Kulinarne podróbki coraz powszechniejsze. Sprawdź, czy masz je w lodówce!

Sklepy z organiczną żywnością zyskują coraz więcej klientów. Jednak produkty sprzedawane pod „ekologiczną”  marką nie zawsze stanowią wartościową żywność
Sklepy z organiczną żywnością zyskują coraz więcej klientów. Jednak produkty sprzedawane pod „ekologiczną” marką nie zawsze stanowią wartościową żywność Fot. David Shankbone / Wikimedia Commons
Sklepy zalewają produkty z tzw. zdrową i ekologiczną żywotnością. Zasadnicze pytanie brzmi: ile w tym prawdy, a ile zwykłego marketingu? Z lektury ostatniej książki amerykańskiego pisarza specjalizującego się w tematyce żywienia i podróży wynika, że nie zawsze to co kupujemy, ma wiele wspólnego z rzeczywistością.


Larry Olmsted, autor Real Food/Fake Food: Why You Don't Know What You're Eating and What You Can Do About It, zwraca uwagę, że wiele artykułów spożywczych reklamowanych jako zdrowa żywność stanowi podróbkę rzeczywiście wartościowych produktów. W przypadku ich regularnej konsumpcji możemy poważnie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Do najbardziej „zakłamanych” produktów należy oliwa z oliwek Extra Virgin, która zamiast czystego składu bogatego w zdrowe tłuszcze, często zostaje rozcieńczona tanimi olejami z orzechów arachidowych i soi.

Co jeszcze? Miłośnikom sushi wmawia się, że jedzą białego tuńczyka, a na ogół serwuje im się eskolara, rybę maślaną, której konsumpcja może skończyć się biegunką. Na wprowadzanie konsumentów w błąd pozwalają sobie też bezkarnie producenci miodów, a raczej pseudomiodów, bo najczęściej to wyroby nasycone słodzikami, a niekiedy niedozwolonymi substancjami.

Z napojów należy zachować szczególną czujność, kupując soki owocowe (do ich produkcji stosuje się chiński koncentrat, który może zawierać zabronione substancje). Z herbatą też trzeba uważać, bo niektóre firmy dodają do niej liście innych roślin, aby zapewnić jej większą trwałość. Ponadto nagminne jest „maskowanie” pospolitych win musujących pod uznaną marką szampana.


źródło: Esquire

Partnerem cyklu "Minuta przy kawie" jest Nespresso

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYBORY
0 0Dwa gole na PGE Narodowym! Mamy awans na Euro!
0 0"Warszawa w Budapeszcie". Nieoficjalnie: sensacyjne wyniki, Viktor Orban traci stolicę
WYWIAD 0 0Okrzyknięto ją feministką, choć... sama nie rozumie dlaczego. Natchniona rozmowa z Mery Spolsky
Burgenland Tourismus 0 0Takiej Austrii na pewno nie znacie. Jesienny wypad do Burgenlandu zmieni wasze myślenie o tym kraju
0 0W Białymstoku tej zimy WOŚP nie zagra. No, chyba że stanie się cud