„17” województwo. Komu i dlaczego zależy na korekcie mapy Polski?

Częstochowa to bastion zwolenników przywrócenia województwa częstochowskiego na mapie Polski
Częstochowa to bastion zwolenników przywrócenia województwa częstochowskiego na mapie Polski Stowarzyszenie Aktywna Częstochowa / https://www.facebook.com/aktywnaczestochowa/
49. 16. 17? Dwie pierwsze liczby obrazują skalę rewolucji, jaką swego czasu przeprowadzono na mapie administracyjnej Polski. Ostatnia liczba z pytajnikiem to już rzeczywistość, którą wymarzyli sobie ci, którzy chcieliby kolejnej, ale tym razem drobnej, zmiany w liczbie polskich województw. Mowa o samorządowcach, działaczach społecznych i zwykłych obywatelach połączonych wspólną ideą – odtworzenia województwa częstochowskiego.


O postulacie przywrócenia dawnego województwa zrobiło się głośno przy okazji wyborów parlamentarnych w 2011 roku. To wówczas pojawił się pomysł przeprowadzenia referendum w tej sprawie. Choć inicjatywa nie doszła do skutku, władze Częstochowy, gdzie – co zrozumiałe – mieści się bastion największych orędowników tego rozwiązania, nie poddały się. Wiatru w żagle nabrały, gdy podczas wyborów do parlamentu w 2015 roku temat powrócił do głównego obiegu.


Poparcie na różnych szczeblach
Co przyświeca entuzjastom nowego podziału administracyjnego Polski? – Częstochowa to największe miasto pozbawione statusu wojewódzkiego, większe od kilku obecnych stolic polskich regionów – komentuje dla portalu na:Temat rzecznik Urzędu Miasta Częstochowa, Włodzimierz Tutaj.

– Status wojewódzki to bycie przede wszystkim samorządowym partnerem dla Rządu i instytucji Unii Europejskiej. To także perspektywa pozyskania inwestorów lokujących swoje przedsięwzięcia w większych centrach administracyjnych czy przyznania wyższych ulg w podatku dochodowym dla firm inwestujących na terenach specjalnych stref ekonomicznych. Odzyskanie przez Częstochowę statusu stolicy województwa to także rozwój miasta jako ośrodka akademickiego i kulturalnego – argumentuje rzecznik.Akcję zbierania podpisów pod listami do premier Beaty Szydło wspiera również Stowarzyszenie Aktywna Częstochowa. Krótkiego wywiadu zgodził się udzielić serwisowi na:Temat reprezentujący tę organizację prezes Karol Synowiec.

Dlaczego postanowiliście wesprzeć władze Częstochowy w walce o przywrócenie na mapę administracyjną kraju województwa częstochowskiego?

Karol Synowiec: Jako młodzi, aktywni i dbający o dobro naszego miasta ludzie chcemy wspierać tego typu inicjatywy. Chcemy zachęcać mieszkańców do działania, udowadniać im, że każdy z nas ma głos i że warto ten głos zabrać. Gdyby w tym czasie, gdy zabierano nam status województwa, mieszkańcy i ówczesne władze samorządowe walczyły tak jak my dzisiaj, to może dziś mielibyśmy całkiem inną sytuację.

Wasze Stowarzyszenie tworzą głównie młode osoby. Skąd wzięło się u was zaangażowanie dla tej inicjatywy?

Jako ludzie mieszkający w Częstochowie uważamy, że pozbawienie miasta statusu wojewódzkiego, a także włączenie pozostałych miejscowości - wcześniej należących do naszego województwa - w okręgi ościenne, było niesprawiedliwością i wynikało z niedopilnowania dobra naszego miasta przez ówczesne władze, zarówno na szczeblu samorządowym jak i wojewódzkim. Mamy nadzieję, że wspólna aktywność i mobilizacja będzie miała realny wpływ na pozytywne decyzje rządu odnośnie rozpoczęcia prac nad projektem zmian w podziale administracyjnym.

Dlaczego tak ważne dla was jest utworzenie województwa ze stolicą w Częstochowie?

Częstochowa w ostatnich latach znacząco się rozwinęła i temu nie będziemy zaprzeczać, ponieważ widzi to każdy. Wiemy jednak, że przywrócenie województwa częstochowskiego pozwoli znacząco przyspieszyć ten rozwój. Dobrym przykładem i - mamy nadzieję, że jednocześnie mobilizacją dla wysyłania listów, zarówno drogą elektroniczną jak i pocztą tradycyjną - jest efekt, jaki przyniosły listy wysłane w sprawie utworzenia specjalnych stref ekonomicznych w naszym mieście. Strefy te ciągle się rozwijają, na ich terenach inwestycje rozpoczynają nowi inwestorzy, tworząc tym samym nowe miejsca pracy dla Częstochowian. Takie pozytywne rozwiązanie chcielibyśmy uzyskać i teraz na tym nam zależy i nad tym pracujemy.

Czym zajmuje się Stowarzyszenie Aktywna Częstochowa na co dzień?

Przede wszystkim lubimy jak coś się wokół nas dzieje, dlatego też organizujemy przeróżne wydarzenia w mieście t.j. Festiwal Kolorów, Urodziny Zdrowej Częstochowy czy Piknik Zdrowotny Aktywnych. Członkowie naszego stowarzyszenia aktywnie uczestniczą w promowaniu Budżetu Obywatelskiego, sami też złożyliśmy kilka ciekawych wniosków. Mówiąc krótko, angażujemy się w wiele kulturalnych i społecznych akcji.

