Zrób badania i skorzystaj z konsultacji onkologa. Bez kolejek i zapisów

W ramach Dnia Drzwi Otwartych będzie można też nauczyć się samobadania piersi.
W ramach Dnia Drzwi Otwartych będzie można też nauczyć się samobadania piersi. Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta
Już w sobotę 4 lutego, bez kolejek i zbędnych formalności, w wielu ośrodkach onkologicznych będzie można skonsultować się z lekarzem, wykonać badania profilaktyczne, a także skorzystać z porad w kierunku zdrowego odżywiania, czy rozpoczęcia aktywności fizycznej. To wszystko w ramach Dnia Drzwi Otwartych, który odbędzie się z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem.


Dniu Drzwi Otwartych patronuje Polska Unia Onkologii, a przewodnim hasłem obchodów tegorocznego Światowego Dnia Walki z Rakiem jest apel PUO i całego środowiska onkologów polskich o wspólne, intensywne działania na rzecz zapewnienia równego dostępu Polaków do europejskich standardów kompleksowej opieki onkologicznej stosownie do nadal aktualnych postulatów zawartych w Paryskiej Karcie Walki z Rakiem z 2000 r.

Adresatami apelu są główni decydenci: Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier oraz Minister Zdrowia.

Będzie dwa razy więcej chorych
Polska Unia Onkologii przypomina, że przed całym światem stoją obecnie wielkie wyzwania związane z sytuacją epidemiologiczną i demograficzną. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują na podwojenie liczby nowych zachorowań na nowotwory w ciągu najbliższych 15-20 lat. Rak staje się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku.

W Karcie Paryskiej przede wszystkim apeluje się o zapewnienie równego dostępu obywateli wszystkich krajów świata do nowoczesnych kompleksowych świadczeń diagnostyczno-leczniczo-rehabilitacyjnych z zakresu onkologii, zgodnie z postępem wiedzy medycznej, w oparciu o sprawnie funkcjonującą, wielodyscyplinarną sieć specjalistycznych ośrodków onkologicznych.


Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii zwraca uwagę, że na realizację tego wszystkiego, w tym na szeroko pojętą prewencję i profilaktykę nowotworową, niezbędne jest zagwarantowanie przez państwo odpowiednich środków finansowych.
Dr Janusz Meder
Prezes Polskiej Unii Onkologii

Od tego przede wszystkim zależy uzyskanie zmniejszenia liczby zachorowań i znaczącej poprawy wyników leczenia chorych na nowotwory w Polsce. Z wielką nadzieją oczekujemy na efektywną realizację następnego Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w latach 2016-2024, ale jednocześnie przypominamy, że stanowi on jedynie część całościowej Strategii Walki z Rakiem w Polsce (Cancer Plan) przygotowanej w 2015 r. przez środowisko onkologów i przekazanej do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia.

Cały program Dnia Drzwi Otwartych można znaleźć na stronie Polskiej Unii Onkologii, która zachęca do skorzystania z bezpłatnych porad i badań.

Napisz do autora: anna.kaczmarek@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
JANDA 0 0Kremy z kolagenem: nie bierz pierwszego lepszego. To skomplikowany składnik
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Polskiej szkole przydaliby się tacy nauczyciele. "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" w teatrze
WYWIAD 0 0Dlaczego faceci nie chcą seksu. Seksuolożka wylicza powody i radzi, jak to zmienić
0 0Słynna fabryka ogłasza zwolnienia grupowe. Miśnieńska porcelana walczy o przetrwanie