Przez ostatnie dwa tygodnie najważniejsze są dla nas wyniki polskiej reprezentacji, wyjście z grupy i starcia z Rosjanami. I to mimo tego, że Euro trwa dopiero od sześciu dni. Tymczasem Hiszpania stanęła u progu bankructwa, syryjscy żołnierze popełniają masowe zbrodnie, były dyktator Egiptu zapadł w śpiączkę, a rząd po cichu forsuje budżet na kolejny rok. Czego jeszcze nie zauważyliśmy podczas piłkarskiego święta? Przeczytaj, zanim po Euro obudzisz się z informacyjnym kacem.
Okołopiłkarskie tematy zdominowały media. I nic dziwnego - podczas, gdy w Polsce trwa święto kibica, czytamy i oglądamy niemal wyłącznie wiadomości dotyczące sportu, marszu Rosjan i kolejnych internetowych memów związanych z Mistrzostwami. Dziennikarze stają na głowach, by dostarczyć kolejnych tematów związanych z Euro.
Nawet nasz bloger Marek Siwiec, pisząc o bilansie naszego handlu z Chinami zatytułował wpis: "Chińczycy a mecz z Rosją". "Oczywiście związku nie ma żadnego, ale jakbym nie użył w tytule tekstu słowa "mecz" albo "Rosja", to pies z kulawą nogą by na niego nie spojrzał. A dzieją się rzeczy ważne" - wyjaśnił.
No właśnie. W czasie Euro świat wbrew pozorom nie staje w miejscu, a kiedy zwycięska drużyna odbierze już puchar, będzie trzeba wrócić do rzeczywistości. Żeby ustrzec Was przed informacyjnym kacem, przeglądamy najważniejsze wiadomości z ostatnich dni. Przeczytajcie, choćby w przerwie meczu.
1. Kryzys w Hiszpanii
"Hiszpański premier w niedzielę zakończył nagle konferencję prasową na temat ratowania narodowych banków. Uznał, że musi lecieć do Gdańska, aby obejrzeć mecz jego narodowej drużyny. Wszyscy mu przebaczyli" - zauważyła w felietonie amerykańska dziennikarka Anne Applebaum.
Dziś jednak sprawy stoją już nieco inaczej. Spada wartość hiszpańskich obligacji, a komentatorzy przyznają, że 100 mld euro pomocy, które eurogrupa przekaże Grecji to tylko "gra na czas", która nie ma szans uchronić kraju przed recesją.
Kiepskie nastroje na rynkach oddają decyzje agencji ratingowych. Egan-Jones obniżyła rating Grecji do poziomu śmieciowego. Do poziomu Baaa+ obniżyła ocenę też Moody's. Jedna z największych agencji ratingowych ostrzegła, że swoją ocenę może jeszcze pogorszyć.
2. "Dzieci w Syrii są przywiązywane do czołgów"
Po kilku miesiącach konfliktu, od Syrii odwróciły się kamery. Nie oznacza to jednak, że wojna domowa zakończyła się. Dwa dni temu ONZ opublikował raport dotyczący sytuacji w kraju. Według obserwatorów, wojska rządowe używają dzieci jako żywych tarcz dla czołgów. "Szokujący wzrost liczby bezprawnych zabójstw, tortur, arbitralnych aresztowań i samowolnego niszczenia domów" - pisze z kolei Amnesty International w raporcie.
Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka szacuje, że w kraju zginęło już 14 tys. ludzi.
3. "Przepchnięcie nierealnego budżetu"
Rząd Donalda Tuska przyjął we wtorek założenia budżetowe na rok 2013. "Rząd zakłada, że PKB w 2013 roku wzrośnie o 2,9 procent, inflacja - o 2,7 procent, a minimalne wynagrodzenie wyniesie 1600 zł "- poinformował premier. Zdaniem członków Rady Ministrów zarejestrowane bezrobocie wyniesie 12,4 proc.
Założenia jako "zbyt optymistyczne" skomentował na antenie Polskiego Radia poseł PiS Mariusz Błaszczak. - Jest to próba przepchnięcia przy osłonie Euro 2012 zupełnie nierealnego budżetu - powiedział.
4. Śledztwo w sprawie Leppera będzie umorzone
Długi? Stres? Zemsta Białorusinów? O prawdopodobnych przyczynach śmierci Andrzeja Leppera głośno od 5 sierpnia 2011 roku, kiedy ciało lidera Samoobrony znaleziono w jego gabinecie. Wczoraj okazało się, że śledztwo w tej sprawie zostanie umorzone prawdopodobnie w połowie lipca. Nieoficjalna wersja mówi, że do tej pory nie znaleziono żadnych przesłanek wskazujących na zabójstwo.
