Nadal zastanawiasz się komu sprawić świąteczny prezent? Coraz więcej Polaków wybiera pomoc ofiarom wojny w Syrii

Foto. fanpage
W akcję pomocy dla Syrii na Facebooku włączyło się już kilka tysięcy osób. Cel jest szczytny, a honorowa zasada brzmi: "Wciśnięcie przycisku "Wezmę udział/Going" jest publiczną deklaracją, że moja rodzina zrobi odpowiedni przelew do 24 grudnia". To nie jedyna inicjatywa wspierająca mieszkańców ogarniętej wojną Aleppo. I nie pierwsza wymyślona przez Polaków.

– Nasza inicjatywa "Pomoc dla Syrii – zamiast Mikołaja i Gwiazdki", powstała miesiąc temu. Działamy niezależnie, ale się wspieramy. Zakładając naszą grupę, pomyślałam, że trochę nie wypada myśleć o świątecznych prezentach, kiedy od kilkunastu dni następuje eskalacja przemocy w Aleppo – mówi naTemat Kinga Gałuszka, pomysłodawczyni podobnego wydarzenia.

Michał Miąskiewicz, który równolegle prowadzi akcję "Zamiast na prezenty, wpłacam na Aleppo" mieszka w Stanach Zjednoczonych, ale za pośrednictwem Facebooka koordynuje działania. Pieniądze można przekazywać na konto znanych i sprawdzonych organizacji humanitarnych, takich jak: Caritas, Fundacja Wolna Syria czy Polska Akcji Humanitarna.

"Mamy propozycję: umówmy się w naszych rodzinach, że w tym roku nie kupujemy sobie prezentów świątecznych, albo ograniczamy się do symbolicznych upominków. Zaoszczędzone pieniądze przelejmy na konto jednej z organizacji humanitarnych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wpłacić więcej niż wydalibyśmy na prezenty!" czytamy w opisie akcji.
– Zdaję sobie sprawę, że Polacy są wielkimi tradycjonalistami i nie wyobrażają sobie święta bez prezentów. Dlatego razem z przyjaciółmi wymyśliliśmy ideę kart pod choinkowych, którymi dzielimy się z rodzinami, a dzięki Annie Ptak skontaktowaliśmy się z artystami: Maciejem Salamonem, Katarzyną Nestorowicz i Marcinem Nowickim z Noviki Studio – opisuje Kinga Gałuszka.


Dla osób, które zdecydują się wziąć udział w którejś z akcji, poniżej publikujemy listę organizacji, które wspierają ofiary wojny w Syrii:

WHITE HELMETS: https://act.thesyriacampaign.org/sign/peoples-million…

PAH: BPH S.A. 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem "SOS Syria" Numer IBAN : PL91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 SWIFT: BPHKPLPK ,

Fundacja Wolna Syria: http://www.wolnasyria.org/

Wsparcie uchodźców:
http://rodzinarodzinie.caritas.pl/

Bezpośrednie wsparcie DLA LEKARZY w Aleppo i innych miastach w Syrii: https://mydonate.bt.com/events/icu/337171

Napisz do autora: oskar.maya@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. [/b] "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Roman GiertychRoman Giertych

Oj, ciężko doradzić coś dobrego. Oj, ciężko. Ale trudno coś wymyślimy. A gdyby tak powiedzieć, że z Trumpem bawiliście się, kto pierwszy podpisze? Pan mu powiedział, że jest Pan mistrzem szybkiego podpisu, a on nie chciał dać wiary.