Jak wygląda życie religijne Polaków?
Jak wygląda życie religijne Polaków? Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta
Reklama.
Katolicyzm deklaruje ponad 90 proc. badanych przez GUS. O wiele mniej jest prawosławnych (0,7 proc.), czy Świadków Jehowy (0,3 proc.). Wnioski, które płyną z rozmów z samymi katolikami są takie, że 66,8 proc. z nich to młode osoby do 34. roku życia. 10 proc. badanych powyżej 16 lat może pochwalić się głęboką wiarą. Deklarację: "Wierzę", rzadziej składają już osoby po 25. roku życia.
GUS poruszył także kwestię modlitwy, a ta nie jest codziennym obowiązkiem większości polskich wyznawców. Robi to bowiem zaledwie garstka, czyli 22,6 proc. młodych Ci nie czują też silnego związku ze swoją parafią, ani wspólnotą religijną - o więzi mówi 29 proc. mieszkańców dużych miast. Wygląda to nieco inaczej w przypadku osób żyjących na wsiach. Silną więź odczuwa tam 28,2 proc., słabszą, ale zauważalną, deklaruje 50 proc. ankietowanych.
Najwięcej Polaków, ale nie w młodym wieku, uczestniczy w mszach, choć tylko "raz w tygodniu". 42 proc. chodzących do kościołów, stanowią osoby powyżej 35. roku życia. Im wierzący starszy, tym częściej uczestniczy w nabożeństwach. W przypadku osób po 70-tce wynik ten jest wręcz imponujący.
Źródło: stat.gov.pl

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl