Naprawa auta za granicą może boleć. Zobacz jak bardzo. Nawet 850 zł za wymianę jednej opony

Awaria auta na trasie może zepsuć wakacyjną przygodę.
Awaria auta na trasie może zepsuć wakacyjną przygodę. http://www.shutterstock.com/avemario
Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Wiele osób myśląc o urlopie zamierza udać się w podróż własnym samochodem w kierunku Chorwacji, Włoch, Grecji czy też Hiszpanii. Planując wakacyjną eskapadę warto sprawdzić stan swojego auta. W wielu przypadkach pomoże nam to uniknąć nieprzewidzianych i kosztownych przygód daleko od domu.


Jedziesz autem na wakacje? Sprawdź, o co zadbać

Rozpoczynając przygotowania do dłuższego wyjazdu powinniśmy sprawdzić, kiedy ostatnio wymienialiśmy rozrząd, paski klinowe, klocki hamulcowe, filtry i płyny eksploatacyjne (płyn hamulcowy, olej, płyn do chłodnicy). Troszcząc się o komfort podróży zwróćmy uwagę na stan klimatyzacji. Nie powinniśmy zapominać o układzie zawieszenia i układzie kierowniczym. Jeśli posiadamy samochód z instalacją gazową należy sprawdzić datę ostatniego przeglądu. Ponadto warto zweryfikować, czy samochód posiada aktualne badanie techniczne i ubezpieczenie OC.


Zadbaj o odpowiednie smarowanie i…

Sprawdzanie auta najlepiej rozpocząć od silnika. W zależności od marki, modelu i rocznika, olej powinniśmy wymieniać w nim, co 10-20 tysięcy kilometrów. Jeśli przed planowanym wyjazdem nasz przebieg od ostatniej wymiany nie zbliża się do wspomnianej granicy, wystarczy, że uzupełnimy ewentualne jego braki. W innym przypadku powinniśmy zlecić kompleksowy serwis, w którego zakres wchodzi usługa wymiany oleju, filtra oleju, a także filtra powietrza.


Zbyt niski poziom oleju przy długotrwałej pracy silnika w wysokiej temperaturze może mieć negatywny wpływ na poszczególne podzespoły, a w konsekwencji wydajną i sprawną pracę silnika. Jeśli zauważymy, że przy rozruchu lub podczas jazdy na wysokich obrotach auto „kopci” (kopci ale na jaki kolor) może być to znak, że podzespoły jednostki napędowej mogły ulec uszkodzeniu co w konsekwencji może uniemożliwić dalszą podróż. Za bieżącym kontrolowaniem poziomu przemawia wysoki koszt naprawy tego typu awarii, sięgający od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.


…chłodzenie silnika

Kolejnym punktem na naszej liście powinien być płyn chłodniczy. To od jego stanu zależy, czy nasz silnik wytrzyma pracę w wysokich temperaturach. W sytuacji kiedy mechanik stwierdzi, że parametry płynu odbiegają od normy, powinniśmy wymienić płyn na nowy.

W ekstremalnie wysokich temperaturach płyn chłodniczy odpowiada za odprowadzanie ciepła z silnika. Jeśli jego parametry nie są odpowiednie, może dojść do uszkodzenia układu chłodzenia, a nawet awarii jednostki napędowej. Pamiętajmy, aby podczas podróży wskaźnik temperatury silnika nie przekraczał 90 stopni Celsjusza. Przekroczenie tej wartości to znak, że coś niedobrego dzieje się z układem. Taką sytuację najczęściej powoduje zły stan płynu chłodzącego lub awaria termostatu czy wentylatora, co w konsekwencji może skończyć się przegrzaniem silnika.
Sprawdź układ hamulcowy

Jakość płynu hamulcowego jest szczególnie ważna podczas letnich wyjazdów, kiedy to w wysokich temperaturach może dojść do zagotowania się płynu i pogorszenia jego właściwości. W efekcie hamulce mogą przestać działać z odpowiednią siłą, droga hamowania wydłuży się, a w skrajnych sytuacjach układ odmówi nam posłuszeństwa. Jeśli posiadamy samochód wyposażony w układy ABS, ESP oraz EBD, stan płynu jest niezwykle istotny dla zapewnienia ich poprawnej pracy. Wymianę płynu hamulcowego zaleca się, co 60 tysięcy kilometrów lub co dwa-trzy lata.

Poddając auto kompleksowej usłudze serwisowania warto sprawdzić, w jakim stanie jest cały układ hamulcowy – ocenić stan tarcz i bębnów oraz grubość klocków i okładzin, które w wysokich temperaturach szybciej się zużywają. Powinniśmy też zwrócić uwagę na gumowe przewody hamulcowe, które w starszych samochodach mogą być sparciałe, w skutek czego podczas hamowania w wysokich temperaturach mogą ulec zerwaniu. Zdiagnozowanie wyżej wymienionych usterek jest niezwykle ważne, bowiem naprawa układu hamulcowego na trasie jest niemożliwa, a jazda z niesprawnym układem bardzo ryzykowna.

