Norman Davies o Kaczyńskim dla "Newsweeka": Marszałek Piłsudski takich ludzi wsadzałby do więzienia

Norman Davies udzielił wywiadu na temat współczesnej Polski.
Norman Davies udzielił wywiadu na temat współczesnej Polski. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Słynny historyk Norman Davies, prywatnie i zawodowo związany z Polską, udzielił wywiadowi "Newsweekowi". W rozmowie odniósł się m.in. do rzekomych sanacyjnych tradycji obozu PiS. "Takich ludzi jak Jarosław Kaczyński i jego otoczenie marszałek Piłsudski wsadzałby do więzienia" – stwierdził.

Według prof. Daviesa Polska wpadła w ręce zadziornych, zaczepnych ludzi, którzy uważają, że mają absolutną rację. Historyk dodaje jednak, że to nie tylko nasz problem. Spustoszenie w Wielkiej Brytanii spowodował Brexit, a podobna sytuacja panuje w USA.

– Zadziorność nie jest jednak tylko polską chorobą. Mieszkam w Wielkiej Brytanii i wydaje mi się, że tu jest jeszcze gorzej – mówi.

Tą zadziornością miałoby być wykorzystywanie frustracji przegranych. Do poparcia Brexitu doprowadziło poczucie wykorzystania przez polityków, bankierów czy Unię Europejską, którzy zdaniem zwykłych obywateli bogactwo zbudowali kosztem kraju.

– Cechą charakterystyczną zadziornych rządów jest identyfikacja z narodem. W Polsce PiS popiera jedna trzecia społeczeństwa i ta mniejszość udaje, że jest całym narodem. Uzurpuje sobie prawo do wyrażania woli narodu. Gdy Komisja Wenecka krytykuje rząd za działania w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, rządzący mówią, że to atak na Polskę – komentuje.

Davies odrzuca jednak porównania do sytuacji z Niemiec w latach 30. Nie wierzy, że historia może się powtórzyć, bo nasz świat jest inny od świata lat 30., ale mechanizm wydaje się podobny. Chodzi o radykalne ruchy polityczne bazujące na tworzeniu wrogów.


– Historia tłumaczy, w jaki sposób doszliśmy do obecnego momentu. Polska była państwem satelickim w rękach Sowietów, to byli realni wrogowie Polski. Dziś okazuje się, że jedynymi rzekomymi wrogami Polski są liberałowie kreowani na ruch bliźniaczy do komunistów. Przecież to jest nonsens – tłumaczy Norman Davies.

Więcej w najnowszym "Newsweeku"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...