NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Adam Konkol, lider zespołu Łzy choruje na tętnicze nadciśnienie płucne.
  Lider zespołu Łzy: umarłem i urodziłem się na nowo. Jak zasypiam nie mogę doczekać się poranka

  Siedzą obok siebie - Adam nie wygląda na swoje 44 lata, Angelina, śliczna, drobna blondynka -  nie wygląda z kolei na to co przeżyli. Jednak co jakiś czas ich oczy robią się szkliste. Czasem widać, że powstrzymują się od płaczu kiedy prof. Marcin Kurzyna z Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo - Zatorowych i Kardiologii CMKP w ECZ w Otwocku, podczas konferencji, opowiada o tętniczym nadciśnieniu płucnym, rzadkiej, bardzo poważnej chorobie, na którą cierpi Adam Konkol, mąż Angeliny, lider zespołu Łzy. 

 • W onkologii liczy się czas. Od niego zależy m.in. to czy chory przeżyje.
  Potrzeba pieniędzy i woli politycznej żeby "kupić" chorym na raka czas, a właściwie życie

  Co roku tracimy w Polsce miasto - około 100 tys. osób umiera z powodu chorób nowotworowych. Część z tych ludzi mogłaby żyć, gdyby w odpowiednim czasie wdrożyli profilaktykę, gdyby na czas rozpoznano ich chorobę, na czas zaordynowano odpowiednie leczenie i ewentualnie w odpowiednim czasie wyłapano wznowę choroby. Tak, w onkologii liczy się czas.

 • Natalia Brzykcy od 6. roku życia ma wszczepiony implant ślimakowy, dzięki któremu może słyszeć.
  Natalia znowu przestaje słyszeć. Musi czekać w kolejce, by odzyskać słuch lub zapłacić 38 tys. zł

  Gdy przestał mi działać implant, nie dopuściłam myśli, że będę na tak długo wyłączona z świata dźwięków. Jak dowiedziałam się ile kosztuje nowy- zamarłam - że świat ciszy jednak powróci. Tak jakby ktoś mnie drugi raz okradł ze słuchu. Tym razem to państwo – mówi Natalia Brzykcy, która ma wszczepiony implant ślimakowy, dzięki któremu do niedawna jeszcze nie była głucha. Teraz może nie słyszeć nawet przez kilka lat, bo musi ustawić się w kolejce do wymiany procesora mowy w implancie.

 • Na choroby rzadkie cierpi 2,5 mln Polaków.
  Taka choroba może dotknąć ciebie lub bliskich. Potrzebna jest dobra diagnostyka i dostęp do leczenia

  Choroby rzadkie dotyczą 2,5 mln Polaków. – Każdy z nas, naszych znajomych, krewnych może być chory na chorobę rzadką. Naszym zobowiązaniem, jako społeczeństwa jest zapewnienie ludziom, których dotknęła choroba rzadka, z jednej strony dostępu do dobrej diagnostyki, z drugiej do farmakoterapii i dobrej opieki specjalistów – mówiła prof. Anna Kostera-Pruszczyk z Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podczas spotkania Rady Ekspertów ds. Chorób Rzadkich Medycznej Racji Stanu.

 • Kolejka do kardiologa jest coraz dłuższa.
  Rekordowe kolejki do świadczeń medycznych. Najdłuższe do ortopedycznych - prawie 2 lata

  Po raz pierwszy, odkąd przygotowywany jest Barometr WHC, średni czas oczekiwania na pojedyncze świadczenie gwarantowane przekroczył 4 miesiące, wzrastając do poziomu 4,3 miesiąca (ok. 17 tygodni). Jednocześnie o 2 tygodnie skrócił się czas oczekiwania na wizytę u specjalisty - z 4 do 3,8 miesiąca - wynika z analizy stanu polskiej służby zdrowia w okresie lipiec/sierpień 2019 r. przygotowanej przez Fundację Watch Health Care i firmę MAHTA.

