Popularne cytaty znanych ludzi to często fałszywki. Przeczytaj i zobacz, jak nie zrobić z siebie głupka

Internauci są bardzo kreatywni w tworzeniu fałszywych cytatów z Paolo Coelho.
Internauci są bardzo kreatywni w tworzeniu fałszywych cytatów z Paolo Coelho. Fot. Marcin Górski / Facebook
"Nie wierz we wszystko, co przeczytasz w internecie” – Józef Piłsudski. Nawet jeśli do cytatu dołączone jest zdjęcie sławnej osoby. Cóż, nieskrępowana radosna twórczość internautów to w zasadzie zjawisko pozytywne. I tylko czasami może zrobić z ciebie durnia. Wtedy pamiętaj, że bardzo stare chińskie przysłowie mówi "jak nie wiesz co powiedzieć, to powiedz bardzo stare chińskie przysłowie”.


Możesz też zacytować Buddę, Churchilla, ewentualnie Einsteina. Gorzej, jeśli mądrzejsi i bardziej obyci w środku dyskusji powiedzą ci - chwileczkę, Einstein nigdy tego nie powiedział?

Przy Ensteinie warto się zatrzymać, bo to temat rzeka. I nie chodzi o jakieś teorie względności. To, co najbardziej barwne, powiedział za niego internet.
(nie) Albert Einstein

Wszystko jest energią. Wszystko. Dostrój się do częstotliwości tego czego pragniesz, a w nieunikniony sposób stanie się to twoją rzeczywistością. Nie może być inaczej. To nie filozofia, to fizyka.

Dla wielu może to będzie ciosem, ale Einstein aż tak New-Age’owy nie był. Cytat jest autorstwa niejakiego Darryla Anka, który na swoim blogu opisuje, jak wchodzi w niego "wielowymiarowy byt” Bashar...
(nie) Albert Einstein

Najpierw naucz się zasad gry. A potem graj lepiej niż wszyscy inni.

Nie powiedział tego Einstein, ale… pewna amerykańska senator o nazwisku Feinstein. Prawie to samo.
(nie) Albert Einstein

Jeśli z Ziemi zniknie pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia; nie ma więcej pszczół, nie ma więcej zapylania, nie ma więcej roślin, nie ma więcej zwierząt, nie ma więcej ludzi…

Być może fizykowi bliski był los pszczół, ale nigdy się na ten temat nie wypowiadał. Powiedzenie stało się mimo to popularne podczas protestu pszczelarzy w Belgii w 1994 roku.
(nie) Józef Stalin

Jedna śmierć to tragedia, milion to statystyka

Józef Stalin nigdy tego nie powiedział. Napisał tak niemiecki pisarz Erich Maria Remarque w "Czarnym obelisku”. A jeśli jesteśmy już przy statystyce, to:
(nie) Mark Twain

Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki.

Jak mawiał Mark Twain. I rzeczywiście, cytat znajduje się w jego autobiografii z 1907 roku. Z tym, że zgrabne powiedzonko jest tam cytowane za brytyjskim premierem Benjaminem Disraeli. Który, przy okazji, prawdopodobnie nigdy tak nie powiedział.
(nie) Juliusz Cezar

I ty, Brutusie, przeciwko mnie.

Juliusz Cezar tuż przed śmiercią tego nie powiedział.


"Najpierw cię ignorują. Potem śmieją się z ciebie. Później z tobą walczą. Później wygrywasz” - nie powiedział nigdy Ghandi. Wbrew temu, co na ten temat twierdzi na przykład Donald Trump.

(nie) Thomas Jefferson

Demokracja to nic innego jak rządy motłochu, w których 51 procent ludzi może odebrać prawa pozostałym 49 procentom.

Nie ma żadnych dowodów, by Thomas Jefferson kiedykolwiek powiedział coś takiego. Podobnie jak nigdy nie mówił, że "Biblia jest źródłem wolności”, a "informacja jest walutą demokracji”.
(nie) Winston Churchill

Jeśli idziesz przez piekło, idź dalej.

To wymysł plakatów motywacyjnych, często przypisywany Winstonowi Churchillowi. Podobnie jak: "Odwaga wymaga powstania i zabrania głosu; odwaga oznacza też usiąść i słuchać”.
Gdyby Gautama Budda wiedział, ile mądrych rzeczy powiedział w XXI wieku, pewnie osiągnąłby nirwanę po raz drugi:
(nie) Budda

Zmiana nigdy nie boli, to opór przed nią jest bolesny.

Nic z tych rzeczy. Tak samo jak: "Płakać z mądrym jest lepsze, niż śmiać się z głupcem”, "Życie jest mostem. Nie buduj na nim domu”. Albo ten bardzo ciekawy, transkulturowy cytat z Buddy:
(nie) Budda

Cnoty, jak Muzy, zawsze są widziane w grupach.

Tak naprawdę powiedzenie pochodzi z książki Jane Porter "Aphorism of Sir Philip Sidney”.

Fałszywe cytaty czy nie, gdy chcemy kogoś przekonać, każde nazwisko się przyda. Cóż, jak nie powiedział nigdy Machiavelli, "cel uświęca środki”.

Napisz do autora: lidia.pustelnik@natemat.pl