Jak czerpać satysfakcję z pracy? Wystarczy spełnić cztery kryteria

Jak stworzyć miejsce pracy, w którym pracownicy będą się czuli szczęśliwymi ludźmi? Wystarczy zaspokoić ich cztery potrzeby psychiczne
Jak stworzyć miejsce pracy, w którym pracownicy będą się czuli szczęśliwymi ludźmi? Wystarczy zaspokoić ich cztery potrzeby psychiczne 123rf.com
W jaki sposób firmy mogą uszczęśliwić pracowników, aby ci osiągali jeszcze lepsze wyniki w miejscu pracy? Takie pytanie zadano na stronach Quora, jednego z najczęściej odwiedzanych serwisów społecznościowych, a zarazem gigantycznego forum tworzącego pole do szerokiej dyskusji na różne tematy. Głos w tym wątku zabrała poważana w środowisku naukowym badaczka.

Raj Raghunathan, profesor marketingu i ekspertka od filozofii szczęścia z University of Texas at Austin, udzieliła wyczerpującej odpowiedzi na pytanie zadane przez jednego z internautów. Zdaniem badaczki kluczem do uszczęśliwienia pracowników jest zaspokojenie przez pracodawcę 4. potrzeb leżących w naturze każdego człowieka.

Jakie to potrzeby? Mistrzostwo (poczucie, że jesteśmy w czymś naprawdę dobrzy), Przynależność (bliski kontakt z drugim człowiekiem) i Autonomia (poczucie bycia autorem własnych ocen i decyzji, a nie marionetką w czyichś rękach). Ogromne znaczenia ma też tzw. mentalność obfitości. Jest to zdolność szybkiego przenoszenia koncentracji z trudności i braków na możliwości i zasoby.

W nawiązaniu do tych potrzeb z łatwością można wskazać kroki, jakie powinien podjąć pracodawca, któremu zależy na szczęśliwych, a przez to zmotywowanych pracownikach. Musi on zadbać o ciągły rozwój ich umiejętności (mistrzostwo), wspierać integrację personelu (przynależność) i wyznaczać cele bez narzucania z góry określonego postępowania (autonomia).


A w jaki sposób firma powinna kreować wspomnianą mentalność w zespole? To już cel, na którego realizację pracodawca ma o wiele mniejszy wpływ. Wynika to z tego, że każdy człowiek we własnym zakresie dba o jej rozwój, jeśli ma w sobie wewnętrzną motywację.

źródło: Quartz

Partnerem cyklu "Minuta przy kawie" jest Nespresso

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...