Yad Vashem o projekcie ustawy polskiego rządu: Jest bardzo blisko negowania Holocaustu

Yad Vashem ostro o ustawie MON, która zakłada karanie więzieniem m.in. sformułowanie "polskie obozy koncentracyjne".
Yad Vashem ostro o ustawie MON, która zakłada karanie więzieniem m.in. sformułowanie "polskie obozy koncentracyjne". Fot. David Shankbone / Wikipedia / CC-BY-SA 3.0
Rząd PiS zaakceptował ustawę, koncentrującą się na karaniu za użycie słów "polskie obozy zagłady" i inne formy „przypisywania narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie”. Zdaniem Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w ten sposób Polska zaprzepaści wizerunek kraju dochodzącego, nawet bolesnej dla siebie, prawdy.

Dziennik Haaretz cytuje list Awnera Szalewa, przewodniczącego instytutu, do minister edukacji Anny Zalewskiej i Jarosława Szarka, nowego szefa IPN. Szalew miał stwierdzić, że "aktywne uczestnictwo Polaków w dwóch zbrodniach [na Żydach] jest udokumentowanym faktem historycznym. Twierdzenie, że tak nie jest, prowadzi - choć w sposób niezamierzony - do niebezpiecznego wypaczenia obrazu Holocaustu".

Przewodniczący w swoim liście uprzedza, że "próba ignorowania faktów" obraża naukowców zajmujących się tematem Zagłady i niszczy relacje między krajami. Negacja, sądzi Szalew, "może odwieść polskich obywateli od długiego i wartego pochwały procesu dochodzenia do prawdy Polaków o swoim narodzie po wyzwoleniu się z totalitarnej dyktatury komunizmu". Natomiast według doradcy instytutu prof. Yehudy Bauera, ustawa PiS "jest bardzo blisko negowania Holocaustu". – Apeluję do polskiego rządu, by zrezygnował z prac nad ustawą. Nie jest rolą polityków, by oceniać, co się zdarzyło, a co nie – mówi.

Polska od 2005 roku walczy z określeniem "polskie obozy zagłady". Akcję zapoczątkowała redakcja "Rzeczpospolitej" i MSZ na czele z Adamem Rortfeldem. Od tego czasu, wiele środowisk było bardzo wyczulonych na wszelkie tego typu wzmianki. Teraz ma być to usankcjonowane prawie. Posłowie przyjęli projekt stworzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości.


źródło: wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...