Plakat „Keep Calm and Carry On” na aukcji. Znasz jego historię?

Znany z okresu II wojny światowej plakat trafił na aukcję z ceną wywoławczą wynoszącą 20 tys. funtów
Znany z okresu II wojny światowej plakat trafił na aukcję z ceną wywoławczą wynoszącą 20 tys. funtów Plakat „Keep Calm and Carry On"
Na aukcji w Londynie został wystawiony jeden z ostatnich egzemplarzy brytyjskiego plakatu z napisem „Keep Calm and Carry On” . Cena wywoławcza wyniosła 20 tys. funtów. Skąd to ogromne poruszenie bardzo oszczędnym w formie afiszem?

Oryginał przywołującego okres II wojny światowej plakatu to biały kruk. Dziś wypisane na nim słowa kojarzą się z głównie z brytyjskim chłodem i powściągliwością. Ale w czasach, gdy plakat po raz pierwszy trafił do przestrzeni publicznej, miał odgrywać zupełnie inną rolę.

Plakat powstał z inicjatywy brytyjskiego ministerstwa informacji w przededniu II wojny światowej. W obliczu konfliktu z III Rzeszą miał być częścią kampanii propagandowej dodającej Brytyjczykom otuchy i minimalizującej panikę przed bombardowaniami ze strony hitlerowskich Niemiec.

Na początku sierpnia 1939 r. projekt plakatu zatwierdził ówczesny minister spraw wewnętrznych Samuel Hoare, a 23 sierpnia, w tym samym dniu, gdy doszło do podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, trafił on do druku. W sumie wydrukowano 2,45 mln egzemplarzy „Keep Calm”.


Do 2012 r. sądzono, że przetrwało jedynie kilka oryginalnych egzemplarzy. W programie BBC „Antiques Roadshow” odkryto jednak 15 kolejnych. Dziś są one niezwykle rzadko spotykane. Biały napis z koroną na czerwonym tle można znaleźć na kubkach, miskach, koszulkach czy breloczkach. Plakat doczekał się też setek przeróbek.

źródło: "Gazeta Wyborcza"

Partnerem cyklu "Minuta przy kawie" jest Nespresso

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...