Chociaż wczoraj Prawo i Sprawiedliwość przegłosowało swój projekt zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym gorąca debata, apele i protesty nie milkną. Co właściwie przegłosowano? Oto ściągawka z najważniejszych zmian.
A nie jak dotychczas co najmniej 9-ciu na 15. Chociaż co do zasady TK ma orzekać w pełnym składzie, moc prawna orzeczeń będzie zachowana przy proporcji 13 na 15 głosujących sędziów. W składzie 7-osobowym będą zaś badane skargi konstytucyjne, pytania prawne sądów oraz sprawy zgodności ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała zgody ustawy. Orzeczenia pełnego składu mają też zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą większością.
2. Trybunał nie wygasi mandatu sędziego, musi się zwrócić do sejmu
Zgromadzenie Ogólne TK nie będzie jak dotychczas stwierdzać wygaśnięcia mandatu sędziego. W tym celu musi się zwrócić z wnioskiem do Sejmu o złożenie mandatu "w szczególnie rażących przypadkach".
3. Postępowanie dyscyplinarne na wniosek prezydenta lub ministra sprawiedliwości
Postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego TK będzie można rozpocząć na wniosek prezydenta, ministra sprawiedliwości, a nie tylko na wniosek Zgromadzenia Ogólnego TK.
4. Rozpatrywanie wniosków wyznaczane będą według kolejności wpływu
Zgodnie z zasadą "kto pierwszy, ten lepszy", terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu. W postępowaniu wszczętym a niezakończonym przed wejściem w życie noweli rozprawa nie może odbyć się wcześniej niż po 45 dniach od doręczenia uczestnikom zawiadomienia o jej terminie, a w sprawie, w której orzeka pełny skład – po 3 miesiącach.
Co do zasady rozprawa w TK nie mogłaby się odbyć wcześniej niż po 3 miesiącach od doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, a w pełnym składzie - po 6 miesiącach. Prezes TK mógłby skrócić te terminy o połowę m.in. w przypadku skargi czy pytania prawnego odnoszących się do bezpośredniego naruszenia wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela.
5. To zostało bez zmian
Prawo i Sprawiedliwość pozostawiło bez zmian tryb ślubowania sędziów TK – nadal będą one składane przed prezydentem, a nie jak wcześniej zakładano przed marszałkiem sejmu. Bez zmian pozostaje też siedziba TK w Warszawie, choć politycy PiS sondowali wśród parlamentarzystów możliwość jej przeniesienia do innego miasta.
Jak już pisaliśmy w naTemat wczoraj w Sejmie zakończyło się kluczowe głosowanie ws. nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Można się było spodziewać, że posiadająca większość w sejmie partia Jarosława Kaczyńskiego, bez trudu przegłosuje ustawę. "Za" głosowało 235 posłów, "przeciw" - 181. W zamyśle autorów ustawa ma zakończyć spory i obecny kryzys konstytucyjny. Jednak słowa oburzenia i protesty opozycji, które towarzyszyły głosowaniom, raczej na to nie wskazują. Nowelizacja wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.