Był styczeń 2000 roku. 7 lat wcześniej posłowie naciskani przez biskupów odebrali kobietom w Polsce prawo do przerywania ciąży. Odtąd kobiety "wywoływały miesiączkę" nielegalnie i za grube pieniądze. Gdy policjanci otrzymali anonimowy donos o tym, że w konkretnym gabinecie pacjentka właśnie przerywa ciążę, pojechali z interwencją. Oszołomioną znieczuleniem kobietę poddali badaniom lekarskim bez poinformowania jej o przysługujących jej prawach. Wtedy właśnie powstało Porozumienie Kobiet 8 Marca i jego coroczna manifestacja za prawami kobiet: Manifa.
Tegoroczna Manifa w Warszawie przeszła pod hasłem "Aborcja w obronie życia". Organizatorki podkreślają, że w dyskusji o przerywaniu ciąży pomija się ludzi, których problemem jest niechciana ciąża, czyli kobiety.
Choć hasło Manify dotyczy przerywania ciąży, to wśród postulatów tradycyjnie są dostęp do edukacji seksualnej dla młodzieży i rzeczywisty dostęp do antykoncepcji (obecnie, jak twierdzą organizatorki, na przeszkodzie stoją względy prawne, ekonomiczne i religijne). Ale to nie wszystkie postulaty środowisk kobiecych.
Feministki i feminiści żądają poszanowania dla wszystkich praw reprodukcyjnych kobiet, w tym poszanowania ich godności przez personel medyczny zarówno podczas porodów, jak i poronień.
Manifa żąda dostępu do aborcji i antykoncepcji, edukacji seksualnej, godnych porodów i poronień, faktycznego wsparcia dla osób wychowujących dzieci. Żądanie tych praw to prawdziwa obrona życia. Prawo do decydowania o swojej płodności jest prawem człowieka!Czytaj więcej
Organizatorki zdają sobie sprawę, że hasło XVII warszawskiej Manify brzmi prowokacyjnie, więc tłumaczą:
Hasło może wydawać się absurdalne, ale jego uzasadnienie jest bardzo proste: to właśnie prawo do aborcji chroni życie – życie kobiet i dzieci. Brak legalnej aborcji to aborcje w podziemiu, niebezpieczne i drogie. Odmawiając kobietom prawa do aborcji, stawia się je pod ścianą. Kobiety przerywają ciążę bez ochrony lekarskiej, ryzykując życie i narażając swoje dzieci na sieroctwo. Rocznie 5 milionów kobiet jest hospitalizowanych z powodu komplikacji po niebezpiecznej aborcji. Około 220 tysięcy dzieci traci z tego powodu matki.Czytaj więcej
Warszawska Manifa jest jedną z kilkunastu manifestacji kobiecych w całej Polsce. Kobiety domagały się na Manifach poszanowania swoich praw również w Trójmieście, Kielcach, Krakowie, Poznaniu, Toruniu i Wrocławiu.
Manifa w Katowicach odbędzie się w następną sobotę, 12 marca.
Hasło tegorocznej warszawskiej Manify przywraca racjonalność debacie o przerywaniu ciąży. Wskazuje, kto rzeczywiście broni życia, a kto czyni innym krzywdę. Czytaj więcej