NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Aleksandra Lazar choruje na przewlekłą białaczkę limfocytową.
  Życie chorego ma swoją cenę. Ponoć to Aleksandry jest za drogie. Ludzie, którzy chcą żeby żyła, uważają inaczej

  Pewnie nie wiesz ile kosztuje twoje życie. Generalnie uważa się, że życie jest bezcenne. Niestety okazuje się, że tylko do czasu, kiedy jesteś zdrowy. Kiedy chorujesz i nie jesteś statystycznym chorym, to dowiadujesz się, co do złotówki, ile kosztuje twoje istnienie. Aleksandra Lazar, chora na przewlekłą białaczkę limfocytową wie, że jej życie kosztuje tyle, co lek, który przyjmuje. Dzięki niemu żyje. 

 • Częste infekcje układu moczowego mogą być pierwszym objawem rak nerki.
  Nie bagatelizuj infekcji dróg moczowych - to może być objaw nowotworu. Zrób koniecznie USG nerek

  Rak nerki wcześnie wykryty jest jednym z lepiej rokujących nowotworów. Niestety w początkowej fazie choroba często przebiega bezobjawowo. Jeśli jednak mamy częste zakażenia dróg moczowych, to obowiązkowo powinniśmy wykonać USG nerek, ponieważ właśnie takie zakażenia bywają jednymi z pierwszych symptomów raka nerki.

 • Jest tylko jedna terapia w okulistyce z wykorzystaniem komórek macierzystych, która jest bezpieczna i działa.
  Jest tylko jedna terapia komórkami macierzystymi, która jest bezpieczna i działa. Inne mogą skończyć się tragicznie

  W okulistyce istnieje tylko jedna terapia wykorzystująca komórki macierzyste, która ma udowodnioną skuteczność. Takie skuteczne leczenie jest stosowane u pacjentów z niewydolnością komórek macierzystych rąbka rogówki oka. Specjaliści przestrzegają, że zastosowanie komórek macierzystych w innych schorzeniach oka, nie ma udowodnionej skuteczności i może mieć wręcz opłakane skutki.

 • Pacjenci są zaniepokojeni, że lek, który przyjmują od lat, nie będzie refundowany.
  Lek, który przyjmuje 200 tys. chorych na cukrzycę przestanie być refundowany? Pacjenci piszą do Ministra Zdrowia

  W projekcie listy refundacyjnej, która ma zacząć obowiązywać od lipca, nie znalazł się jeden z częściej stosowanych leków u chorych na cukrzycę typu 2. Chodzi o gliklazyd MR w zalecanej przez WHO dawce 60 mg. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków apeluje do Ministra Zdrowia o umożliwienie kontynuacji leczenia wspomnianym lekiem.

 • Alergię trzeba leczyć, bo może doprowadzić do ciężkiej choroby jaką jest astma.
  Raz na zawsze można skończyć z alergią. Nie zawsze do leczenia potrzebne są zastrzyki

  Alergie nazywane są epidemią XXI wieku. Już pokolenie obecnych 40-50 latków było bardzo obciążone, ale ich dzieci znacznie częściej zmagają się z tym problemem. Naukowcy mówią, że to cena za lepsze, wygodniejsze życie w wyszorowanych do białości domach. O ile nie cofniemy postępu i nie zrezygnujemy z wygód cywilizacji, o tyle powinniśmy się liczyć z rozwojem alergii, która nieleczona może prowadzić do poważnej choroby - astmy. Dlatego warto działać skutecznie i radykalnie, pozbyć się choroby poprzez odczulanie, czyli zastosowanie immunoterapii alergenowej.

 • Magda i Marta Cabała chorują na mukopolisacharydozę typu IV. Potrzebny im lek nie jest refundowany.
  Tych chorych u nas się nie leczy. Jest za drogo? Miarą cywilizacji jest opieka nad chorym przewlekle i niepełnosprawnym

  Wojtek, który choruje na chorobę Fabry’ego mówi wprost, że nie ma żadnego racjonalnego powodu, który usprawiedliwiałby nierefundowanie leczenia w chorobie, na którą cierpi. Specjaliści mówią za to, że miarą cywilizacji jest opieka nad ludźmi chorymi przewlekle i niepełnosprawnymi, a do takich zalicza się chorych na choroby rzadkie i ultrarzadkie, m.in. cierpiących na chorobę Fabry’ego.

