NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • W ciągu ostatniego weekendu mandaty karne otrzymało kilkaset osób w Warszawie.
  "Wszyscy chcemy, by to się już skończyło". W całym kraju posypały się mandaty, policjanci tłumaczą

  Mandat za mycie samochodu na myjni, za wizytę na cmentarzu... Przez weekend podobne doniesienia dochodziły z różnych stron Polski. A to był początek. W całym kraju posypały się mandaty za łamanie ograniczeń w związku z koronawirusem. Jak duża jest to skala? I jak to wygląda od strony policjantów? – Wszyscy chcemy, by to się już zakończyło. Proszę mi wierzyć, że policjantom też na tym zależy. Mamy rodziny i te same dylematy dotyczą również nas – mówi nam jedna z policjantek.

 • Austria jako pierwszy kraj UE zamierza poluzować ograniczenia związane z koronawirusem.
  Austria zmienia taktykę. Liczba zakażeń mocno spadła, więc chcą złagodzić restrykcje

  Od przyszłego tygodnia, tuż po Wielkanocy, Austriacy chcą otworzyć pierwsze małe sklepy, a od 1 maja być może galerie handlowe. Dziś ani w Polsce, ani w innych krajach, które walczą z koronawirusem, nikt jeszcze o czymś takim nie myśli. Austria może być pierwsza w UE. Jest tylko jeden warunek.

 • Będą otwierać nasze koperty? "Rzeczpospolita": Poczta Polska dostanie kontrowersyjne uprawnienia
  Będą otwierać nasze koperty? "Rz": Poczta Polska dostanie kontrowersyjne uprawnienia

  "Rzeczpospolita" dotarła do nowego pakietu ustaw, który powstaje w rządzie i nazywany jest "drugą tarczą antykryzysową". W czasie weekendu został on pilnie skierowany do międzyresortowych konsultacji. Jedna ze zmian ma dotyczyć Poczty Polskiej. "W skrócie oznacza to, że Poczta Polska będzie masowo otwierać koperty, a następnie przesyłki skanować i dostarczać je elektronicznie" – pisze "Rz".

 • W Guayaquil w Ekwadorze ciała przez kilka dni leżą na ulicy. Sytuacja w mieście jest tragiczna.
  "Ciała leżą na ulicach przez kilka dni, są wszędzie". Tragiczna sytuacja w 2-milionowym mieście

  To miasto już określane jest przez media jako ekwadorskie Wuhan. Aż 70 proc. zakażeń koronawirusem w całym kraju zanotowano właśnie tutaj. Służby w ponad 2-milionowym mieście nie dają już jednak rady. Media i internauci alarmują, że ciała leżą tu na ulicach od wielu dni. Zdjęcie z Guayaquil są wstrząsające.

 • Do 2 kwietnia na Słowacji zanotowano ponad 400 przypadków zakażenia koronawirusem. Jedna osoba zmarła.
  "Spodziewają się szczytu zachorowań w lipcu". Premier Słowacji już chce oddać swoją pensję

  W ogólnoświatowych statystykach zakażeń koronawirusem znajdują się tuż przed Tunezją, Mołdawią i Kazachstanem. Przed nimi jest Andora i Bułgaria. Słowacja należy do państw z najniższą liczą przypadków zachorowań w UE. Jak wygląda sytuacja u naszych południowych sąsiadów? Premier Słowacji ogłosił właśnie powstanie specjalnego, państwowego funduszu dla potrzebujących. I przekazał na niego swoją pensję.

 • Przed Wielkanocą 2020 w kościołach już tak nie będzie. Spowiedź będzie wyglądała zupełnie inaczej.
  "Spowiadam z samochodu albo na ławce". Ta Wielkanoc może być wielkim wyzwaniem dla księży

  – Mam w kościele takie konfesjonały, że nie ma szans, by spowiedź w obecnym warunkach odbyła się przy nich. Przygotowaliśmy oddzielną salę, użyjemy klęcznika – opowiada nam proboszcz z Podkarpacia. Na stronie internetowej podał swój numer telefonu, wierni indywidualnie mogą umawiać się na spowiedź wielkanocną. Tak jest w wielu parafiach w Polsce, ale nie wszędzie. Niektórzy księża wykazują się zupełnie inną inwencją.