Dziękuję za rozmowę

Ideę odtworzenia województwa Częstochowskiego wspiera też całym sercem m.in. Obywatelskie Stowarzyszenie Przyjaciół Częstochowy (OSPC). Organizacja, która powstała w 2009 roku z inicjatywy dwóch częstochowskich przedsiębiorców: Sławomira Kocygi i Jacka Topczewskiego, wystosowała pismo do premier Beaty Szydło z prośbą o podjęcie decyzji, które przywrócą Częstochowie dawny status.

Na łamach listu występujący w imieniu stowarzyszenia prezes Jacek Topczewski argumentuje, że powrót województwa byłby naprawieniem krzywdy wyrządzonej Częstochowie pod koniec lat 90. – Pragniemy podkreślić, że reaktywacja województwa byłaby sprawiedliwym zadośćuczynieniem decyzji, której skutkiem było odebranie Częstochowie i regionowi z 1999 roku, mimo sprzeciwu społeczności lokalnej, statusu miasta wojewódzkiego.

Autorzy pisma zwracają też uwagę na względy wizerunkowe. – Województwo to decydowanie w Częstochowie o podziale środków regionalnych, w tym europejskich i realizacja większej liczby kluczowych dla naszego regionu i miasta projektów. To także prestiż stolicy regionu, siedziby wojewody i samorządu województwa, szansa na bycie samorządowym partnerem dla Rządu RP i instytucji Unii Europejskiej – wyliczają. Jak zaznaczają, nie mniej ważny jest aspekt ekonomiczny.
Obywatelskie Stowarzyszenie Przyjaciół Częstochowy
Fragment listu OSPC do premier Beaty Szydło

W ostatnich latach priorytetem dla Miasta Częstochowy jest gospodarka i inwestycje tworzące nowe miejsca pracy, co ma także wpływ na sytuację gospodarczą całego regionu. Wywalczyliśmy strefy ekonomiczne, jednak są inwestorzy, którzy chcą lokować swoje przedsięwzięcia tylko w większych centrach administracyjnych takich jak miasta wojewódzkie. W stolicach województw mieszkańcy i przedsiębiorcy mają łatwiejszy dostęp do regionalnych instytucji i urzędów.

Jako ostatni argument przemawiający za odzyskaniem przez Częstochowę statusu stolicy województwa członkowie organizacji podają możliwość rozwoju miasta w roli ośrodka akademickiego. W ich ocenie taka zmiana administracyjna przyspieszy powołanie Uniwersytetu Częstochowskiego, przyciągnie do Częstochowy nowych studentów i kadrę naukową, a także pozwoli na lepsze wykorzystanie potencjału regionalnych uczelni.
Imprezy pod chwytliwym hasłem
Inicjatywie na rzecz reaktywacji województwa częstochowskiego towarzyszy szereg wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. 1 maja tego roku, tuż po starcie pierwszego częstochowskiego maratonu, odbył się marsz pod hasłem „Jasne, że Województwo Częstochowskie”. Jego uczestnicy namawiali współmieszkańców do wysyłania petycji do rządu o przywrócenie województwa.

Tegoroczne Dni Częstochowy – organizowane w ostatni weekend sierpnia święto miasta z bogatym programem koncertów, występów, spektakli, wystaw i happeningów – również odbędą się pod tym samym nośnym hasłem. Organizatorzy zaplanowanego na 27-28 sierpnia wydarzenia chcą bowiem wesprzeć z całych sił działania propagujące pomysł przywrócenia dawnego województwa.

W ramach 24 odsłony imprezy swoje największe przeboje zagrają markowe zespoły: T.Love, Formacja Nieżywych Schabuff, Habakuk czy Shamboo. Oprócz tych znanych artystów estradowych na scenie zaprezentuje się też młodsze pokolenie, czyli piosenkarka Agata Dziarmagowska i raper Sarius. Doświadczone formacje i młodych wokalistów łączy wspólne pochodzenie – wszyscy urodzili się lub wychowali w Częstochowie.

Na drugi dzień festiwalu zaplanowano piknik rodzinny, oraz uroczystość wręczenia nagród Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury. 24. edycję Dni Częstochowy zwieńczy koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana pod dyrekcją Adama Klocka. Miejskie święto uzupełnią poboczne inicjatywy w rodzaju Festiwalu Kolorów.

Medialne wydarzenia takie jak Dni Częstochowy są niewątpliwie okazją do zwarcia szeregów zwolenników przywrócenia do życia historycznego województwa, jak i eksponowania społecznego poparcia dla tej akcji. To też znakomity sposób na wypromowanie całego rewolucyjnego przedsięwzięcia w atrakcyjnej, a więc przystępnej formie.
Łyk historii
Województwo częstochowskie zostało ustanowione w 1975 roku w związku z decyzją o zmianie podziału administracyjnego kraju. Dwa lata później poszerzono granice Częstochowy, siedziby województwa. Województwo zajmowało powierzchnię 6182 km², obejmowało 17 miast i 52 gminy. Było jedną z 49 jednostek administracyjnych istniejących w latach 1975-1998.

Województwo częstochowskie zlikwidowano w wyniku reformy administracyjnej z 1999 roku, która zredukowała liczbę województw z 49 do 16. Przeważająca część dawnego województwa wraz z Częstochową została włączona do województwa śląskiego. Reszta jej terytorium została rozdzielona między województwa łódzkie, opolskie oraz świętokrzyskie.

Artykuł powstał we współpracy z Urzędem Miasta Częstochowa

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem