Chcesz wychować człowieka sukcesu? Bądź jak ci rodzice

Psycholodzy wymieniają czynniki wychowawcze, które przekładają się na sukces dziecka w przyszłości
Psycholodzy wymieniają czynniki wychowawcze, które przekładają się na sukces dziecka w przyszłości 123rf.com
Każdy normalny rodzic pragnie, by jego dziecko było w życiu „kimś”. Czyli unikało kłopotów, miało dobre oceny w szkole i robiło zawrotną karierę zawodową. Choć nie ma stuprocentowej recepty na urzeczywistnienie tych marzeń, są pewne potwierdzone przez psychologów metody wychowania dziecka na człowieka sukcesu.

Co zatem powinni robić rodzice, aby ich dzieci wyrosły na porządnych i wartościowych ludzi? Oto opracowana na podstawie wielu raportów badawczych z różnych uczelni lista rad dla rodziców zatroskanych o przyszłość swoich pociech.

1. Angażować dzieci w obowiązki domowe – uczy to pracy na rzecz ogółu i redukuje egoizm.

2. Rozwijać w dzieciach umiejętności życia w społeczeństwie – zwiększa to prawdopodobieństwo lepszego wykształcenia i minimalizuje ryzyko konfliktów z prawem czy uzależnienia od używek.

3. Mieć wobec dzieci jak największe oczekiwania – wyrabia to w nich poczucie, że mogą wiele osiągnąć w życiu bez względu na ich sytuację materialną czy społeczną.

4. Utrzymywać zdrowe relacje w rodzinie – kochający się rodzice, stroniący od konfliktów i rozwodów tworzą w domu najlepsze środowisko do rozwoju dziecka.

5. Zadbać o własne wykształcenie – im rodzic bardziej wyedukowany, tym większa szansa, że dziecko pójdzie w jego ślady.

6. Oswoić dzieci jak najszybciej z matematyką – im wcześniej dziecko pozna świat cyfr i liczb, tym łatwiej będzie przyswajać wiedzę z innych dziedzin.

7. Otaczać dzieci troskliwą opieką – inwestować przede wszystkim w dobre relacje z dzieckiem, a nie tylko w jego/jej ubrania, edukację czy zabawki.

8. Unikać stresu – zestresowany i sfrustrowany rodzic automatycznie przelewa na dziecko negatywne emocje.

9. Doceniać wysiłek, a nie ganić za porażkę – nie oczekiwać samych sukcesów, ale także w niepowodzeniach dostrzegać szanse na rozwój dziecka.

10. Być aktywnym zawodowo – dotyczy to zwłaszcza pracujących matek, których córki chętniej podejmują pracę zawodową, zaś synowie z większą ochotą angażują się w obowiązki w domu.

11. Mieć dobrą pracę – dorastanie w warunkach niedostatku pogarsza pozycję dziecka, czyli przyszłego pracownika, na rynku pracy.

źródło: The Independent

Partnerem cyklu "Minuta przy kawie" jest Nespresso

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...