Filmy kostiumowe mają swoich zagorzałych fanów – jestem wśród nich, i zagorzałych przeciwników. Tych drugich irytują nudne dialogi i powolny rozwój wydarzeń – mnie ekscytują, stroje i scenografia wprawiają mnie w zachwyt. Nie ma nic bardziej poruszającego i pięknego niż dobry film kostiumowy. Nie jesteście przekonani? Obejrzyjcie te dzieła, a zmienicie zdanie.
Film Stanleya Kubricka powstał w oparciu o powieść Williama Makepeace'a Thackeraya. W tym obrazie można usłyszeć z jeden z najwspanialszych soundtracków w historii kina, głównie za sprawą filmowej adaptacji utworów Franza Schuberta i Georga Friedricha Händla. Wzruszająca i groteskowa opowieść o Barrym, który całe życie poświęcił przedostaniu się do wyższej klasy społecznej, co oczywiście doprowadziło go ruiny. Przez cały seans towarzyszy nam narrator, który swoją opowieścią podkreśla śmieszność zachowań bohatera.
2. "Casanova" - 1976
Arcydzieło kina światowego. Frederico Fellini w poetycki sposób opowiedział historię najsłynniejszego kolekcjonera kobiecych serc (i ciał) w historii. Był rekordzistą w uprawianiu miłości, jemu się nie odmawiało. W filmie bohater szuka miłości idealnej, ale świat, w którym żyje, idealny nie jest. Widzowie podziwiają przepych opowieści, wstydzą się, ale nie mogą oderwać wzorku. „Casanova” to najpiękniejszy i najbardziej obrzydliwy film, jaki widziałam.
3. "Duma i uprzedzenie" - 2005
Jeden z wielu filmów stworzonych w oparciu o powieść Jane Austin. Joe Wright wyreżyserował klasyczną historię, oklepaną i znaną, ale udało mu się stworzyć obraz wyjątkowy. Wydawało się, że nikt nie zagra pana Darcy’ego lepiej niż Colin Firth w serialu o tym samym tytule z 1995 roku. Jednak kiedy zobaczyłam, jak emocje wypisują się na twarzy Matthew Macfadyena – przepadłam. Do tego zdjęcia – nigdzie nie widziałam tak dobrze uchwyconego kurzu tańczącego w promieniach słońca, nigdzie deszcz nie był tak mokry i pachnący.
4. "Gosford Park" - 2001
Reżyser Robert Altman i mistrz filmów kostiumowych Julian Fellowes, do tego Meggie Smith. Brytyjska arystokracja przyjeżdża do rodowej posiadłości na rodzinny zjazd. Towarzystwo spędza czas na jedzeniu i odpoczywaniu, kiedy nagle senior i głowa rodu umiera. Oczywiście w niewyjaśnionych okolicznościach. Każdy jest podejrzany, a w miarę postępów w śledztwie na światło dzienne wychodzą długo skrywane tajemnice. Na tym filmie nie da się nudzić!
5. "Amadeusz" - 1984
Szalony, rozpustny, obsceniczny – Mozart, kompozytor geniusz. Nagrodzony ponad 20 nagrodami film Miloša Formana dziwi i zachwyca. Reżyser pokazał drugą stronę jednego z największych kompozytorów w historii światowej muzyki. Człowieka irytującego, ale budzącego lęk i szacunek. Ten film można oglądać w nieskończoność – nigdy się nie znudzi.
6. "Oniegin" - 1999
Film Marthy Finnes jest adaptacją poematu Aleksandra Puszkina. Eugeniusz jest cynikiem i egoistą, kocha bawić się uczuciami nawet bliskich mu ludzi. Jego bezmyślne postępowanie doprowadza do śmierci przyjaciela i do utraty miłości życia. Ta historia nie może skończyć się dobrze. Film zrealizowany w taki sposób, że serce wrażliwego widza pęka, niemal sami czujemy słodko-gorzki smak niespełnionej miłości. Na dodatek tłem jest zachwycający Petersburg i rosyjska zima.
7. "Zatrute Pióro" - 2000
Czy jest coś bardziej ekscytującego niż filmy o walce z pożądaniem? Nie. Obraz Philipa Kaufmana jest historią Markiza de Sade, od którego nazwiska wzięło się określenie sadyzm. Dla jednych szaleniec, dla drugich wybitny pisarz. Kochał perwersję, widział w niej piękno. W filmie bohater steruje uczuciami księdza do praczki, wrzuca ich swe ramiona. To film, który robi tak duże wrażenie, że trudno o nim zapomnieć.
8. "Lew w zimie" - 2003
Andriej Konczałowski stworzył film telewizyjny, który jest lepszy od wielu superprodukcji kostiumowych granych w kinach. Angielski król Henryk II jest poważnie skłócony z rodziną – na przykład żonę trzyma zamkniętą w wieży za próbę strącenia go z tronu, zwołuje spotkanie, podczas którego ma wybrać swojego następcę. W pewnym momencie widz już sam nie wie, kto kogo nienawidzi, kto kogo kocha i kto kogo robi w balona. Film niepozorny, i chyba ciekawszy niż jego pierwsza wersja z 1968 roku.
9. "Maria Antonina" - 2006
Reżyserka Sofia Coppola i Kirsten Dunst w roli Marii Antoniny? O tak, to nie może się nie udać! Maria Antonia to dziewczyna naiwna, głupiutka – co w połączeniu z wielką odpowiedzialnością, jaką jest objęcie francuskiego tronu, jest mieszanką wybuchową. Różowo-pudrowo-złoto-czarny film o skandalach jednej z najbardziej tragicznych postaci w historii. Idealny przedstawiciel gatunku.