"Nie wystarczy wzywać do jedności i protestować przeciwko wielu prędkościom. Jest dużo ważniejsze, żebyśmy wszyscy szanowali wspólne zasady, takie jak prawa człowieka i swobody obywatelskie, wolność słowa i zgromadzeń, równowagę władz oraz rządy prawa. To jest prawdziwy fundament naszej jedności" – to fragment przemówienia, które wygłosił dziś w Rzymie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
"Europa jako podmiot polityczny będzie albo zjednoczona, albo nie będzie jej wcale" – uważa były premier Donald Tusk. Dlatego też obecnie "nie wystarczy wzywać do jedności i protestować przeciwko wielu prędkościom" – powiedział przewodniczący Donald Tusk, podczas szczytu Unii Europejskiej w 60. rocznicę traktatów rzymskich. Przemówienie, skierowane do 27 przywódców Wspólnoty, wcześniej całości opublikowała "Gazeta Wyborcza".
Donald Tusk nazywa siebie "rówieśnikiem Wspólnoty Europejskiej", który urodził się dokładnie 60 lat temu. Tusk odwołuje się do historii, mówi o Gdańsku. "Droga, którą codziennie przechodziłem do szkoły, prowadziła przez ruiny". "Dla mnie II wojna światowa nie jest abstrakcją"– podkreślił były premier.
"Ponad połowę życia przeżyłem za żelazną kurtyną, gdzie zabronione było nawet marzyć o tych wartościach" – te słowa znalazły się w przemówieniu Tusk, które dotarło do mediów przed rozpoczęciem szczytu w Rzymie. Szef RE przestrzega w nim, że "nic nie jest w naszym życiu dane na zawsze", a budowanie "wolnego świata wymaga wysiłku i poświęcenia". I dlatego udało się to tylko w kilku miejscach na ziemi; w tym nam. Bardzo łatwo zniszczyć taki świat. Wystarczy krótka chwila."
Tusk zaznacza, że dla milionów demonstrujących "dziś w Rzymie, Warszawie, nawet Londynie – Unia Europejska to nie slogany, procedury ani przepisy". "Nasza Unia stanowi gwarancję, że wolność, godność, demokracja i niepodległość nie są już jedynie marzeniami, lecz naszą codzienną rzeczywistością" – słyszeliśmy w przemówieniu.
Wczoraj papież Franciszek spotkał się z przywódcami i szefami instytucji Unii Europejskiej. – Otwartość na przyszłość, inwestowanie w rodzinę, obrona sumienia i świętości życia – takie nadrzędne wartości papież Franciszek wskazywał zgromadzonym w Watykanie liderom Unii Europejskiej. Przywódca Stolicy Apostolskiej podkreślał, że solidarność jest podstawą przetrwania Europy i najbardziej skutecznym antidotum na nowoczesne populizmy.
W 1980 byłem wtedy w Stoczni Gdańskiej wśród robotników, którzy wykrzyczeli w twarz reżimu proste marzenia: o godności, wolności i demokracji. Mimo że wysłano na nas czołgi i żołnierzy, wszyscy wtedy patrzyliśmy w stronę wolnej i jednoczącej się Europy. Mówię o tym, by uświadomić wszystkim, że Unia Europejska to nie procedury ani przepisy. Nasza Unia stanowi gwarancję, że wolność, godność, demokracja i niepodległość będą naszą codzienną rzeczywistością.Czytaj więcej
Donald Tusk
przewodniczący Rady Europejskiej
Jedność Europy jest zbiorem wspólnych wartości i demokratycznych standardów. Nie wystarczy wzywać do jedności i protestować przeciwko wielu prędkościom. Jest dużo ważniejsze, żebyśmy wszyscy szanowali wspólne zasady, takie jak prawa człowieka i swobody obywatelskie, wolność słowa i zgromadzeń, równowagę władz oraz rządy prawa. To jest prawdziwy fundament naszej jedności.Czytaj więcej