Nadchodzi „Dobra zmiana”. W pudełku tej gry znajdziesz kontrowersyjny wyrok Trybunału Konstytucyjnego!

22 kwietnia 2016 roku na polskim rynku zadebiutowała ekskluzywna edycja kolekcjonerska gry "Demokracja 3", do której przygotowano scenariusze poruszające aktualne wydarzenia w polskiej polityce
22 kwietnia 2016 roku na polskim rynku zadebiutowała ekskluzywna edycja kolekcjonerska gry "Demokracja 3", do której przygotowano scenariusze poruszające aktualne wydarzenia w polskiej polityce Materiały prasowe
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Nie, to nie temat kolejnej jałowej dyskusji na sali plenarnej Sejmu, lecz zawartość polskiego wydania gry studia Positech Games. „Demokracja 3: Edycja (Nie)parlamentarna”, bo tak brzmi tytuł tej produkcji, od dziś znajduje się w sprzedaży na krajowym rynku.

Demokracja 3” to rozbudowana strategia ekonomiczna promowana jako realistyczny symulator polityczny. Gracz obejmuje władzę nad fikcyjnym państwem o demokratycznym ustroju. Rozgrywka polega na podejmowaniu decyzji ekonomiczno-społecznych mających wpływ na życie wirtualnego pluralistycznego społeczeństwa. Losowe zdarzenia w rodzaju zmian klimatycznych czy kryzysów gospodarczych pomyślano jako jeden z przeszkód w sprawowaniu rządów.

Celem gry, w której tak duży nacisk położono na sferę polityki, jest oczywiście utrzymanie się przy władzy. Nie jest to proste zdanie, zważywszy na konieczność zaspokajania sprzecznych oczekiwań grup społecznych o różnych poglądach i podejmowania działań wiążących się z szeregiem pozytywnych i negatywnych konsekwencji.

Trzecia cześć cyklu, poza charakterystycznymi dla poprzednich odsłon cyklu elementami takimi jak turowy system rozgrywki czy intuicyjny interfejs, wprowadza nowe rozwiązania w mechanice gry. Tym razem gracz dzierżący ster rządów musi brać pod uwagę udział sektora prywatnego w życiu społecznym oraz liczne zmiany i wydarzenia zachodzące we współczesnym świecie polityki.
Choć gra trafiła do sprzedaży w USA w październiku 2013 roku, jej dystrybucja na rynku polskim nie ogranicza się do zwykłego powielenia oryginału. Premiera „Democracy 3” w Polsce (22.04.2016) została uświetniona wydaniem edycji kolekcjonerskiej opatrzonej tytułem „Demokracja 3: Edycja (Nie)parlamentarna”.


W pudełku znajdziemy płytę ze ścieżką dźwiękową z gry (tzw. „materiały propagandowe”), instrukcję pełnego przejęcia władzy, niezbędnik szefa rządu w formie e-booka oraz naklejki „najlepszego sortu”. Przyszli nabywcy pudełkowej wersji otrzymają również klucze do pobrania zawartości dodatkowej z platformy Steam. Będą to 3 pakiety DLC - „Klony i drony”, „Ekstremizm” i „Inżyniera społeczna”.

Wydawca - firma CDP.pl - wykazał się nie lada fantazją i poczuciem humoru, bo do ekskluzywnej edycji załączył też egzemplarz Konstytucji RP, a nawet przedruk nieopublikowanego przez rząd Beaty Szydło wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 roku.
W grze pojawi się też 5 scenariuszy, których autorem jest Dariusz J. Michalski, posługujący się pseudonimem Sir Haszak doświadczony dziennikarz znany ze współpracy z legendarnymi czasopismami o tematyce gier komputerowych (m.in. "Top Secret" i "Gambler"). Będzie je można pobrać z sieci po premierze gry. Wszystkie z nich trafią do internetowego obiegu do końca 2016 roku. Można też będzie tworzyć własne scenariusze za pomocą dołączonego do gry funkcjonalnego edytora.

W dniu polskiej premiery graczom został udostępniony pierwszy scenariusz, zatytułowany „Polska 2015: Dobra zmiana”. Jak wynika z oficjalnego opisu podanego przez dystrybutora, jego twórcy zainspirowali się bieżącymi wydarzeniami w polskiej polityce, jakie rozpalają emocje części naszego społeczeństwa.

Do zbudowania „swojskiego klimatu” autorzy dodatku wykorzystali m.in. znajomo brzmiące nazwy polskich partii politycznych i sztandarowe projekty obecnego rządu (program 500+, obniżka wieku emerytalnego). W scenariuszu nie zabraknie też palących problemów nierozwiązanych przez poprzednią ekipę rządową, na czele z nierentownym górnictwem i deficytem w ZUS-ie.
Oficjalny opis dodatku "Polska 2015: Dobra zmiana"

Polska wyrwała się ze szponów nieudolnej ekipy, która mimo kompromitacji w kolejnych aferach miała nadzieję utrzymać się u koryta. Suweren w wyborach powiedział stanowcze „Nie!” i teraz masz szansę zrealizować jego wolę. Możesz przejąć media, "usprawnić" Trybunał Konstytucyjny, obłożyć podatkiem banki i obsadzić stanowiska w służbie publicznej zaufanymi ludźmi o wysokich kwalifikacjach moralnych. Niech opozycja się wścieka na „republikę kolesiów” i „państwo totalitarne”. Suweren z radością przyjmie program 500+. Chyba że masz zupełnie inny program. W końcu to Ty określasz, co jest wolą suwerena i wypełniasz treścią hasło: „Dobra zmiana”!

Positech Games to producent gier komputerowych z Wielkiej Brytanii, który zadebiutował w branży interaktywnej rozrywki w 1997 roku. Założone przez Cliffa Harrisa studio znane jest przede wszystkim z produkcji gier symulacyjnych.

Najbardziej rozpoznawalną markę brytyjskiego dewelopera w branży gier komputerowych stanowi trylogia „Democracy”. Pierwsza odsłona tego cyklu gier strategicznych została wydana w 2005 roku. Kolejna część trafiła do sprzedaży dwa lata później. Ostatnia gra z tej serii miała premierę dopiero pod koniec 2013 roku.

Artykuł powstał we współpracy z cdp.pl, oficjalnym dystrybutorem gry "Demokracja 3"

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. [/b] "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Roman GiertychRoman Giertych

Oj, ciężko doradzić coś dobrego. Oj, ciężko. Ale trudno coś wymyślimy. A gdyby tak powiedzieć, że z Trumpem bawiliście się, kto pierwszy podpisze? Pan mu powiedział, że jest Pan mistrzem szybkiego podpisu, a on nie chciał dać wiary.