a także fatalnie psuje wizerunek instytucji, której Pan przewodniczy.

Nie przynosi Panu chluby jawna stronniczość. Nie przypominamy sobie by równie energicznie reagował Pan, gdy rządząca wcześniej Polską koalicja starała się podporządkować Trybunał Konstytucyjny jednej partii i gdy uchylała się od wykonania 49 orzeczeń tegoż Trybunału w poprzednich latach.

Dlatego apelujemy do Pana o powstrzymanie się od formułowania podobnych wypowiedzi, które przez swój antagonizujący charakter źle służą europejskiej współpracy i podważają zaufanie do Parlamentu Europejskiego.

Wątpliwe jednak, by na Martinie Schulzu zrobiły wrażenie takie narzekania na rzekomy "nierzetelny przekaz" i przekonywanie, iż niespełna 38-proc. poparcie dla PiS w wyborach daje prawo do marginalizacji głosu większości obywateli Polski, którzy na partię Jarosława Kaczyńskiego nie głosowali, a dziś sprzeciwiają się jej działaniom.

W przeszłości Niemiec równie ostro, co za Kaczyńskiego, Dudę i Szydło brał się na przykład za ówczesnego premiera Włoch Silvio Berlusconiego, którego krytykował m.in. za kierowanie największymi włoskimi mediami z fotela szefa rządu. Utyskiwania na szczerość i bezkompromisowe podejście Martina Schulza do polityki słychać było także z Izraela, gdzie w tamtejszym parlamencie Niemiec wytykał niehumanitarne działania rządu w Jerozolimie wobec mniejszości palestyńskiej.

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Ostatnio pytali o trolle Ziobry". Uczy WOS-u w podstawówce i tak ocenia świadomość 14-latków
WYBORY2019 0 0W mediach Rydzyka przedwyborczy post. "Wystarczy nie jeść dzień, żeby uchronić ojczyznę przed złem"
WYBORY2019 0 0Ujawniono, że PO zamówiła własny sondaż. Jego wyniki są wyjątkowo ciekawe
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Zaskoczenie w porcie w Gdyni. Amerykańskie czołgi... wracają do USA