Londyn w rękach muzułmanina? Wszystko wskazuje na to, że Sadiq Khan wygrał wybory mera brytyjskiej stolicy

Sadiq Khan pierwszym muzułmaninem, którzy będzie rządził Londynem?
Sadiq Khan pierwszym muzułmaninem, którzy będzie rządził Londynem? Fot. YouTube.com/BBC Newsnight
Prawdopodobnie już tylko kwestią godzin pozostało przypieczętowanie faktu, iż przez najbliższe lata stolicą Wielkiej Brytanii będzie rządził muzułmanin. Wszystko wskazuje bowiem na to, że zwycięzcą czwartkowych wyborów mera Londynu został kandydat Partii Pracy Sadiq Khan.

Lokale wyborcze w Londynie zamknięto w czwartek o godz. 22:00 czasu lokalnego i trwa oczekiwanie na ogłoszenie oficjalnych wyników. Nie powinny one jednak różnić się od ostatnich, podawanych już w trakcie głosowania wyników sondaży, które sugerowały wysoką przewagę labourzysty nad kandydatem Partii Konserwatywnej Zackiem Goldsmithem.

Jak już pisaliśmy w naTemat, Sadiq Khan pochodzi z rodziny, która imigrowała do Wielkiej Brytanii z Pakistanu. Do świata polityki trafił on natomiast za namową byłego premiera Gordona Browna. W działalności publicznej znany jest przede wszystkim jako nowoczesny socjaldemokrata, a ze swą religią się nie obnosi.

Sadiq Khan jest orędownikiem tolerancji religijnej i obyczajowej. Kilka lat temu głosował za legalizacją małżeństw homoseksualnych, choć zabronić próbowali mu tego muzułmańscy przywódcy religijni. Cieniem na jego politycznym życiorysie kładł się jednak fakt, iż jako prawnik był obrońcą osób oskarżanych o islamski ekstremizm.

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...