 • Coraz więcej wypadków wśród użytkowników elektrycznych hulajnóg.
  "Ofiary" elektrycznych hulajnóg. Lekarze apelują o mniej brawury

  Elektryczne hulajnogi, hit w zakorkowanych miastach, spowodowały, że ortopedzi mają pełne ręce roboty. Niestabilny pojazd na małych kółkach rozwija prędkość nawet do 30 km na godzinę, a użytkownicy korzystają z niego bez kasków ochronnych czy nakolanników. Nie mówiąc już o tym, że wielu nie jest przygotowanych fizycznie do jazdy. To często kończy się urazami, nawet bardzo poważnymi.

 • W aptekach brakuje euthyroxu i gluckophage.
  Masz niedoczynność tarczycy? Jeszcze przez 2 tygodnie nie wykupisz w aptece euthyroxu

  Chorzy z niedoczynnością tarczycy np. w przebiegu choroby Hashimoto, którzy przyjmują przepisywany przez lekarza euthyrox, w ostatnim czasie nie mogą wykupić recepty na ten lek. Aptekarze rozkładają ręce, bo leku nie ma nigdzie. Pacjenci muszą zachować cierpliwość jeszcze przynajmniej przez 2 tygodnie.

 • Piętno nie pozwala osobom z doświadczeniem kryzysu psychicznego na szybki powrót do zdrowia.
  Każdy z nas ma realny wpływ na zdrowie tych osób. Wystarczy nie robić jednej rzeczy

  Można powiedzieć, że Polska to nie jest kraj dla ludzi z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Taki kryzys oznacza, że już na zawsze możemy dostać łatkę "wariata”, "nienormalnego”. Tak jakby wiedza o tym, że z choroby psychicznej się zdrowieje omijała nas szerokim łukiem. Lekką ręką skazujemy ludzi, którzy nie ze swojej winy, mieli lub mają chorobę psychiczną, na napiętnowanie, odsunięcie na margines społeczeństwa.

 • Na SOR ludzie zgłaszają się czasem z absurdalnych powodów. Niepotrzebnie zabierają czas lekarzom, którzy powinni skupić się na ratowaniu naprawdę ciężko chorych ludzi, których życie jest zagrożone.
  "Nogi wcale nie siniały. Panu... zafarbowały spodnie". Niewiarygodne, z czym ludzie przychodzą na SOR

  – Kiedyś zgłosił się pacjent, którego niepokoiły pręgi na nogach, które pojawiały się wieczorem. Oczywiście musiałam go zbadać, zebrać wywiad. Wykonać skrupulatnie wszystkie czynności, które lekarz SOR musi wykonać. Okazało się, że te pręgi to odciśnięte szwy spodni na nogach. Pan widział je zawsze, kiedy wieczorem zdejmował ubranie – opowiada nam dr Jolanta Majer, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej.

O sobie

O zdrowiu piszę od 12 lat. Długo pracowałam w specjalistycznym tytule branżowym. Mimo to nie mogę powiedzieć, że system ochrony zdrowia, polityka zdrowotna i medycyna nie mają przede mną tajemnic. Zawsze znajdzie się coś nowego, o czym warto napisać.

Kiedy nie piszę o zdrowiu chętnie pielęgnuję swój mały ogródek, gdzie z pasją uczę się uprawy przeróżnych roślin ozdobnych. Uwielbiam zwierzęta, w moim domu mieszka Amor - biały owczarek szwajcarski i trzy koty :). W ramach stosowania się do zasad „zdrowego trybu życia” od lat testuję różne formy aktywności fizycznej.

Napisz do autorki: anna.kaczmarek@natemat.pl