Kontroluj stan ogumienia i ciśnienie w oponach

Kolejnym elementem, który podczas wyjazdu może przysporzyć nam kłopotów jest ogumienie, które w wysokich temperaturach poddawane jest większym przeciążeniom. Planując dłuższą trasę koniecznie zwróćmy uwagę na wysokość bieżnika i stan gumy w naszych oponach. W zdecydowanej większości państw Europy Zachodniej minimalna wysokość bieżnika, podobnie jak w Polsce, wynosi 1,6 mm. Jednak ze względów bezpieczeństwa przyjmuje się, że wysokość bieżnika, która jest niższa lub równa wartości 3 mm, klasyfikuje oponę do wymiany. U kierowców z niskimi rocznymi przebiegami problemem może być wiek ogumienia a nie wysokość bieżnika. Sparciała, popękana guma w oponie poddanej długotrwałym obciążeniom stwarza niebezpieczeństwo pęknięcia.

Pamiętajmy jednak, że nawet nowe ogumienie bez odpowiedniego ciśnienia nie sprawdzi się w trasie. Zatem dobierając odpowiednie ciśnienie w kołach, zgodne z zaleceniami producenta, powinniśmy uwzględnić zwiększenie masy auta o wagę pasażerów oraz przewożonych bagaży. Informacje o zaleceniach producenta znajdziemy na tabliczce w aucie (najczęściej umieszczonej na słupku drzwi). Tylko w ten sposób sprawimy, że opony będą odpowiednio przylegać do podłoża na całej szerokości. Musimy mieć na uwadze fakt, że niewłaściwe ciśnienie wpływa nie tylko na zwiększone zużycie bieżnika, ale także powoduje podwyższenie temperatury ogumienia podczas jazdy. Taka sytuacja może spowodować uszkodzenie opony podczas podróży.

Przed długim wyjazdem należy także skontrolować geometrię kół. Dzięki temu zapobiegamy nadmiernemu zużyciu opon podczas dalekiej podróży oraz poprawiamy komfort prowadzenia samochodu.

Uważaj na akumulator

Choć powszechnie uważa się, że akumulatory najczęściej odmawiają posłuszeństwa zimą, to latem samorozładowanie należy do częstych usterek. Szczególnie dotyczy to starszego typu baterii samochodowych. Dlatego przed wyjazdem na urlop powinniśmy zbadać stan naładowania akumulatora, a w trakcie wyjazdu zadbać, aby nie zostawiać samochodu przez dłuższy czas na słońcu. W lecie szybkość naturalnego rozładowania akumulatora jest tym większa, im wyższa temperatura panuje w komorze silnika. Warto też przed rozpoczęciem urlopu sprawdzić, czy nasz akumulator jest odpowiednio ładowany w trakcie jazdy.

Zadbaj o sprawność klimatyzacji

Bezpieczeństwo podróżowania jest ważne, ale latem gdy panują bardzo wysokie temperatury, równie istotny jest komfort jazdy. Szczególnie, jeśli do przejechania mamy kilkaset kilometrów. Kontrolę układu klimatyzacji warto zlecić wyspecjalizowanemu warsztatowi, który sprawdzi jego szczelność, odgrzybi i w razie potrzeby uzupełni braki czynnika chłodzącego. Przy okazji powinniśmy też sprawdzić stan filtra kabinowego.

Potwierdzona rezerwacja, zaplanowana trasa, pełny bak, auto zapakowane po sam dach. Kiedy wszystko wydaje się być zapięte na ostatni guzik awaria auta na trasie może skutecznie przekreślić wakacyjne plany. Dlatego zawczasu warto zadbać o odpowiednie przygotowanie naszego samochodu aby bez problemu dotrzeć do obranego celu i cieszyć się upragnionym urlopem.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Franek Sterczewski zdradza plan na działanie w Sejmie. I opowiada, jak wyglądał "chrzest" w TVP
0 0Tak odpowiedziała na zaproszenie Dudy. Reakcja europosłanki PO zwróciła uwagę bułgarskiej prawniczki
Unum 0 0Nigdy nie mów nigdy. Weź sobie do serca wnioski z tego badania, bo życie pisze różne scenariusze
T-mobile 0 0Tomasz Raczek w serialu Netflixa? Oto dlaczego w tej plotce jest odrobina prawdy
0 0Przepis na prezydenta. To, co w kilka miesięcy zrobił Duda, powinno być lekcją dla opozycji
0 0Czarzasty ujawnia: będą poważne zmiany na Lewicy. "Rada krajowa SLD dała zielone światło"