Rządowy projekt OSE nabiera realnych kształtów. W resorcie cyfryzacji podpisano ważne porozumienie

Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej ma stać się cywilizacyjną zmianą dla polskich szkół. W jego urzeczywistnieniu wezmą udział także komercyjni operatorzy tacy jak Orange. Na zdjęciu minister cyfryzacji Anna Streżyńska
Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej ma stać się cywilizacyjną zmianą dla polskich szkół. W jego urzeczywistnieniu wezmą udział także komercyjni operatorzy tacy jak Orange. Na zdjęciu minister cyfryzacji Anna Streżyńska Ministerstwo Cyfryzacji
Zaledwie 15 proc. Ten odsetek dowodzi, że nadal rzeczywistość w polskich szkołach pozostawia wiele do życzenia. Nic dziwnego, skoro tylko 5 tys. spośród 30 tys. szkół może pochwalić się szerokopasmowym dostępem do sieci i to w czasach, w których internet jest niemal jak powietrze. Rząd zamierza jednak wyeliminować te wieloletnie zaniedbania. Wspólnie z partnerami z biznesu rozwija projekt, który ma wreszcie przenieść szkoły w XXI w.


W czwartek w siedzibie resortu cyfryzacji w Warszawie minister Anna Streżyńska podpisała porozumienie z przedstawicielami firmy Orange. Cel? Podłączenie szkół do internetu w ramach tzw. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Na podstawie zawartej umowy w przeciągu najbliższych trzech lat za sprawą pomarańczowego operatora dostępem do bardzo szybkiej sieci internetowej zostanie objętych ponad 4,5 tys. placówek szkolnych – czyli niemal drugie tyle, ile obecnie ma dostęp do szerokopasmowego internetu.

Jedna sieć
Podpisane między ministerstwem a operatorem porozumienie przewiduje doprowadzenie sieci światłowodowej umożliwiającej transfer danych z prędkością co najmniej 100 Mb/s. Inwestycja zostanie zrealizowana w całości ze środków komercyjnych, tj. środków własnych Orange Polska. Skorzystają z niej szkoły we wszystkich województwach, co ma służyć wyrównywaniu szans edukacyjnych uczniów w całym kraju, zwłaszcza tych z mniejszych miejscowości i wsi.

– Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej dedykowany jest naszym dzieciom, tak aby mogły zdobywać niezbędną wiedzą dzięki najnowszym narzędziom edukacyjnym. Zbyt często internet w polskich szkołach kończy się na gabinecie dyrektora. Chcemy to zmienić – deklarowała na konferencji prasowej minister cyfryzacji Anna Streżyńska. – Istotne jest również to, że wspomniana inwestycja zostanie zrealizowana bez wsparcia państwowego – podkreślała.


– Inwestycja to nie tylko biznes. To przede wszystkim rozwój komunikacji między ludźmi. Jesteśmy odpowiedzialną społecznie firmą. Jestem dumny, że możemy wesprzeć tak wartościową ideę jak Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. Swój wkład w ten projekt traktujemy jako inwestycję w przyszłość dzieci – komentował Stéphane Richard, prezes Orange, który wraz z Jean-François Fallacherem, prezesem Orange Polska, złożył podpis w imieniu operatora.
Działania podejmowane przez resort we współpracy zarówno z dużymi i małymi operatorami, jak i samorządami docelowo zmierzają do tego, by w roku szkolnym 2018/2019 wszystkie szkoły znalazły się w jednej spójnej sieci teleinformatycznej. Obecnie w ministerstwie trwają prace nad projektem ustawy regulującej status OSE i związanych z nią podmiotów. Konkretne zapisy mamy poznać do połowy tego roku.

Czwartkowemu wydarzeniu towarzyszyły też prezentacje Fundacji Orange oraz jej partnerów: Fundacji Widzialni, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i Akademii Młodego Hakera. Na stoisku pierwszej z organizacji partnerskich można było przetestować specjalne okulary, które symulowały sposób postrzegania świata przez osoby z niepełnosprawnościami. Z kolei Akademia przygotowała labirynt, po którym poruszały się roboty, zbudowane i zaprogramowane przez dzieci uczestniczące w programie #SuperKoderzy Fundacji Orange.

Spece of cyfryzacji
Ministerstwo Cyfryzacji (MC) w administracji rządowej funkcjonuje od 7 grudnia 2015 r. Powstało w drodze przekształcenia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Resort realizuje zadania z zakresu informatyzacji usług publicznych, budowy cyberbezpieczeństwa oraz rozwoju kompetencji cyfrowych społeczeństwa w Polsce. Funkcję ministra cyfryzacji od samego początku sprawuje Anna Streżyńska.

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) to rządowy projekt stworzenia publicznej sieci telekomunikacyjnej łączącej wszystkie szkoły w Polsce. Przewiduje dostarczenie ponad 30 tys. placówek dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, usług bezpieczeństwa sieciowego oraz multimedialnych treści edukacyjnych służących rozwijaniu umiejętności cyfrowych. Koszt uruchomienia i funkcjonowania OSE przez pierwsze dwa lata pokryje budżet państwa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Skoda Polska 0 0Nowe auto nie musi być kupione za gotówkę. Można je mieć jak telefon na abonament
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Raczek o kultowym już filmie
0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Psy zagryzły kobietę w ciąży. Umarła w lesie, w którym trwało polowanie
0 0Dulkiewicz o kandydaturze Jaśkowiaka. Wymowna reakcja prezydent Gdańska
0 0Z domowym budżetem to by nie przeszło. Rząd zachowuje się jak nieodpowiedzialna gospodyni

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"