Szokująca decyzja Watykanu. Księża-pedofile pozostaną bezkarni

Watykan nie zobowiązuje biskupów do zgłaszania przypadków molestowania dzieci przez księży.
Watykan nie zobowiązuje biskupów do zgłaszania przypadków molestowania dzieci przez księży. Fot. Paolo Bona / shutterstock.com
Kościół katolicki uznał właśnie, że biskupi nie są zobligowani, by zgłaszać przypadki molestowania dzieci przez księży. Nowe wytyczne zakładają, że taki obowiązek powinien leżeć tylko na barkach ofiar i ich rodzin, którym ewentualnie można wypłacić odszkodowanie.


Według Watykanu,gdy biskupi dowiedzą się o duchownych-pedofilach mają rozwiązać sprawę w ramach własnej organizacji. Przewidywane jest też finansowe zadośćuczynienie dla ofiar, ale nie to, by sprawcą zajęła się policja. "The Guardian" cytuje, że "zgodnie ze stanem prawnym każdego państwa, w którym informowanie jest obowiązkowe, niekoniecznie do obowiązków biskupa należy zgłaszanie podejrzanych przypadków władzom, policji czy prokuratorom w momencie, gdy dowiedzą się o grzesznych czynach".

Dokument z wytycznymi zakłada, iż to rodziny podejmują ostateczną decyzję, czy nadużycie wyjdzie na jaw. Warto dodać, że za takim podejściem stoi ks. Tony Anatrella, krytykujący "ideologię gender[/url"] i homoseksualistów. Nowo konsekrowani biskupi zdążyli już poznać instrukcje, których nie konsultowano z [url=http://natemat.pl/t/1759,papiez-franciszek]Papieską Komisją ds. Ochrony Nieletnich. A jej członkom zależało na tym, by zgłaszać przypadki nadużyć seksualnych przez księży. Uznali to za moralny obowiązek i to bez względu na panujące prawo.

Decyzja Kościoła jest zaskakująca, tym bardziej, że kwestię molestowania dzieci nagłaśnia film "Spotlight". Opowiada on historię dziennikarskiego śledztwa "Boston Globe". Dziennikarze przez rok zbierali szokujące informacje o tym, jak Watykan radzi sobie z księżmi-pedofilami. Udowodnili, że w bostońskiej diecezji 90 duchownych wykorzystywało dzieci, co latami – z pomocą prawników – zamiatano pod dywan.


źródło: The Guardian

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Skąd ten zachwyt nad Zandbergiem? 12 mocnych cytatów z wystąpienia lidera Lewicy
0 0"Oferta wpłynęła". Schetyna wyjawił, że jest drugi kandydat PO w prawyborach
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu
WYWIAD 0 0"Zachowanie Klarenbacha było chamskie". Posłanka Wiosny wyjaśnia, dlaczego uparcie chodzi do TVP
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno