NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • PiS atakuje KO za #SilniRazem, który wykorzystała w kampanii wyborczej.
  O co chodzi z #SilniRazem? Atak PiS jeszcze bardziej wypromował twitterową akcję

  #SilniRazem od wielu tygodni funkcjonował na Twitterze, grupując ludzi krytycznych wobec władzy PiS. I być może nadal pozostałby jedynie w sieci, gdyby nie przedwyborcza akcja Koalicji Obywatelskiej. Hasło pojawiło się na specjalnym busie i w PiS się zagotowało. Jakby przestraszyli się, że internetowa akcja obywatelska przeniesie się do rzeczywistości.

 • Reforma edukacji weszła w życie za rządów Beaty Szydło. W nowym programie PiS ma dalsze propozycje na polskie szkoły.
  Rodzicu, takiej szkoły dla twojego dziecka chce PiS. Przeczytałam nowy program partii

  Zignorowali blisko milion podpisów rodziców i zlikwidowali gimnazja. Zmienili podstawy programowe, doprowadzili do największego chaosu w edukacji, który ogół rodziców nazywa deformą, ale i tak chwalą się sukcesem. To jednak nie koniec. Jeśli PiS wygra wybory, dalej będzie "udoskonalał" edukację. W programie partii poświęcono jej całkiem sporo miejsca. Oto jaki ciąg dalszy dla szkół wymyślono na Nowogrodzkiej.

 • Věra Jourova, unijna komisarz z Czech, ma zastąpić Fransa Timmermansa.
  Rządy PiS nazywała reżimem. Ta Czeszka może napsuć krwi Kaczyńskiemu bardziej niż Timmermans

  Krytykowała PiS, atakowała rząd i w Polsce, i na Węgrzech. Komentowała nawet marsz równości w Białymstoku. Czeszka, która ma zastąpić Fransa Timmermansa, musi być świetnie obeznana z sytuacją w Polsce. To przez nią PiS może zatęsknić jeszcze za swoim dotychczasowym wrogiem. Ale nie tylko z powodu praworządności. Kwestie dotyczące LGBT, kobiet, mniejszości są dla niej bardzo ważne. – Ona nie będzie bawić się w sentymenty – mówi nam jedna z europosłanek.

 • Polska pod Krzyżem. Akcja modlitewna odbędzie się 14 września na lotnisku pod Włocławkiem.
  Katolicy szykują się do wielkiej akcji "Polska pod Krzyżem". Organizatorzy liczą na milion ludzi

  "W ostatnim czasie wzmogły się ataki na Kościół ze strony antychrześcijańskich środowisk. Bluźnierstwa zaczęły szerzyć się na nieznaną nam skalę" – alarmują organizatorzy akcji "Polska pod Krzyżem". Pod tym hasłem tysiące katolików będzie się modlić w sobotę na lotnisku pod Włocławkiem. Wydarzenie będzie transmitować TVP.

 • MEN zmienia zapis o tym, że legitymacje mogą odbierać tylko rodzice niepełnoletnich dzieci.
  Ależ zmiana! W MEN poszli po rozum do głowy i zmieniają absurdalny przepis o legitymacjach

  Tak jak trudno było uwierzyć w samo rozporządzenie o tym, że tylko rodzice niepełnoletnich uczniów mogą odbierać legitymacje i świadectwa, tak teraz trudno uwierzyć, że w MEN tak szybko zmienili zdanie. Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej w piątek pojawił się komunikat. A w nim zapowiedź zmian. A właściwie powrót do tego, co było zawsze. "Legitymacje szkolne i świadectwa ukończenia szkoły uczniowie odbiorą osobiście" – czytamy.

