"Będziemy mogli zbudować większość konstytucyjną po wyborach". Schetyna zapowiada sukces PO i grozi Dudzie impeachmentem

Grzegorz Schetyna zapowiada, że po przejściu władzy od PiS jego partii uda się stworzyć większość zdolną do ważnych zmian w konstytucji.
Grzegorz Schetyna zapowiada, że po przejściu władzy od PiS jego partii uda się stworzyć większość zdolną do ważnych zmian w konstytucji. Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Wygląda na to, że PO znalazła wreszcie projekt, który może zapewnić jej utrzymanie rosnącego poparcia. – Jeżeli rozmawiać o zmianie konstytucji, to można tę rozmowę podjąć wtedy, kiedy będzie większość konstytucyjna. A jestem przekonany, że będziemy mogli zbudować taką większość po następnych wyborach parlamentarnych – oznajmił Grzegorz Schetyna. I zaproponował znowelizowanie konstytucji w ten sposób, by na stałe zakotwiczyć Polskę we wspólnocie europejskiej. PO chce też stworzyć normy pozwalające na impeachment prezydenta.


Wcześniej szef Platformy Obywatelskiej w ostrych słowach publicznie odmówił chęci zmiany ustawy zasadniczej już teraz. Dodajmy, że odmówił prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu, który kilka dni temu zasugerował, iż przyjąłby wsparcie opozycji w próbie zmiany konstytucji w tej kadencji Sejmu. – My dzisiaj nie chcemy i nie podejmiemy rozmów ws. zmian konstytucji, bo to grupa ludzi, którzy chcą zniszczyć konstytucję. Nie chce zbudować nowej konstytucji, dawać gwarancję wolności obywatelskiej. Chce tworzyć państwo, które nie ma być państwem prawa, a bezprawia. Państwa zabierania podmiotowości i niezależności – mówił Grzegorz Schetyna.

Plany nowelizacji konstytucji przewodniczący PO pozostawia więc na okres, w którym jego partia powróci do władzy. We wtorek Grzegorz Schetyna wyraził przekonanie, iż w przyszłej kadencji uda mu się znaleźć w parlamencie większość zdolną do nowelizacji ustawy zasadniczej. I co wówczas miałoby ulec zmianie? Jak stwierdził, "potrzebny jest w polskiej konstytucji zapis o obecności Polski w Unii Europejskiej". – To musi być kotwica, która w sposób systemowy wpisze nasz kraj w struktury europejskie – podkreślił Schetyna. Innym z zaproponowanych przez niego rozwiązań jest dodanie do konstytucji przepisów, które umożliwiałyby usunięcie prezydenta z urzędu. Na przykład wówczas, gdy w sposób oczywisty łamałby on konstytucję.

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!