Niestety alimenty, także te z Funduszu Alimentacyjnego, wliczają się do dochodu w Programie 500+. Podobnie renty, emerytury, zasiłki chorobowe czy stypendia doktoranckie i inne dochody nieopodatkowane lub zwolnione z podatku. Dochód, również z uwzględnieniem alimentów, ustala się za rok kalendarzowy poprzedzający okres, na jaki złożony jest wniosek o świadczenie rodzinne i dzieli przez liczbę miesięcy, w których był uzyskiwany.
Kwestia ta budzi wiele kontrowersji i już na etapie przygotowywania ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, na podstawie której działa Program 500+, pojawiało się wiele sygnałów, że alimenty nie powinny być wliczane do dochodu w tym przypadku. Faktycznie pozbawia to możliwości otrzymania świadczenia wiele osób, które samodzielnie wychowują dziecko.
Co ciekawe, odwrotna sytuacja jest możliwa: świadczenie z Programu 500+ nie wlicza się do dochodu przy ubieganiu się o alimenty z Funduszu Alimentacyjnego.
Podstawa prawna:
- Art. 2 pkt 1, 2 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci i ustawa o świadczeniach rodzinnych:
- art. 7 ustawy (dot. metody wyliczenia):
Art. 7. 1. W przypadku utraty dochodu przez członka rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, lub po tym roku, ustalając ich dochód, nie uwzględnia się dochodu utraconego.
2. W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, ustalając dochód członka rodziny lub dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, osiągnięty w tym roku dochód dzieli się przez liczbę miesięcy, w których dochód ten był uzyskiwany, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na jaki ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczenia wychowawczego.
3. W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego po roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, dochód ich ustala się na podstawie dochodu członka rodziny lub dochodu dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, powiększonego o kwotę osiągniętego dochodu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na jaki ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczenia wychowawczego.
Napisz do autorki: anna.dryjanska@natemat.pl