 • Zebrania w szkołach odzwierciedlają polskie społeczeństwo.
  "Kto chętny do trójki klasowej?". Zebrania w szkołach pokazują, co jest nie tak z Polakami

  Zaczął się sezon. Niektórzy rodzice już po inauguracji, inni jeszcze nie. Znajomy właśnie wrócił z zebrania w szkole i złapał się za głowę. – Czułem się jak na jakimś wiecu politycznym albo na zebraniu wkurzonych klientów biura podróży – mówi. Tyle frustracji nakręconych rodziców się wylało. Możemy się śmiać lub nie, ale zebrania szkolne bardzo dużo o nas mówią. I idealnie odzwierciedlają polskie społeczeństwo.

 • Victor Orban już wprowadził przed laty wielkie podwyżki pensji minimalnej.
  Na Węgrzech zrobili z pensjami to, czego chce Kaczyński. Oto skutki

  Polacy, zwłaszcza mali i młodzi przedsiębiorcy, ze zgrozą przyjęli najnowszą obietnicę prezesa PiS o wzroście pensji minimalnej o kilkadziesiąt procent. W internecie natychmiast zaczęły pojawiać się porównania do Węgier, które już przeżyły takie podwyżki. Jak odbiło się to ich na społeczeństwie i gospodarce? "Około 10 procent zarabiających płacę minimalną straciło pracę" – punktują ekonomiści.

 • Ryszard Brejza odpowiada ws. ataku TVP na jego żonę.
  "Jeszcze wnukami się zajmijcie". Ryszard Brejza odpowiada TVP ws. ataku na jego żonę

  Jest kompozytorką i artystką, którą Wiadomości TVP i portal TVP Info wzięły na cel, wplątując w aferę hejterską w Inowrocławiu. Matką posła Krzysztofa Brejzy i żoną prezydenta Ryszarda Brejzy, którzy w ostatnich tygodniach stali się celem szczególnych ataków prawicy. Aż do teraz mało kto o niej słyszał. Tym bardziej wielu jest w szoku po materiale TVP.

 • Nowe rozporządzenie MEN weszło w życie 6 września.
  MEN przekroczył granice absurdu. Rodzice i szkoły nie dowierzają. "Jaki w tym cel?"

  Na początku chyba mało traktował tę informację poważnie. Tak trudno było uwierzyć, by ktoś wpadł na taki pomysł, w dodatku w dobie e-Dzienników, mLegitymacji i dużo pilniejszych problemów. Ale to dzieje się naprawdę. Rodzice są oburzeni, szkoły zastanawiają się, co zrobić, młodzież pęka ze śmiechu. – Ale po co to? Jaki to ma sens? – pytają ludzie.

 • Poseł Marek Suski przeczytał z ambony list od premiera Morawieckiego.
  "Ksiądz powiedział, że poseł chce zabrać głos". Jak Suski czytał na mszy list od Morawieckiego

  W połowie sierpnia głośno było o wystąpieniu europosła Ryszarda Czarneckiego w kościele w Kamieńcu Wrocławskim. Zdjęcie, gdy przemawiał do wiernych z ambony, wywołało powszechne oburzenie. Dziś okazuje się, że nie był jedyny. W innym kościele, niemal na drugim krańcu Polski, w czasie mszy wystąpił minister Marek Suski. Czytał list od premiera. Dwoje posłów wyszło z kościoła. – To było żenujące – słyszymy.

O sobie

Najpierw było zapomniane już dziś "Życie" z kropką, potem krótka przygoda z "Wprost" i ponad 10 lat w "Rzeczpospolitej". Zawsze sprawy zagraniczne, najchętniej Europa, zwłaszcza ta bliższa naszych granic. Obsługa zagranicznych wizyt polityków, szczyty NATO, wywiady z prezydentami czy królami to był żywioł. Gdy przyszły na świat moje dzieci, cały świat wywrócił się do góry nogami. Ale stał się też zdecydowanie większy i bardziej różnorodny. Dlatego w naTemat chcę pisać o wielu sprawach, nie tylko politycznych.

Napisz do autorki: katarzyna.zuchowicz@natemat.pl