Ostry czy łagodny? Jeden z tych smaków ma niespodziewane właściwości

Sposób na uciążliwe skurcze mięśni. Pikantne pożywienie. To konkluzja badań przeprowadzonych przez parę uznanych neurobiologów
Sposób na uciążliwe skurcze mięśni. Pikantne pożywienie. To konkluzja badań przeprowadzonych przez parę uznanych neurobiologów 123rf.com
Nadmierny wysiłek podczas ćwiczeń. Z tym przede wszystkim kojarzymy bolesne skurcze mięśni. Ale dają one o sobie znać także wtedy, gdy leżymy w łóżku albo dopiero przygotowujemy się do treningu.


Dwoje wybitnych neurobiologów, chcąc zweryfikować swoją hipotezę o przyczynach tej dolegliwości, przeprowadziło eksperyment. W jego trakcie przy okazji odkryto, że skurczom zapobiegać mogą... pikantne potrawy.

Autorzy badania, Rod MacKinnon i Bruce Bean, wyszli z założenia, że za niepożądane skurcze mięśni może odpowiadać dysfunkcja w układzie nerwowym człowieka. Postawili więc sobie za cel znalezienie sposobu na zmniejszenie czucia w obrębie nerwów.

W ramach jednej z metod para naukowców zaserwowała uczestnikom eksperymentu zaprawione na ostro jedzenie. Stymulując receptory w jamie ustnej i przełyku, spowodowało ono "przeciążenie" układu nerwowego, wywołując pożądany efekt. Innymi słowy, pikantna żywność "uodporniła" mięśnie badanych osób na skurcze.

W świetle tego odkrycia wydaje się, że panaceum na dokuczliwe skurcze mięśni jest nie tylko regularne nawadnianie organizmu czy wzbogacanie diety o produkty bogate w potas. Może pomóc również zaprawiony na ostro posiłek.

źródło: Esquire

Partnerem cyklu "Minuta przy kawie" jest Nespresso

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
0 0"Dowiemy się, kto stoi za @KastaWatch". Te profile na Twitterze rozkręcały kampanię hejtu