5. Dyktator Egiptu zapadł w śpiączkę
Hosni Mubarak, człowiek przeciwko dyktaturze którego wybuchło powstanie w Egipcie, zapadł w śpiączkę. Lekarze poinformowali, że stan byłego prezydenta jest krytyczny.
Mubarak został skazany na dożywocie za stłumienie ubiegłorocznych protestów, w których zginęło ok. 850 powstańców. Były dyktator odbywa karę w więzieniu Tora. Już wcześniej więzienni lekarze informowali, że jego stan zdrowia ulega pogorszeniu.
6. Marsz Milionów przeciwko Putinowi
Podczas gdy w Polsce skupialiśmy się na starciach polskich i rosyjskich kibiców, również przez Moskwę przeszedł wielki marsz. Od 10 tys. (oficjalne szacunki) do 50 tys. (szacunki organizatorów marszu) osób, przeciwników Władimira Putina, domagało się jego odejścia i uczciwych wyborów.
Na marsz przyjechali opozycjoniści z całej Rosji - między innymi Tatarzy i Czeczeni. Nie pojawił się na nim niemal żaden przywódca opozycji. W noc poprzedzającą marsz, w mieszkaniach wielu z nich rosyjska policja dokonała przeszukań.
7. Jerzy Stuhr opowie o walce z rakiem
"Po raz kolejny zaczynam wszystko od nowa. Tym razem jest to walka o życie. Teraz nie ma już moich dokonań, uznania u publiczności, pozycji, popularności. Jestem tylko ja i choroba". Dziś do księgarń trafiła książka "Tak sobie myślę…", w której Jerzy Stuhropisuje kolejne etapy swojej walki z rakiem.
Znany aktor w październiku dowiedział się, że ma guza przełyku. Od tego czasu Stuhr opisywał zmiany, jakie zaszły w jego organizmie, przerwę w karierze, a także oczekiwanie na narodziny wnuczki, które dodało mu sił w walce z chorobą. 1:0 dla Stuhra.
8. Kwaśniewski i Cox z misją na Ukrainie
O procesie i więzieniu Julii Tymoszenko było głośno jeszcze przed mistrzostwami. Kiedy jednak górę wzięły piłkarskie emocje, sprawa odeszła jednak w zapomnienie. Mało kto wie, że o uwolnienie byłej ukraińskiej premier pojechał walczyć do naszych sąsiadów Aleksander Kwaśniewski.
Wraz z byłym szefem Parlamentu Europejskiego, Patem Coxem, Kwaśniewski spotkał się z przedstawicielem Julii Tymoszenko i premierem Mykołą Azarowem. Podsumował później, że "sprawa nie będzie łatwa". Były prezydent będzie obserwatorem procesu kasacyjnego Tymoszenko.
9. Miesięcznica katastrofy smoleńskiej
Przypadała cztery dni temu. Zwykle podczas obchodów kolejnej miesięcznicy tragedii media przypominają spory dotyczące rosyjskiego śledztwa, roztrząsają sprawy sekcji zwłok, a komentatorzy rzucają oskarżenia. W tym tygodniu nic takiego się nie stało. Kilka tysięcy osób zgromadzonych przed Pałacem Prezydenckim w spokoju ułożyło znicze i wieńce.
Tomasz Machała na swoim blogu przypomniał, że w połowie maja miesięcznica miała być powodem, dla którego reprezentacja Rosji miała wyprowadzić się z Bristolu.
10. "Grecji wystarczy pieniędzy do 20 lipca"
Jak informowało Polskie Radio, greckie media podały, że kraj stać na wypłaty pensji w sektorze budżetowym i emerytur jeszcze tylko przez miesiąc. Informacja wywołała panikę, a Grecy zaczęli masowo wypłacać swoje oszczędności. Niebawem może więc dojść do zapaści systemu bankowego.
Już w niedzielę okaże się, czy Grecja pozostanie w strefie euro. Na ten dzień zaplanowane są kolejne wybory - w poprzednim głosowaniu żadna z partii nie uzyskała większości. Od tego, czy i kto wygra tym razem, zależy, czy kraj utrzyma się w strefie.
A co Wam wydało się istotne w ostatnich dniach? Jaka informacja nie trafiła na pierwsze strony gazet i portali, mimo że powinna się tam znaleźć?