W zdrowym ciele – silny umysł. Robiąc brzuszki, wspomagasz też mózg

Ćwiczenia fizyczne to również trening silnej woli. Zdaniem niektórych naukowców w ten sposób stajemy się odporniejsi, zarówno na stres fizyczny, jak i psychiczny
Ćwiczenia fizyczne to również trening silnej woli. Zdaniem niektórych naukowców w ten sposób stajemy się odporniejsi, zarówno na stres fizyczny, jak i psychiczny Free Stock Photos
Kto przezwycięża fizyczne zmęczenie, staje się silniejszy psychicznie. Takie stanowisko głosi część świata nauki. Zwolennicy tej tezy przekonują, że człowiek, który podejmuje się wysiłku i potrafi wytrwać w tym postanowieniu, przejawia silniejszą wolę i lepiej odnajduje się w sytuacjach stresowych.


Teoria, która leży u podstaw tego zjawiska, określana jest mianem „hipotezy adaptacji do kombinacji stresorów”. Innymi słowy, jeśli wysilamy ciało i wbrew „chęci” mózgu do przerwania wysiłku nie rezygnujemy z aktywności fizycznej, wyrabiamy w sobie odporność nie tylko na stres fizyczny, ale także emocjonalny.


Jednym z ostatnich badań przemawiających na korzyść wspomnianej hipotezy jest praca naukowa opublikowana na łamach PLOS ONE. Jej autorzy w oparciu o tzw. test Stroopa (badanie czasu reakcji na zadanie, jakim jest określenie koloru tekstu) dokonali porównania wydajności 11. profesjonalnych kolarzy z 9. amatorami jazdy na rowerze.

Okazało się, że ci uczestnicy badania, którzy uprawiali zawodowe kolarstwo, wykazywali średnio szybszy czas reakcji – byli w stanie szybciej wymienić nazwy kolorów z listy, gdzie kolor tekstu i tekst nie są zgodne. Test Stroopa traktowany jest jako sprawdzian siły woli. Można więc podejrzewać, że dowolna aktywność fizyczna sprzyja ćwiczeniu silnego umysłu.


źródło: NyMAG

Partnerem cyklu "Minuta przy kawie" jest Nespresso

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem

AFERA HEJTERSKA

WYWIADJak zorganizowana grupa przestępcza? Prawnik wylicza, jakie paragrafy mogli złamać ludzie Ziobry
O TYM SIĘ MÓWI"Gersdorf wyp***". Kampania nienawiści była wymierzona też w I prezes SN

GRZEJE

Miał rodzinę, pracę, a w wolnej chwili mordował. Netflix pokazał historię potwora rodem z horroru
Z tego mostu psy rzucają się w przepaść. Tajemnicy Overtoun Bridge nie rozwiązano do dzisiaj