 • Na biedniejszym południu Włoch ludzie coraz bardziej odczuwają skutki koronawirusa. W Palermo grupa rodzin nie chciała zapłacić za zakupy.
  "Krzyczeli, że muszą jeść, a nie mają pieniędzy". Tak południe Włoch cierpi z powodu koronawirusa

  Cały świat tygodniami żył wstrząsającymi doniesienia z północy Włoch. Sytuacja w Lombardii wciąż jest dramatyczna, ale gigantyczny wzrost zakażeń wyhamował i w ludzi wstąpiła nadzieja. Niepokojące wiadomości dochodzą za to z biedniejszego południa. Tu widać już do czego może doprowadzić kryzys ekonomiczny z powodu koronawirusa. Gdy ludziom zaczyna brakować na jedzenie.

 • Wójt Nadarzyna: – Staramy się wychodzić krok przed sytuacją, która może nas dotknąć. Nie chcemy tego, co we Włoszech.
  Kupują ludziom maski, obniżają opłaty. Tak jedna z bogatych gmin działa w czasie pandemii

  Rozdali maseczki mieszkańcom. Na razie po 3 na każdą posesję. Koło bankomatów i paczkomatów ustawili dozowniki z żelem antybakteryjnym. Obniżają mieszkańcom rachunki za wodę, pomagają przedsiębiorcom. W tej gminie działają tak w czasie pandemii koronawirusa, że niektórzy w innych naprawdę im zazdroszczą. A nawet twierdzą, że Nadarzyn zawstydza innych. Dlaczego? Sami oceńcie.

 • Krzysztof Klęczar, burmistrz Kęt: – Nie zgadzam się na wybory, gdyż możliwości technicznego ich przeprowadzenia dziś nie ma. A ja zdrowia i życia mieszkańców narażać nie będę.
  "To barbarzyństwo. W życiu się nie zgodzę". Burmistrz odpowiada PiS w sprawie wyborów

  Burmistrz Kęt nie zgadza się na majowe wybory. Odmówił podpisania wyborczego zarządzenia, za co w internecie zbiera duże brawa. "Wspaniały przykład prawdziwego samorządowca", "Odważny" – czytam komentarze. Ostro odpowiedział też marszałkowi Terleckiemu, który buntującym się samorządom pogroził palcem. – Nie zgadzam się na wybory, gdyż możliwości technicznego ich przeprowadzenia dziś nie ma – tłumaczy naTemat Krzysztof Klęczar.

 • Premier Węgier Viktor Orban otrzymał nadzwyczajne uprawnienia w czasie epidemii koronawirusa. Może rządzić dekretami.
  "Ludzie są załamani. To zawoalowana dyktatura". Orbán przejmuje pełnię władzy na czas koronawirusa

  Cały świat zmaga się z koronawirusem, ale nigdzie, w żadnym państwie – bez względu na wprowadzane ograniczenia i restrykcje – nie posunięto się do czegoś takiego. Na czas epidemii węgierski parlament przestaje pełnić swoją funkcję. Od teraz najważniejsze stają dekrety rządu Viktora Orbána. Co to oznacza w praktyce? – Orbán wykorzystał pandemię, by spełnić swoje stare marzenie o całkowitym przejęciu władzy – mówi naTemat Gábor Horváth z jedynego niezależnego dziennika na Węgrzech

O sobie

Najpierw było zapomniane już dziś "Życie" z kropką, potem krótka przygoda z "Wprost" i ponad 10 lat w "Rzeczpospolitej". Zawsze sprawy zagraniczne, najchętniej Europa, zwłaszcza ta bliższa naszych granic. Obsługa zagranicznych wizyt polityków, szczyty NATO, wywiady z prezydentami czy królami to był żywioł. Gdy przyszły na świat moje dzieci, cały świat wywrócił się do góry nogami. Ale stał się też zdecydowanie większy i bardziej różnorodny. Dlatego w naTemat chcę pisać o wielu sprawach, nie tylko politycznych.

Napisz do autorki: katarzyna.zuchowicz@natemat.pl