W Warszawie ruszy fabryka Airbusa, ale nie wyjedzie z niej ani jeden samolot

Airbus, jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów samolotów na świecie, zainwestował 1 mln euro w warszawski zakład. Inwestycja dotyczy jednak nie części do samolotów, ale satelitów
Airbus, jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów samolotów na świecie, zainwestował 1 mln euro w warszawski zakład. Inwestycja dotyczy jednak nie części do samolotów, ale satelitów Fot. Gjarkiewicz / Wikimedia Commons
Airbus zapowiedział, że rozpocznie nową produkcję w Warszawie. Myli się jednak ten, kto myśli, że z polskiej ziemi będą wylatywały samoloty z logo wiodącego w przemyśle lotniczym koncernu. W stolicy Polski francuska marka zamierza produkować części do statków kosmicznych.

Na terenie Polskich Zakładów Lotniczych Warszawa-Okęcie zostaną dobudowane pomieszczenia, gdzie będą wytwarzane komponenty satelitów i sond kosmicznych. Inwestorem jest Airbus Defence and Space. Oddział koncernu specjalizujący się w sektorze kosmicznym wyłożył na to przedsięwzięcie milion euro.

Co konkretnie ma być produkowane w nowej części kompleksu? Na początku będą to wiązki elektryczne łączące elektroniczne komponenty satelity, ale być może w przyszłości w pomieszczeniach na Okęciu będą składane bardziej zaawansowane podzespoły do satelitów i rakiet nośnych.

Airbus Defence and Space to oddział grupy Airbus, powstały z połączenia działów wojskowych i kosmicznych. Inwestuje w sektor kosmiczny w Polsce od 10 lat. Spółki zależne firmy to PZL Warszawa-Okęcie i Astri Polska.

źródło: "TVN 24"

Partnerem cyklu "Minuta przy kawie" jest Nespresso

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...