"To końcowy etap zamachu" – Platforma chce zamrozić ustawę o TK, a .Nowoczesna apeluje do Dudy

"Zamach stanu" - tak ostatnie działania PiS-u nazywają działacze opozycji.
"Zamach stanu" - tak ostatnie działania PiS-u nazywają działacze opozycji. Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
"To końcowy etap zamachu" – mówili wczoraj posłowie opozycji w sejmie, w którym trwało drugie czytanie nowelizacji ustawy o TK, zakończone sukcesem partii rządzącej. Jednak opozycja nie składa broni i zapowiada wniosek o zbadanie konstytucyjności uchwalonej noweli – poinformowali posłowie Platformy. Z kolei .Nowoczesna ma zamiar zgłosić się do prezydenta, by dokonał prewencyjnej kontroli ustawy.


– Ustawa, którą przyjął dziś Sejm większością głosów PiS ostatecznie niszczy Trybunał Konstytucyjny" – mówił zaraz po głosowaniu Sławomir Neumann, szef klubu Platformy Obywatelskiej i dodał również, że jest to końcowy etap zamachu na Trybunał Konstytucyjny jaki przeprowadza PiS. Zapowiada także, że PO złoży niezwłocznie wniosek zbadanie konstytucyjności ustawy.
Sławomir Neumann
szef klubu PO

Jutro złożymy wniosek do TK zaskarżający tę ustawę, którą w późnych godzinach nocnych Sejm przyjął .

Z kolei poseł PO i były minister sprawiedliwości Borys Budka mówił, że PO złoży "wniosek o zabezpieczenie", czyli wydanie "takiego postanowienia, które uniemożliwi wejście w życie tej złej i haniebnej ustawy".
Borys Budka
poseł PO

TK działa na podstawie konstytucji. Jeżeli ustawa rażąco narusza przepisy konstytucji, to po prostu może orzekać również na podstawie konstytucji i wyrzucić ten bubel prawny powołując się tylko i wyłącznie na art. 2 konstytucji.

Poddawać się nie ma też zamiaru .Nowoczesna. Kamila Gasiuk-Pihowicz ponowiła apel do prezydenta Andrzeja Dudy o "prewencyjną kontrolę ustawy o TK we właśnie przegłosowanym kształcie".
Kamila Gasiuk-Pihowicz
.Nowoczesna

My jako Nowoczesna nie ustaniemy w walce o demokratyczne standardy w Rzeczypospolitej. Będziemy w dalszym ciągu punktować partię rządzącą wtedy, gdy będzie łamała prawo.

Jak już pisaliśmy w naTemat wczoraj w Sejmie zakończyło się kluczowe głosowanie ws. nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Można się było spodziewać, że posiadająca większość w sejmie partia Jarosława Kaczyńskiego, bez trudu przegłosuje ustawę. "Za" głosowało 235 posłów, "przeciw" - 181. W zamyśle autorów ustawa ma zakończyć spory i obecny kryzys konstytucyjny. Jednak słowa oburzenia i protesty opozycji, które towarzyszyły głosowaniom, raczej na to nie wskazują.

źródło: TVN24

Napisz do autorki: kalina.chojnacka@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...