 • Ta alergia chadza własnymi drogami. Nie ma kotów hipoalergicznych, ale jest za to odczulanie

  Nawet kilkanaście procent Polaków jest uczulonych na zwierzęta, część z nich na kota. To specyficzna i trochę zapomniana alergia, która nie leczona może doprowadzić do astmy. Często manifestuje się, zatruwając życie alergika nawet wtedy, gdy nie ma w pobliżu zwierzęcia i wydawałoby się, że nie ma zagrożenia ekspozycji na alergen – tłumaczy w wywiadzie dla naTemat prof. Krzysztof Kowal, kierownik Zakładu Alergologii i Immunologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, przewodniczący Sekcji Immunoterapii Swoistej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

 • Jan Szyszko zmarł prawdopodobnie z powodu zatoru płucnego.
  Jan Szyszko zapłacił wysoką cenę. To musisz wiedzieć o zatorowości płucnej

  Posłanka Krystyna Pawłowicz zrzuca winę za śmierć byłego ministra środowiska Jana Szyszki na dziennikarzy, którzy mieli go zaszczuć. Jednak to raczej nie oni byli problemem, a tryb życia podczas kampanii wyborczej. Dla polityków, czy to z lewej, czy z prawej strony politycznej czas kampanii jest okresem bardzo trudnym dla zdrowia, szczególnie jeśli młodość mają już za sobą i zdrowie nie zawsze dopisuje. Prof. Jan Szyszko zmarł nagle, najprawdopodobniej z powodu zatorowości płucnej.

 • Farmaceuta to wysokiej klasy specjalista, który fachowo doradzi w sprawie leków, sprzętu medycznego, czy pomoże w drobnych problemach zdrowotnych.
  Farmaceuta to nie sprzedawca, czyli o bardzo dobrej kampanii edukacyjnej

  Ponad 16 milionów osób obejrzało spot kampanii edukacyjnej "Po pierwsze farmaceuta” zainicjowanej przez Naczelną Izbę Aptekarską i Fundację Aflofarm. Dzięki temu wielu Polaków mogło uświadomić sobie, że farmaceuta w aptece, w której kupują leki, to nie tylko sprzedawca, ale wysokiej klasy specjalista w dziedzinie farmakologii i zdrowia. W kampanię włączyła się również Grupa NaTemat.

 • Pojawił się lek dla chorych z rozległym rakiem drobnokomórkowym płuca.
  Nowa nadzieja dla chorych na drobnokomórkowego raka płuca

  Pojawił się nowy lek, który jest nadzieją dla chorych z rozległym rakiem drobnokomórkowym płuca. Komisja Europejska dopuściła produkt atezolizumab do stosowania w skojarzeniu z chemioterapią w leczeniu początkowym osób z tym nowotworem.

 • Tegoroczni laureaci nagrody głównej i stypendyści programu ADAMED SmartUP.
  Poznajcie przyszłą elitę wśród naukowców. To prawdopodobnie oni będą zmieniać świat

  Żeby ktoś zmienił nasz świat na lepsze, czasami trzeba mu trochę pomóc, a przede wszystkim odnaleźć i wesprzeć w jego pasjach i geniuszu. Robią to twórcy i realizatorzy programu ADAMED SmartUP. Zakończono już piątą edycję tego programu i wyłoniono 10 laureatów nagrody głównej - młodych ludzi, których wiedza i pasja do nauki może zadziwiać niejednego wytrawnego naukowca.

O sobie

O zdrowiu piszę od 12 lat. Długo pracowałam w specjalistycznym tytule branżowym. Mimo to nie mogę powiedzieć, że system ochrony zdrowia, polityka zdrowotna i medycyna nie mają przede mną tajemnic. Zawsze znajdzie się coś nowego, o czym warto napisać.

Kiedy nie piszę o zdrowiu chętnie pielęgnuję swój mały ogródek, gdzie z pasją uczę się uprawy przeróżnych roślin ozdobnych. Uwielbiam zwierzęta, w moim domu mieszka Amor - biały owczarek szwajcarski i trzy koty :). W ramach stosowania się do zasad „zdrowego trybu życia” od lat testuję różne formy aktywności fizycznej.

Napisz do autorki: anna.kaczmarek@natemat.pl