MSZ uczy, jak rozmawiać z pielgrzymami ŚDM i być dobrym Ambasadorem Polskości.
MSZ uczy, jak rozmawiać z pielgrzymami ŚDM i być dobrym Ambasadorem Polskości. Fot. Screen/msz.gov.pl
Reklama.
"Ambasadorze Polskości, Przed Tobą niezwykły zaszczyt, a zarazem przygoda. Przez kilka dni będziesz reprezentował Polskę wobec gości naszego kraju pielgrzymujących w lipcu 2016 roku na 31. Światowe Dni Młodzieży" – czytamy w poradniku. Ambasador nie może zawieść, musi umieć odpowiednio się zachować. Sam na pewno nie wie, jak opiekować się gośćmi z zagranicy. Co w ogóle robić z takim gościem. Jak rozmawiać i o czym. Gdybyś nie wiedział, MSZ radzi, żeby podczas rozmowy starać się słuchać pielgrzyma, co "Twój gość ma do powiedzenia". A jeśli czegoś nie wiesz, sprawdź w internecie.
Stąd broszura zawiera nawet propozycje ciekawych tematów rozmów i materiały do nich. "W książeczce znajdziesz szkice sylwetek polskich świętych Kościoła katolickiego i innych wielkich Polaków oraz przykłady najważniejszych zjawisk, które nas ukształtowały" – informuje MSZ. Na wszelki wypadek zamieszczona jest ściągawka z historii Polski. Z informacją, że historia naszego kraju bywa prezentowana na świecie w zakłamany sposób.
Wreszcie mocno praktyczne rady.
logo
Fot. Screen/MSZ
Pierwsza zachęta: Staraj się dużo rozmawiać, ale uważaj, żeby nie zanudzić gości. "Zaczynając od dowolnego tematu, można zbudować opowieść, w której da się umieścić wiele wartościowych informacji o Polsce, Polakach i naszej polskiej duszy". Ale – uwaga – mówić tylko pozytywnie.
"Nie chodzi o to, by ukrywać nasze trudności czy podziały polityczne i światopoglądowe. Pamiętaj, że Polaków, niezależnie od stanowiska w sporach, więcej ze sobą łączy, niż dzieli. Jeśli goście zainteresują się Polską, łatwiej im będzie zrozumieć nasze bolączki" – czytamy.
Z rad czysto praktycznych – można z gościem przyrządzić polski posiłek, np., ogórki małosolne, można nauczyć go polskich zwrotów, czy polskiej piosenki, np "Barki". Ale nie tylko. "Możesz pokazać jak wyglądają polskie tańce: polonez, krakowiak, mazur, oberek lub kujawiak, np. w wykonaniu zespołu „Mazowsze”, który od 67 lat promuje polską kulturę i tradycję" – zaleca MSZ.
Nie brakuje nawet wspomnienia o mediach o. Rydzyka. "Dziś Ewangelię przekazują: katolicka prasa, rozgłośnie radiowe i Telewizja Trwam" – czytamy.
Przed ŚDM koniecznie trzeba przeczytać.
źródło: MSZ