Leczenie raka trzustki coraz lepsze. Nowa terapia jest skuteczniejsza niż przewidywano

Coraz lepsze leczenie raka trzustki.
Coraz lepsze leczenie raka trzustki. Piotr Augustyniak / Agencja Gazeta
Bardzo dobra wiadomość dla chorych na raka trzustki. Leczenie nab-paklitakselem w połączeniu z gemcytabiną daje lepsze wyniki niż dotąd podawano. Badania wykazały, że znacznie przedłuża życie chorym i jednocześnie nie jest toksyczne.


Podczas trwającego w Chicago tegorocznego kongresu ASCO (ASCO – American Society of Clinical Oncology każdego roku w czerwcu poddaje ocenie osiągnięcia nauki dotyczące onkologii) ogłoszono wyniki badań dotyczących zastosowania nab-paklitakselu w połączeniu z gemcytabiną u chorych z rakiem trzustki.


Obecnie jest to na świecie standard w leczeniu pierwszej linii tej choroby nowotworowej uznanej za jedną z najgorzej rokujących.

Nie daje zdrowia, ale można zastosować kolejne leki
Dobry profil bezpieczeństwa schematu: nab-paklitaksel plus gemcytabina w pierwszej linii leczenia, pozostawia lekarzom możliwość zastosowania u pacjentów drugiej linii leczenia i dzięki temu osiągania lepszych rezultatów terapii. Do tej pory było to rzadkością ze względu na wysoką toksyczność leków stosowanych w pierwszej linii.


Przeprowadzone we Włoszech, wieloośrodkowe badanie obserwacyjne pacjentów, którzy po zastosowaniu leczenia schematem: nab-paklitaksel z gemcytabiną w pierwszej linii, otrzymali leczenie drugiej linii, pokazało, iż średnie przeżycie w owej grupie chorych to aż 13,5 miesiąca. Dla porównania – w przypadku pacjentów otrzymujących najlepsze leczenie podtrzymujące było to 6,5 miesiąca.


W tym najtrudniej diagnozowalnym i niełatwo poddającym się leczeniu nowotworze wspomniane 13,5 miesiąca to znakomity wynik. Schemat nab-paklitaksel z gemcytabiną stał się w opinii ekspertów, punktem wyjścia do łączenia go z kolejnymi lekami co daje szansę na jeszcze lepsze efekty terapeutyczne.

Chorzy czekają na refundację
To bardzo pozytywne informacje dla chorych na raka trzustki. Jeśli leczenie według schematu nab-paklitaksel z gemcytabiną pozwala wydłużyć im znacznie życie to daje też nadzieję na doczekanie jeszcze skuteczniejszych terapii.

Niedawno pisaliśmy w naTemat o pani Barbarze Barańczak-Cieślak, która jest właśnie tak leczona. Chora mówiła, że lek znacznie poprawił jej samopoczucie i istotnie zmienił wyniki badań. Leczenie przyniosło rezultaty w postaci zahamowania procesu chorobowego i zniesienia dolegliwości bólowych.

Przypomnijmy, że właściwie są tylko dwie nowe terapie dające szanse na przedłużenie życia chorego z rakiem trzustki: trójlekowy schemat FOLFIRINOX oraz schemat gemcytabina z nab-paklitakselem.

FOLFIRINOX jest jednak zarezerwowany dla tych, którzy są w dobrym stanie zdrowia ogólnego. To bardzo toksyczne leczenie, do którego kwalifikuje się tylko wąska grupa pacjentów. Tym, którzy są w złej kondycji, terapia mogłaby bardziej zaszkodzić niż pomóc, nie przeżyją jej. Po zastosowaniu tego leku nie jest też możliwe wdrożenie innych schematów leczenia. Leczenie nab-paklitaksel z gemcytabiną nie jest natomiast w Polsce refundowane. Miejmy nadzieję, że ta sytuacja ulegnie zmianie i resort zdrowia zdecyduje się na refundację, tego stosunkowo niedrogiego leku.

Napisz do autora: anna.kaczmarek@natemat.pl