„To była konstytucja stanu przejściowego”. Prezydent zapowiada zmianę ustawy zasadniczej

Andrzej Duda twierdzi, że trzeba zmienić konstytucję
Andrzej Duda twierdzi, że trzeba zmienić konstytucję Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Zapatrzmy się w Konstytucję 3 Maja, zapatrzmy się w jej twórców i ich odwagę. Niech oni będą dla nas wzorem uczciwego prowadzenia państwa – mówił prezydent podczas przemówienia na Placu Zamkowym. Andrzej Duda zapowiada, że konstytucję trzeba będzie zmienić.


– Przygotować ją trzeba, nie tylko w gabinetach, nie tylko w parlamencie. Przygotować ją trzeba razem z suwerenem – zapowiedział Andrzej Duda w przemówieniu. Zdaniem prezydenta, trzeba się będzie przy pisaniu nowej konstytucji pochylić nad ciężkim losem osób niepełnosprawnych. – Jeśli w konstytucji wpiszemy godne życie zamiast egzystencji to natychmiast poprawi się ich życie? Jeśli debata ma iść w tę stronę i wpiszemy kilka pięknych haseł do konstytucji, to nie znaczy, że życie stanie się piękniejsze – komentował na gorąco w studiu TVN Rafał Kałukin.

Czy słowa o przygotowywaniu treści ustawy wraz z suwerenem należy odczytywać jako zapowiedź referendum? Każdy jej punkt powinien być omówiony z suwerenem – twierdzi Duda. – Problem z konstytucją polega na tym, że to musi być jednolity wspólny tekst. Jeśli każde hasło będzie podstawą do debaty to nie ma szansy na zachowanie spójność – mówi Kałukin. Zdaniem dziennikarza "Newsweeka", nie da się przeprowadzić konsultacji społecznych każdego zapisu, choć nowa konstytucja musi być przyjęta lub odrzucona w drodze referendum.

– Państwo jest silne siłą swoich obywateli. Przyszła Konstytucja musi to zagwarantować. Przede wszystkim musi być chroniony suweren. Musimy rozmawiać o tym, jak go chronić. – głosił Andrzej Duda. Zdaniem prezydenta suweren ma prawo oczekiwać, że konstytucja zagwarantuje mu to, iż będzie żył w spokoju i poczuciu bezpieczeństwa. Prezydent uważa, że to konstytucja powinna zagwarantować na skrócenie wieku emerytalnego Polaków.


– Ile tomów i co jeszcze ma się w niej znajdować? Niepełnosprawni, to już wiemy, kto jeszcze? – pytają internauci na Twitterze. Wygląda na to, że Prezydent nie rozumie istoty ustawy zasadniczej jeśli myśli, że w konstytucji jest miejsce na tak szczegółowe zapisy.
– Każdy obywatel powinien wiedzieć, co jest zapisane w Konstytucji, przepisy powinny być jasne. Musi zapewniać bezpieczeństwo. Tylu ludzi znalazło się poza ochroną kodeksu pracy. (...) Powinniśmy to naprawić po spokojnej debacie. Trzeba przygotować nowe rozwiązania - podsumował prezydent.

Napisz do autora: pawel.kalisz@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
WYWIAD 0 0"Upadek poczucia humoru". Andrzej Mleczko odpowiada na awanturę wokół ostatniego rysunku
0 0"Kapelani zamiast personelu". Ten lekarz stworzył grupę, która tropi patologie w szpitalach
Coca-Cola 0 0Jak uczyć dzieci chronić środowisko, czyli czy najmłodsze pokolenie uratuje świat
Duka 0 0Szwedzki przepis na spotkanie. “Krog” to kolejne modne słowo ze Skandynawii
0 0Będzie nowe państwo w Unii Europejskiej? Tusk dał zielone światło
0 0Poruszający apel Strzembosza. Chce od premiera męskiej decyzji ws. Ziobry