Im mniej mediów społecznościowych tym lepszy sen

Wielogodzinne przesiadywanie na stronach typu social media prowadzi do poważnych zaburzeń snu, szczególnie wśród młodych ludzi
Wielogodzinne przesiadywanie na stronach typu social media prowadzi do poważnych zaburzeń snu, szczególnie wśród młodych ludzi Pixabay.com
Dzień bez mediów społecznościowych to dzień stracony? Przed pójściem spać musisz przejrzeć najnowsze posty na Facebooku? Uważaj, bo stąpasz po kruchym lodzie. Amerykańscy naukowcy ostrzegają – nadmiar social media w życiu młodych ludzi powoduje poważne zaburzenia snu.

Korzystanie z mediów społecznościowych wpływa negatywnie na sen. To wniosek z badania przeprowadzonego przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine na grupie 1788 Amerykanów w wieku 19-32 lat. Okazało się, że w skali tygodnia ryzyko zaburzeń snu było 3 razy większe (2 razy w skali jednego dnia) u osób przesiadających najdłużej na stronach social media.

W ocenie autorów badania szkodliwy wpływ tego typu serwisów internetowych wiąże się z tym, że stanowią one alternatywę dla snu, a także sprzyjają wielorakiemu pobudzeniu organizmu. Ponadto tworzą mechanizm błędnego koła, który tylko pogłębia problem z higieną snu.

Badacze postulują, by podczas konsultacji lekarze zajmujący się leczeniem bezsenności i zaburzeń snu pytali swoich pacjentów o czas spędzany na przeglądaniu mediów społecznościowych.

źródło: "Forbes"

Partnerem cyklu "Minuta przy kawie" jest Nespresso

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...