Carcassonne jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych we Francji.
Carcassonne jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych we Francji. Fot.semmickphoto / 123RF

Francuskie źródła sądowe dopiero w czwartek poinformowały media o zatrzymaniu mężczyzny, który planował dopuścić się ataku terrorystycznego w poniedziałek. 22 - letni mieszkaniec Lunel, które leży na południu Francji, przeszedł na islam dwa lata temu. Atak na turystów planował od dłuższego czasu.

REKLAMA
Do zatrzymania terrorysty doszło na dworcu w Carcassonne. Mężczyzna miał przy sobie nóż i młotek. Jego celem mieli być ponoć turyści ze Stanów Zjednoczonych i z Rosji. Francuskie źródła podają, że miał zamiar popełnić przeciwko nim „gwałtowny czyn”.
Z miejscowości Lunel, z której pochodzi niedoszły zamachowiec, do Syrii wyjechało już 30 osób. 22 - latek w 2014 roku przeszedł na islam i jak podają francuskie media - zradykalizował się pod wpływem internetu. Od dwóch lat przygotowywał się do ataku na turystów, policjantów i wojskowych, których uznawał za niewiernych.
Na trop młodego terrorysty wpadli funkcjonariusze Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którzy podjęli śledztwo tego samego dnia, w którym doszło do zatrzymania. Według prowadzących dochodzenie w tej sprawie niedoszły terrorysta może cierpieć na schizofrenię.
Trzy dni temu doszło do skutecznego ataku w Les Mureaux pod Paryżem. Do mieszkania zajmowanego przez policjanta, jego żonę i 3-letniego syna wtargnął uzbrojony mężczyzna. Napastnik deklarował związki z ISIS. Gdy antyterroryści weszli do mieszkania, oboje rodzice już nie żyli.
źródło: TVN24