"Nie chcę być babochłopem". Ale to ćwiczenia z obciążeniem najszybciej spalą tłuszcz i pięknie wyrzeźbią ciało

"Nie chcę być babochłopem". Ale to ćwiczenia z obciążeniem najszybciej spalą tłuszcz i pięknie wyrzeźbią ciało.
"Nie chcę być babochłopem". Ale to ćwiczenia z obciążeniem najszybciej spalą tłuszcz i pięknie wyrzeźbią ciało. fot. shutterstock
Faceci mają łatwiej. Chodzą na siłownie aby spalić zimowy brzuch i boczki, a jednocześnie "dopakować". Żadne limity w tej kwestii nie obowiązują. W znacznie trudniejszej sytuacji są panie, które jak ognia boją się transformacji w Arnolda Schwarzeneggera, a jednocześnie chcą mieć szybko szczupłą i ładną sylwetkę. I błądzą, bo zamiast ćwiczyć – dźwigają... powietrze.


Należę do facetów, którzy nie boją się silnych kobiet. I nie chodzi mi wcale o siłę charakteru, choć ta najczęściej towarzyszy wysportowanym, pięknym sylwetkom. Coraz więcej mężczyzn ma odwagę przyznać, że to właśnie kobiety z seksownym sześciopakiem czy wyrzeźbionymi udami i pośladkami są zdecydowanie atrakcyjniejsze niż modne przed laty "wieszaki". Tym bardziej dziwi mnie, że część pań wciąż boi się sportowej figury. Bo to właśnie wypracowana, silna sylwetka jest dziś najbardziej "hot".


Wie o tym Klaudia Gawryszewska, która od kilku lat intensywnie trenuje. Nie interesuje jej wyłącznie spalanie tłuszczu. Należy do tych kobiet, którym podoba się lekki zarys mięśni, choćby na brzuchu, czy lekko widoczne mięśnie czworogłowe. – Nie uważam, ze moja sylwetka wygląda męsko, tylko silnie i zdrowo –  mówi naTemat.
Zdaniem Klaudii, niektóre kobiety są tak bardzo zdeterminowane aby wciąż poprawiać swoją sylwetkę, że przestają dostrzegać granicę smaku. Wówczas ich ciała rozrastają się do męskich rozmiarów. Ale jednocześnie dodaje: – Kobieta nie jest w stanie naturalnie zbudować takiej masy mięśniowej. Kulturystki, które widzimy w internecie czy czasopismach posiłkują się suplementami i sterydami – wyjaśnia.

Piękne, to umięśnione
W jednym z warszawskich klubów fitness spotykam 27-letnią Marlenę. Dla niej, podobnie jak dla milionów ludzi na całym świecie, styczeń to czas na wielką pracę nad samą sobą. Ale oprócz noworocznej motywacji, Marlena ma ze sobą garść wątpliwości. Boi się, że jej masa mięśniowa nieodpowiednio się rozłoży, a bluzka zamiast być coraz luźniejsza, zacznie opinać się na nienaturalnie dużych bicepsach. Nie ma pojęcia, że na te musiałaby bardzo ciężko pracować, zastosować specjalną dietę i odżywki.

Być jak kulturystka? Chciałabyś.
Niektóre kobiety na siłowni zdają się być obecne tylko duchem. Korzystają z urządzeniem niemal bez obciążenia (lub całkowicie z niego rezygnują). Efekt? Brak efektów, a ostatecznie spadek motywacji i rezygnacja z ćwiczeń. Potwierdzają to testerki klubów fitness Magda Szulc i Gosia Kulczycka. Ich zdaniem, stereotypy odnośnie do zgubnego wpływu ćwiczeń z obciążeniem da się zauważyć gołym okiem. To mit, przez który efekty pracy nad własnym ciałem nie są tak szybkie, jak powinny. Przy lekkim treningu nigdy nie osiągniemy tak efektownego brzucha, jak ten:
Mimo to w klubach fitness wciąż silniejsze są stereotypy niż wiedza. – Dziewczyny nie chcą wyglądać jak kulturystki – tłumaczy Magda Szulc z Fitestujemy. Kobiety boją się, aby ktoś nie nazwał ich babochłopem, co jeszcze bardziej hamuje je przed ćwiczeniami. W dużej mierze, jest to zasługą mężczyzn, którzy wyobrażają sobie, że poprzez trening siłowy ich kobiety będą miały większe mięśnie od nich. A to przecież "wstyd".
Gosia Kulczycka
Testerka klubów fitness

Dziewczyny rezygnują z ciężarków, a większe obciążenie stymuluje mięśnie do pracy. Taki trening przyspiesza metabolizm i ujędrnia ciało.

Potwierdza to trener Andrzej Smoleński. Jego zdaniem, ten lęk przed tkanką mięśniową jest niepotrzebny, bo kobietom bardzo trudno jest osiągnąć przerost masy mięśniowej. – Trening siłowy powinien być włączony do treningu kobiet dla harmonijnego rozwoju – mówi naTemat.
Przyrost tkanki mięśniowej wymaga regularnych treningów nawet u mężczyzn, którym o wiele łatwiej jest go osiągnąć. – Masa mięśniowa zajmuje o wiele mniej miejsca, niż tkanka tłuszczowa. Nawet, jeśli kobieta przybierze masy mięśniowej, a przy tym straci tyle samo masy tłuszczowej, to jej gabaryty będą dużo mniejsze, a sylwetka dużo ładniejsza, znacznie smuklejsza i fajniejsza – tłumaczy trener.

Klaudia Gawryszewska nie spotyka się z żadnymi negatywnymi uwagami odnośnie do swojej sylwetki. Wszystkim podoba się, że ma płaski i umięśniony brzuch, okrągła pupę i lekko umięśnione nogi. – Nieprzyjemne uwagi odnośnie do mojego wyglądu słyszałam wyłącznie od osób, dla których ideałem piękna są wieszaki z pokazów mody – mówi.

Klaudia wie o czym mówi. My, faceci naprawdę cenimy sobie wysportowane, a jednocześnie bardzo kobiece kształty. Jeśli ktokolwiek powie wam, że jesteście zbyt umięśnione, najpewniej ma kompleksy z powodu własnych braków. Nie bójmy się i dajmy sobie wmówić bzdur, które krążą po wielu klubach fitness. To właśnie treningi siłowe są doskonałym sposobem na polepszenie przemiany materii i znakomicie przyśpieszają spalanie kalorii.

Napisz do autora: krzysztof.majak@natemat.pl


Polub STYL na Facebooku

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem