11 milionów ludzi na całym świecie dysponuje przynajmniej milionem dolarów w gotówce – wynika z raportu Capgemini i RBC Wealth Management. W sumie dysponują majątkiem wartym 42 biliony dolarów. To o ponad 700 miliardów dolarów mniej niż rok wcześniej, ale liczba milionerów wzrosła – jest więcej o 0,8 proc.
To dobry wynik biorąc pod uwagę, że Europa i rynki finansowe zmagają się z kryzysem. W historii nie było jeszcze na świecie tylu „dolarowych” milionerów. Co ważne twórcy raportu nie brali pod uwagę wartości nieruchomości, luksusowych samochodów, czy dzieł sztuki.
Milioner geograficzny
Ponad połowa światowych milionerów mieszka w Stanach Zjednoczonych, Japonii lub Niemczech. U naszych zachodnich sąsiadów milionerów jest 950 tysięcy. Po raz pierwszy w historii więcej (o 20 tysięcy) milionerów jest w krajach Azji i Pacyfiku niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka aż 3 miliony 350 tysięcy takich osób.
USA są jednak nadal najbogatsze, bo amerykańscy milionerzy mają na kontach 11 bilionów 400 miliardów dolarów, a ci w Azji "tylko" 10 bilionów 700 miliardów. "Podczas gdy coraz więcej osób ma do dyspozycji 1 milion dolarów, łączna wartość bogactwa tych osób spadła. Dała im się we znaki zmienność na rynkach" - powiedział podczas konferencji George Lewis, szef RBC Wealth Management. "Znamienne jest, że po raz pierwszy najwięcej milionerów jest w regionie Azji i Pacyfiku, jednakże straty na kluczowych rynkach, takich jak Hongkong i Indie, wpłynęły na poziom bogactwa w całym regionie" - dodał.
Capgemini podkreśla, że najwięcej stracili najbogatsi ludzie świata, bo są oni skłonni do inwestowania w najbardziej ryzykowne aktywa. To pokazał zresztą również raport Forbesa - liczba miliarderów, których majątki się skurczyły, była prawie taka sama, jak tych, których majątki wzrosły.
W dalszym ciągu na górze listy priorytetów (albo problemów raczej) inwestorów z całego świata będzie Europa i jej kryzys. "Wyniki gospodarcze w Chinach, rynkowe burze i sztormy, globalne zmiany przywództwa politycznego i polityczne decyzje - to wszystko odegra kluczową rolę w określeniu, czy w przyszłym roku światowi milionerzy stracą, czy zyskają" - powiedział podczas spotkania z mediami Jean Lassignardie, wiceprezes Capgemini.
Polscy milionerzy
Eksperci nie podają co prawda, ilu milionerów jest w Polsce, podkreślili jednak, że zarówno i nas, jak i w Singapurze liczba tych osób zmniejszyła się o ponad 7 procent - głównie ze względu na to, że rykoszetem obrywamy od kryzysu w strefie euro.
Tego, ilu mamy milionerów doliczyli się szczegółowo specjaliści z KPMG i Credit Suisse. Zdaniem tych pierwszych nad Wisłą żyje ich 50 tysięcy, według drugich - 48 tysięcy, ale już tylko 3 tysiące 200 osób dysponuje majątkiem wartym 5 milionów dolarów, a do miliarda doszło tylko trzech.