NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Cyfryzacja ochrony zdrowia powoli, ale jednak, staje się faktem.
  Chcą pomagać lekarzom i pacjentom w pełni skorzystać z cyfryzacji ochrony zdrowia

  O tym, że informatyzacja ochrony zdrowia jest konieczna i nieuchronna wiedzą wszyscy, a właściwie wszyscy pytają dlaczego jeszcze jest tak słabo wdrożona. Na szczęście powoli się to zmienia. Jednak zinformatyzowanie systemu na poziomie centralnym to nie wszystko. Lekarz, przychodnia, musi mieć możliwość wykorzystania tych centralnie stworzonych dobrodziejstw.

 • Pracownicy laboratoriów diagnostycznych i fizjoterapeuci rozpoczęli protest głodowy.
  "Mamy dość lekceważenia”. Diagności i fizjoterapeuci rozpoczęli głodówkę

  Fizjoterapeuci i pracownicy laboratoriów diagnostycznych rozpoczęli protest głodowy w jednym z warszawskich szpitali. Ich zdaniem postulaty, nie tylko płacowe, które przedstawiają Ministerstwu Zdrowia, są przez resort lekceważone.

 • Badanie USG jest bardzo ważne przy diagnozowaniu choroby Hashimoto.
  Lekarz obala mity o chorobie Hashimoto. Jeśli ją masz, to nie stosuj diety bezglutenowej

  Tylko 3 do 5 proc. osób cierpiących na chorobę Hashimoto powinno stosować dietę bezglutenową. To osoby, które mają celiakię. Specjaliści przestrzegają, że innym chorym ta dieta może bardzo zaszkodzić. Inna sprawa, że u wielu osób, które uważają, że mają chorobę Hashimoto, tak naprawdę może ona nie występować…

 • Nitkowanie zębów to niezbędna część higieny jamy ustnej.
  Nie dbasz o zęby i dziąsła? Może cię dopaść choroba Alzheimera

  Nawet 15 proc. Polaków myje zęby raz w tygodniu, 5 proc. nie myje wcale, a 40 proc. nie używa nici dentystycznej. To nie tylko obrzydliwe ale też zwyczajnie niebezpieczne dla zdrowia. Ostatnie doniesienia naukowe wskazują na powiązanie pomiędzy bakteriami powodującymi zapalenie przyzębia a chorobą Alzheimera. Tymczasem tylko ok. 1 proc. Polaków nie ma problemu z dziąsłami.

 • 10 maja rozpocznie się 8. edycja ogólnopolskiej kampanii pn. "Tramwaj zwany Pożądaniem” organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland.
  Już do ciebie jedzie… Tramwaj zwany Pożądaniem

  Myślisz, że kwestia zakażenia wirusem HIV nie dotyczy ciebie? Dotyczy każdego z nas bez względu na wiek, status społeczny, czy materialny. Nie ma grup ryzyka, jeśli chodzi o to zakażenie, są za to ryzykowne zachowania. Dlatego już po raz ósmy, 10 maja, ulicami 15 miast, ruszy Tramwaj zwany Pożądaniem. Tramwaj, który może uratować ci życie, bo przecież pożądanie dotyczy każdego z nas.

 • Wiele kobiet pierwszy raz umawia się na wizytę u ginekologa, dopiero jak jest w ciąży.
  Boją się, nie mają czasu... i pierwszy raz do ginekologa idą dopiero w ciąży

  Kiedy pierwszy raz byłaś u ginekologa i dlaczego? Aż trudno w to uwierzyć ale 27 proc. Polek pierwszy raz w życiu odwiedziło tego lekarza kiedy zaszło w ciążę. Polki, delikatnie mówiąc, nie przepadają za wizytami u ginekologa - 38 proc. czuję się niekomfortowo na wizycie u tego lekarza, 17 proc. wstydzi się, 9 proc. boi się, a 17 proc. zwyczajnie nie ma czasu na chodzenie do tego lekarza.

 • Dzięki liczeniu kosztów pośrednich i ich zmniejszaniu można zaoszczędzić w ochronie zdrowia.
  Zacznijmy w końcu leczyć skutecznie i oszczędzać. Koszty pośrednie to nie mity ekonomistów, to realne obciążenie budżetu

  Eksperci od lat powtarzają jak mantrę, że w Polsce trzeba zacząć liczyć koszty pośrednie ochrony zdrowia, ponieważ zupełnie bez sensu przecieka nam przez palce mnóstwo pieniędzy, które moglibyśmy zaoszczędzić i wydać choćby na nowoczesne technologie medyczne, na które dzisiaj nie ma pieniędzy. Tymczasem wolimy wydawać na renty, zasiłki, czy zwolnienia lekarskie, zamiast na skuteczne leczenie.

 • Gorzki list lekarzy do parlamentarzystów. Lekarze proszą, żeby parlamentarzyści zamiast głosować za 500+na pierwsze dziecko, zagłosowali za pieniędzmi na ochronę zdrowia.
  Lekarze do posłów: "Tysiące Polaków umiera, bo brakuje środków. Wybierzcie życie, a nie 500+"

  Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wystosował list otwarty do posłów i senatorów, w którym prosi parlamentarzystów o refleksję i skierowanie środków, które miałyby być wypłacane w ramach 500+ na pierwsze dziecko, na finansowanie publicznej ochrony zdrowia. Lekarze przekonują, że z powodu niedofinansowania systemu ochrony zdrowia już teraz wielu Polaków umiera lub pogarsza się ich stan zdrowia.

 • Jajka są bardzo zdrowe.
  Chcesz po świętach zrobić "jajeczny detoks"? To głupota, w którą ludzie wciąż wierzą

  W trakcie świąt zjedliśmy ich zapewne więcej niż na co dzień. Jednak nie ma co załamywać rąk z powodu ilości zjedzonych jajek. Nie trzeba teraz też robić jajecznego detoksu, bo jajka są zdrowe i tak naprawdę nie trzeba ich ograniczać.

 • Podrzucanie w okresie świątecznym do szpitala osób starszych to duży problem.
  Święta w szpitalu to ostateczność. Szpital to nie jest świąteczna przechowalnia

  W czasie świąt rodzina powinna być razem, tymczasem niektórzy odstawiają mamę, babcię, dziadka czy tatusia do najbliższego szpitala, żeby nie przeszkadzał celebrować tych nomen omen katolickich świąt. Czasem rodzina boi się wziąć ze szpitala na święta chorego, bywają też przypadki, że sami chorzy nie chcą wracać na święta do domu. Święta w szpitalu mają różne oblicza, jednak warto zrobić wszystko, żeby kto nie musi, nie spędzał ich właśnie w szpitalu.

O sobie

O zdrowiu piszę od 12 lat. Długo pracowałam w specjalistycznym tytule branżowym. Mimo to nie mogę powiedzieć, że system ochrony zdrowia, polityka zdrowotna i medycyna nie mają przede mną tajemnic. Zawsze znajdzie się coś nowego, o czym warto napisać.

Kiedy nie piszę o zdrowiu chętnie pielęgnuję swój mały ogródek, gdzie z pasją uczę się uprawy przeróżnych roślin ozdobnych. Uwielbiam zwierzęta, w moim domu mieszka Amor - biały owczarek szwajcarski i trzy koty :). W ramach stosowania się do zasad „zdrowego trybu życia” od lat testuję różne formy aktywności fizycznej.

Napisz do autorki: anna.kaczmarek@natemat.pl