Pedro Pablo Kuczynski jest starszy od prezesa PiS o ponad 10 lat. Na tym nie koniec różnic. Bankowiec, grający w tenisa, a nawet na flecie. Dwukrotnie żonaty z Amerykankami. I raz uciekał z kraju przez dżunglę. Od lat używa nie tylko karty bankomatowej, ale i tweetuje. Takie rzeczy tylko w Peru!
– Gratulacje od Gminy Żydowskiej z Poznania! Z pewnością do Peru wyślemy też oficjalne. Jestem ogromnie szczęśliwa, że potomek Polaków wyznania mojżeszowego, bo tu byli Polakami, doszedł do takiego stanowiska – mówi wzruszona Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu, radna z Murowanej Gośliny.
Poznańska gmina już szuka przodków rodziny Kuczynskiego z Wielkopolski. To raczej mało popularne nazwisko wśród polskich wyznawców Mojżesza. Pobieżnie sprawdziłem, że jedna rodzina o tym nazwisku mieszkała na Mazowszu w Płocku.
Słynny ojciec słynnego syna
Pod koniec XIX w. do Berlina przyjechali Emma i Luis (Ludwik) Kuczyńscy najprawdopodobniej Żydzi z Poznania lub okolic. Tutaj na świat przyszedł w 1890 r. Maxime Hans – ojciec Pedra Pabla Kuczynskiego.
Studiował filozofię, a potem jeszcze medycynę w Rostocku. W czasie I wojny światowej Maxime trafił na front. Co później dla nazistów nie było żadnym argumentem. Jako uznany już patolog zjeździł tereny centralnej Azji, był także w Afryce.
W końcu wobec zagrożenia ze strony nazistów, a także zaproszenia Narodowego Uniwersytetu San Marcos z Limy Maxime zostawił Niemcy. Ruszył w amazońską dżunglę. W San Publo prowadził placówkę medyczną dla trędowatych. Zdolny lekarz poznał Madeleine Godard, nauczycielkę francuskiego z Genewy. Imigranci z Europy zakochali się w sobie.
Kuzyn słynnego reżysera
W 1938 r. urodził się Pedro Pablo Kuczynski – PPK. W tym czasie jego ojciec zajmował się badaniami antropologicznymi wśród Indian, a także chorobami tropikalnymi. Iquitos i odległe placówki w dżungli górnego dorzecza Amazonii były domem dla rodziny doktora, która co rusz powiększała się. Właśnie badania chorób spowodowały, że Maxime trafił na stałe do uniwersytetu w Limie. W późniejszych latach został nawet szefem Urzędu Zdrowia Publicznego rządu peruwiańskiego.
Natomiast matka obecnego prezydenta zajmowała się domem i edukacją pociech. Wprowadziła małego Pedra w świat muzyki i sztuki. Zdolności artystyczne krążyły w genach tej francuskiej rodzinie. Od strony matki PPK jest kuzynem znanego reżysera i krytyka, Jean-Luc Godarda. To nie jedyne powiązanie nowego prezydenta z światem filmu.
Łowcy głów z Banku Światowego
Matka Madeleine nie raz pokazała hart ducha. W 1948 r. po przewrocie junty ojciec PPK trafił na rok do więzienia za przynależność do lewicowej organizacji. Madeleine zabrała dzieci i ruszyła do Genewy. Tutaj PPK opanował grę na flecie. W 1953 r. u matki stwierdzono raka, po sześciu latach walki zmarła.
Młody Pedro kontynuuje naukę w Anglii. Dostaje się do Exeter College w Oksfordzie. W 1959 r. PPK na prośbę ojca wraca do Peru. Nie na długo jednak, bowiem zdobywa stypendium na Uniwersytecie w Princeton w USA. Niemal natychmiast na uczelni Pedra, jako młody talent, wyłowili „łowcy głów” z Banku Światowego. Przez następne lata obecny prezydent był inspektorem struktur i programów gospodarczych banku w wielu krajach w Ameryce Środkowej, na Karaibach.
Jednak nie tylko nauką i karierą żył Pedro. W 1962 roku ożenił się Jane Casey Dudley, córką byłego kongresmana Demokratycznej z Massachusetts.
Oskarżony o ciężkie miliony
W 1966 roku Kuczynski wrócił do kraju. Został nawet kierownikiem Banku Centralnego Rezerw Peru. Tymczasem powtórzyła się niemal historia, jak z jego ojcem.
