NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Główny Inspektor Sanitarny dostaje wiele absurdalnych pytań w sprawie epidemii koronawirusa 2019-nCoV
  "Czy koronawirus przetrwa w rybie pandze?". GIS ujawnia, o co pytają przestraszeni Polacy

  Chociaż Chiny są daleko od Polski i prawdopodobieństwo wybuchu u nas epidemii koronawirusa 2019-nCoV nie jest mocno prawdopodobne, to zainteresowanie medialne oraz środki ostrożności podjęte przez służby sanitarne sprawiają, że niektórzy wpadają w panikę. To znowu przekłada się na pytania i komentarze kierowane do Głównego Inspektora Sanitarnego. Pytań o koronawirusa GIS dostaje coraz więcej. Jednak część z nich jest absurdalna i trudno jest je wytłumaczyć obawą o własne zdrowie.

 • 66-letni mężczyzna i 65-letnia kobieta to pierwsi w Mazowieckiem pacjenci, którzy przeszli refundowany zabieg wszczepienia elektrody do stymulacji nerwów krzyżowych w leczeniu nietrzymania moczu.
  Nowoczesna metoda leczenia nietrzymania moczu już refundowana

  Nietrzymanie moczu to wstydliwa i trudna do leczenia dolegliwość. Pacjentom z pomocą przychodzą jednak najnowsze zdobycze techniki i medycyny. Kamera naTemat zarejestrowała pierwsze w województwie mazowieckim, refundowane zabiegi wszczepienia elektrody do stymulacji nerwów krzyżowych w leczeniu nietrzymania moczu.

 • Otyłość to nie problem estetyczny. To realne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.
  Epidemia otyłości - wielki problem Polaków

  Początek roku oznacza dla klubów fitness i sklepów ze zdrową żywnością istne oblężenie. Pewnie nawet warzywniaki notują większą sprzedaż. Niestety styczniowa rzeczywistość dotycząca postanowień o zdrowym odżywianiu i zwiększeniu aktywności fizycznej, przemija już w lutym i na jaw wychodzi prawda, że jednym z największych wyzwań dla naszego systemu ochrony zdrowia jest walka z nadwagą i otyłością.

 • Osoby z zaburzeniami psychicznymi często nie mają dostępu do psychoterapii, czekają też w kolejkach na wizytę u psychiatry.
  Wykluczeni społecznie, bez dostępu do dobrego leczenia. To rzeczywistość chorych na schizofrenię

  Problemy systemu ochrony zdrowia w Polsce dotykają szczególnie osób z zaburzeniami psychicznymi. Wystarczy tylko wspomnieć, że w Polsce z 400 tys. osób chorych na schizofrenię, tylko połowa jest zdiagnozowana. Złośliwi pewnie powiedzą, że osoby te czekają w kolejce do psychiatry. Niestety będą mieli po części rację. Pacjenci z zaburzeniami psychicznymi niestety nie są objęci w Polsce kompleksową opieką.

 • Osoby z dysmorfofobią często nie mogą patrzeć na swoje odbicie w lustrze.
  To dermatolodzy i chirurdzy plastyczni najczęściej diagnozują dysmorfofobię

  Dysmorfofobia to chyba jedyna choroba psychiczna, którą najczęściej wykrywają dermatolodzy lub chirurdzy plastycy. Pierwszy raz terminy dysmorfofobia użył psychiatra Enrico Morselli, który w 1886 roku określił nim fizyczną brzydoty, wady, szpecące zmian skórnych, których nikt nie widzi poza pacjentem.

 • Często dzieci zakażają się owsicą w przedszkolu lub żłobku od zakażonych kolegów i koleżanek.
  Nasze dzieci, częściej niż myślimy, mają pasażerów na gapę, czyli pasożyty

  Metabolity przemiany materii wielu pasożytów oddziałują na organizm człowieka. Bywa, że zdiagnozowana alergia lub anemia jest tak naprawdę efektem działania pewnego rodzaju pasożytów. Przykładowo włosogłówka powoduje krwawienie z jelita.

 • Podczas operacji, zaćmy można też skorygować astygmatyzm.
  Przy operacji zaćmy można też pozbyć się astygmatyzmu

  Zaćma to dość powszechna choroba u osób starszych. Jednak część z nich oprócz niej cierpi też na inne schorzenia narządu wzroku. W czasie operacji zaćmy można poradzić sobie też z nimi. Chodzi m.in. o astygmatyzm.

 • Czynniki zwiększające zachorowanie na raka trzustki to m.in. otyłość i palenie papierosów.
  Nie pal i pilnuj wagi! To może uchronić cię przed rakiem trzustki

  W Polsce stwierdza się ok. 5 tys. zgonów z powodu raka trzustki co roku. Jest to nowotwór, który często występuje w krajach wysokorozwiniętych. Wzrost zgonów z powodu raka trzustki obserwuje się stale i przewiduje się, że rak trzustki będzie jednym z najbardziej śmiercionośnych nowotworów w przyszłej dekadzie. Warto wiedzieć, jak zapobiegać temu nowotworowi.

 • Potrzebne są badania przesiewowe noworodków w kierunku SMA. To uratuje życie i sprawność chorym dzieciom.
  Dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni nie potrzebują cudu. Wystarczą dobre badania przesiewowe

  Polscy pacjenci chorzy na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) od roku mają refundowane leczenie, które daje spektakularne efekty terapeutyczne. Jednak w tej beczce miodu jest też łyżka dziegciu. Najcięższa postać choroby, czyli SMA1, atakuje dzieci kilka miesięcy po urodzeniu i bywa, że doprowadza nawet do śmierci. Tym chorym leczenie trzeba podać jak jeszcze nie mają objawów, czyli niedługo po urodzeniu. Dlatego potrzebny jest program przesiewowy w kierunku SMA dla noworodków.

 • Pojawił się nowy lek w terapii drobnokomórkowego raka płuca. Pierwszy od 40 lat.
  Trzeba było 40 lat żeby pojawił się lek przedłużający życie śmiertelnie chorym na raka płuca

  Nie tworzą organizacji pacjenckich i stowarzyszeń - chorzy na drobnokomórkowego raka płuca zwykle żyją krótko, nie mają czasu na działalność społeczną. – U nas walka trwała 2,5 miesiąca. Tata zmarł 4 maja – pisze Tom na forum dla pacjentów.

O sobie

O zdrowiu piszę od 12 lat. Długo pracowałam w specjalistycznym tytule branżowym. Mimo to nie mogę powiedzieć, że system ochrony zdrowia, polityka zdrowotna i medycyna nie mają przede mną tajemnic. Zawsze znajdzie się coś nowego, o czym warto napisać.

Kiedy nie piszę o zdrowiu chętnie pielęgnuję swój mały ogródek, gdzie z pasją uczę się uprawy przeróżnych roślin ozdobnych. Uwielbiam zwierzęta, w moim domu mieszka Amor - biały owczarek szwajcarski i trzy koty :). W ramach stosowania się do zasad „zdrowego trybu życia” od lat testuję różne formy aktywności fizycznej.

Napisz do autorki: anna.kaczmarek@natemat.pl