Wystarczyły 4 dni, by Kościół opuściło 15 tysięcy wiernych. Powód? Duchowni pozwolili na apostazję przez internet

Apostazja przez internet? W Norwegii to możliwe już od kilku dni.
Apostazja przez internet? W Norwegii to możliwe już od kilku dni. fot. Shutterstock
W połowie sierpnia Kościół Norwegii umożliwił swoim członkom wypisanie się z niego przez internet. Okazało się, że w ciągu 4 dni z Kościoła wypisało się aż 15 tysięcy osób.

Rzeczniczka Kościoła Kristin Gunleiksrud nie jest zdziwiona takim przebiegiem wypadków. Twierdzi, że duchowni spodziewali się tego, że ułatwienie formalności doprowadzi do większej liczby apostazji. Internet jest też jednak wykorzystywany w drugą stronę - by zapisać się do Kościoła Norwegii. Z tej opcji skorzystało 549 osób. Od 2012 roku Kościół Norwegii jest stopniowo oddzielany od państwa.

Bloger Ryszard Balczyński pisał ostanio w naTemat, że osoby usiłujące wystąpić z Kościoła rzymskokatolickiego znajdują się w sytuacji „martwych dusz”.

– Faktycznie nie należą one do Kościoła, figurują jedynie w spisie jego członków, co czyni ich członkostwo fikcyjnym. Kościół ma żywotny interes w statystycznym zawyżaniu liczby swoich wiernych, gdyż jest to podstawą propagandową do domagania się korzyści i przywilejów z racji swojej rzekomej przewagi liczebnej w społeczeństwie polskim. Tymczasem, według kryteriów wyżej przytoczonych, wiernych całkowicie należących do Kościoła - czyli tzw. prawdziwych katolików - jest nie więcej, niż ca 30% obywateli polskich – pisał Balczyński.

źródło: Wprost.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...