Pedro oskarżony został o malwersacje. Zdaniem nowej junty wyprowadził z budżetu państwa ponad 115 mln dolarów na rzecz amerykańskiego potentata naftowego. Pedro nie czekał na zakończenie jego sprawy.
W 1969 r. samochodem uciekł z Limy. Podobno podróż do granicy z Ekwadorem trwała trzy tygodnie. Nieraz zdarzało mu się przedzierać przez dżunglę. Dopiero z Ekwadoru dzięki wsparciu znajomego udało mu się samolotem wylecieć do Stanów, gdzie czekały na niego żona i dzieci. Wkrótce wrócił do pracy w Banku Światowym. A później między 1977 i 1980 pracował w górnictwie w Afryce Zachodniej i zagłębił się w sektorze przemysłowym.
Dopiero po ośmiu latach Sąd Najwyższy Peru uniewinnił Kuczynskiego. Do kraju Pedro wrócił dopiero w 1980 r., po pierwszych wolnych wyborach. Został ministrem energii i górnictwa. Dał się poznać jako energiczny urzędnik, który doprowadził do prywatyzacji znacjonalizowanej przez wojskowych gospodarki. Oburzył jednak lewicę tzw. prawem Kuczynskiego czyli ulgami podatkowymi dla zagranicznych inwestorów.
W następnych latach naraził się politykom i opinii publicznej, którzy oskarżali go o zbytnie podporządkowanie Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. Nic dziwnego, że często traci stanowiska. Szybko znajdował nowych pracodawców. Był członkiem zarządu różnych firm takich jak Pacific Steel Company (1992-1995), Magma (1995-1996) Edelnor S.A. (1996-1999), Toyota Motor Corporation (1996-2001)
Kim jest pierwsza dama?
Widać stresujące życie i ciągłe wyjazdy nie sprzyjały małżeństwu Kuczyńskiego i Jane Casey Dudley. Rozwiedli się w 1995 r. Jane i Pedro mieli trójkę dzieci. Najsłynniejszą z nich jest Alexandre. To dziennikarka "New Yorku Times" i autorka bestsellera przetłumaczonego na 10 języków. W książce opisała światek chirurgi i zabiegów kosmetycznych.
PPK ożenił się po raz drugi... Po ogłoszeniu wyników prezydenckich w peruwiańskich mediach pojawiły się pytania kim jest nowa pierwsza dama? Pedro podobno poznał Nancy Ann Lange, niedługo po rozwodzie. 62-latka jest spokrewniona ze słynną aktorką Jessicą Lange. W przeciwieństwie do gwiazdy Hollywood nie lubi występować. Pierwszy raz publicznie odważyła się w 2011 r., gdy jej małżonek kandydował na prezydenta. Pierwsza dama Peru jest politologiem. Uwielbia podróże i czytanie książek o problemach społecznych. Prezydencka para wychowuje 17 -letnią córkę. Peruwiańczycy podkreślają, że to jedna z najbardziej trwałych par wśród ich polityków. Pedro wzruszająco podziękował jej na swoim twiterze.
Kuczynski odwiedzi Merkel w Poznaniu?
Droga do prezydenckiego fotela prowadziła PPK przez m.in. szefowanie rządowi. W latach 2005-2006 sprawował urząd premiera w rządzie prezydenta Alejandro Toledo. W wyborach prezydenckich z 2011 roku uplasował się za Ollantą Humalą i Keiko Fujimori.
Zwycięstwo Kuczynskiego nie było łatwe. Trwa właściwie jeszcze liczenie głosów. Po przeliczeniu jednej trzeciej głosów, Kuczynski miał 50,6 proc., a jego rywalka, prawicowo-populistyczna Keiko Fujimori - 49,4 proc. W pierwszej turze 10 kwietnia 41-letnia Fujimori uzyskała prawie 40 proc. głosów, a 77-letni Kuczynski ponad 21 proc.
Przed nowym prezydentem, znanego w swoim kraju z konserwatywnych poglądów, duże wyzwania. Musi wyprowadzić kraj z recesji. Wkrótce zajmie miejsce w Casa de Pizarro, w pałacu prezydenckim. Co ciekawe zaprojektował go inny Polak, Ryszard Jaxa Małachowski.
Natomiast Poznań może poszczycić się, że stąd pochodzą przodkowie polityków światowego formatu. Tutaj urodził się Ludwig Kazmierczak, dziadek Angeli Merkel.
Napisz do autora: wlodzimierz.szczepanski@natemat.pl