Publiczne ławki bywają niewygodne. Wbrew pozorom – celowo

Ławka, która świadczy o niekompetencji projektantów? Niekoniecznie? Ten brak eleganckiego wyglądu i funkcjonalności bywa celowy
Ławka, która świadczy o niekompetencji projektantów? Niekoniecznie? Ten brak eleganckiego wyglądu i funkcjonalności bywa celowy Fot. Gordan Savičić i Selena Savić / Unpleasant Design
Niewygodne, źle zaprojektowane, bezużyteczne. Z takimi stwierdzeniami możemy spotkać się, słysząc o lokalnych inwestycjach w Polsce takich jak publiczne ławki czy przystanki. Ale nieracjonalne projekty nie są tylko domeną naszej rzeczywistości, coraz częściej „wzbogacają” bowiem krajobraz wielu europejskich miast.


Autorzy książki „Unpleasant Design” postanowili przyjrzeć się bliżej zjawisku masowego powstania obiektów, które wydają się świadczyć o dużej niekompetencji projektantów. Gordan Savičić i Selena Savić, dokumentując takie przypadki w Holandii, doszli jednak do wniosku, że autorom „potworków” w przestrzeni publicznej przyświeca ukryty cel.

Co sprawia, że miasta przeżywają wysyp źle wykonanych ławek, poręczy, przystanków? Okazuje się, że ich twórcy, a raczej urzędnicy, którzy akceptują tego typu projekty, chcą poprzez dyskomfort zniechęcać ludzi przed niektórymi zachowaniami.


Przykład? Ławka z oparciami uniemożliwia zaśnięcie bądź jazdę na deskorolce, co ma utrudniać życie bezdomnym i skaterom. Jeśli natomiast została ona wykonana z twardego i zimnego materiału, jakim jest stal nierdzewna, ma przeciwdziałać zbyt długiemu przesiadywaniu.

A przykład poza ławkami? Tu można wskazać balustradę pokrytą materiałem przypominającym w dotyku papier ścierny. Chodzi o to, by zniechęcić kogokolwiek do wspinania, szczególnie osoby o skłonnościach samobójczych. Więcej pozornie nieudanych projektów, które mają „drugie dno”, można zobaczyć na tej stronie.


źródło: Tech Insider

Partnerem cyklu "Minuta przy kawie" jest Nespresso

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Węgrzy w Budapeszcie pokazali, co robić, by pokonać Orbana. Lekcja dla rywali PiS
0 0Trump ich zdradził, znaleźli nowego sojusznika. Oto skutki pierwszych dni tureckiej inwazji w Syrii
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Miały być darmowe podręczniki, a nie ma ich wcale. Tak się zmusza rodziców do płacenia

NIE TYLKO POLITYKA

Sephora 0 0Udział w tym projekcie dużo nam dał". Współzałożycieli TOBO + MALA o programie dla kobiet
Rankomat 0 0Wyprawka dla niemowlaka. Co trzeba kupić i z jakim wydatkiem należy się liczyć?
OPINIA 0 0Koalicja wpadła w identyczną pułapkę, z jaką przez lata walczył PiS
FELIETON 0 0A może czas po prostu przestać płakać i w końcu zrozumieć, że właśnie taka jest Polska: PiS-owska