Konkurs rysunkowy przejawem antysemityzmu? Izrael oskarża Iran o "zaprzeczanie Zagładzie"

Czy taki obrazek jest przejawem antysemityzmu? Podobne mogą powstać już wkrótce, czemu sprzeciwia się ambasador Izraela przy ONZ
Czy taki obrazek jest przejawem antysemityzmu? Podobne mogą powstać już wkrótce, czemu sprzeciwia się ambasador Izraela przy ONZ Fot. mat. International Holocaust Cartoon Competition
11 Teherańskie Międzynarodowe Biennale Rysunku ma odbyć się w czerwcu. Sponsorują go władze Iranu, a tematem prac artystów ma być Holokaust. Zdaniem Danny'ego Danona, izraelskiego ambasadora przy ONZ konkurs jednoznacznie promuje antysemityzm. Zaapelował do Ban Ki-moona, sekretarza generalnego organizacji o oficjalne potępienie wydarzenia, którego zwycięzca otrzyma 50 tys. dolarów.


Biennale Rysunku w Teheranie zdaniem Danona zaprzecza Zagładzie, a to jest "najmocniejszym przejawem antysemityzmu". Przypomniał sekretarzowi Organizacji Narodów Zjednoczonych, że 27 stycznia międzynarodowa społeczność będzie obchodzić Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Nie można więc reagować milczeniem, gdy Iran jako członek ONZ zachowuje się w tak skandaliczny sposób. I jeszcze oferuje zwycięzcy Biennale 50 tys. dolarów.
Czy rzeczywiście po artystach można spodziewać się najgorszego? Tego, że nie szanują tych, którzy zginęli? Tak, jeśli popatrzeć na prace uczestników innego konkursu, który miał kilka miesięcy temu, również w Iranie. Jego celem od 10 lat ma być „pokazanie podwójnych standardów Zachodu związanych z wolnością wypowiedzi, gdzie brak szacunku dla islamu jest tolerowany, a inne tematy – takie jak Holokaust – są tabu”. W 2006 roku impreza odbyła się po raz pierwszy. Wyróżnione wtedy dzieła mogą wydawać się niepokojące i podawać w wątpliwość ideę twórców.

źródło: jewish.pl

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem