Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży kuleją. "Wysokie ryzyko dla życia i zdrowia ludzi"

Z raportu RCB wynika, że plan organizacji Światowych Dni Młodzieży zawiera wiele niedociągnięć
Z raportu RCB wynika, że plan organizacji Światowych Dni Młodzieży zawiera wiele niedociągnięć Fot. Łukasz Krajewski / Agencja Gazeta
Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się za niespełna cztery miesiące. Tymczasem w połowie marca plan zabezpieczenia imprezy wciąż pozostawiał wiele do życzenia. Tak wynika z raportu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które uważa, że „należy bardzo poważnie rozważyć podjęcie decyzji o zmianie lokalizacji Mszy Posłania”. Ta ma się odbyć na Polu Miłosierdzia.


Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 25 lipca w Krakowie. Pielgrzymów z całego świata podejmie także położona pod Wieliczką miejscowość Brzegi, gdzie ma się odbyć msza z udziałem papieża Franciszka. Tymczasem z raportu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB), który przesłano Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wynika, że Brzegi nie są przygotowane do goszczenia tak dużego wydarzenia.

– Miejsce to jest źródłem wysokiego ryzyka dla życia i zdrowia ludzi – zaznaczono w raporcie, którego fragmenty przytacza portal TVN24. Ostrzeżenie brzmi tym poważniej, że szacunki organizatorów, według których do Brzegów przybędzie około 2 mln osób, mogą okazać się błędne. Raport przekonuje, że do miejscowości tej może przybyć nawet o milion pielgrzymów więcej.

Teren, na którym zbierze się przybyła do Brzegów młodzież, nazwano Polem Miłosierdzia. Według autorów raportu Pole Miłosierdzia nie spełnia w pełni wymogów ratowniczych i porządkowych. Do Pola nie dochodzą odpowiednie drogi dojazdowe, a mosty wzniesione nad pobliskimi rzekami nie są przystosowane do obsługiwania dużych grup ludzi.


Ponadto w planie Światowych Dni Młodzieży nie uwzględniono odpowiedniego zabezpieczenia medycznego.

Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 25 lipca. Ceremonię powitania papieża Franciszka zaplanowano na 28 lipca. Odbędzie się ona na krakowskich Błoniach. Również tam – dzień później – odbędzie się Droga Krzyżowa. Później pielgrzymi przeniosą się do miejscowości Brzegi, gdzie 31 lipca odbędzie się msza kończąca Światowe Dni Młodzieży z udziałem Franciszka.

źródło: TVN24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi