Google zapisuje twój głos. Ale jest prosty sposób, by usunąć nagrania

Google wie o tobie więcej niż spowiednik.
Google wie o tobie więcej niż spowiednik. fot. Materiały prasowe
Jeżeli korzysz z telefonu z Androidem i zdarza ci się przeszukiwać internet za pomocą głosowej wyszukiwarki Google, prawdopodobnie twój głos znajduje się teraz na serwerze firmy. Oto jak wyczyścić historię internetowych poszukiwań.

Podobnie jak w przypadku wyszukiwania tekstowego, podczas podawania Google’owi zapytań głosowych, serwis umożliwia zapisywanie historii. W tym drugim przypadku oznacza to, że nagrania z twoim głosem zostają zapisane w internecie. Komendy głosowe mogą automatycznie aktywować nagrywanie, ale na szczęście istnieje prosty sposób na wyłączenie tej funkcji, oraz wyczyszczenie dotychczas zebranych danych.

Wchodząc w odpowiednią stronę ustawień możesz zapoznać się z dotychczasową historią wyszukiwań. Istnieje tam także podstrona gromadząca historię audio, na której możesz między innymi odsłuchać każdy nagrany (mniej, lub bardziej mimowolnie) materiał. Co ważne, możesz zdecydować czy chcesz, aby te informacje znajdowały się na twoim koncie. Google pozwala na usunięcie dotychczas zapisanych informacji, oraz całkowite wyłączenie historii.

Zasadniczo funkcja nie ma na celu inwigilowania użytkowników (chociaż krążą na ten temat sprzeczne opinie), a jedynie udostępnić wygodne narzędzie w postaci dziennika aktywności. Mimo wszystko, przypomina to jak bardzo dużo Google wie już na nasz temat.

Napisz do autora: mateusz.albin@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...